Detroit Pistons përpara Jerami Grantperformanca kundër Diellët Feniks të premten ishte tashmë i dukshëm para orarit shtesë. Ai kishte 23 pikë – duke shënuar ndeshjen më të mirë në karrierën e tij të tetë me të paktën 20 pikë.

Por në seancën shtesë, Grant dha prekjen e fundit në performancën e tij më të mirë deri tani. Ai shënoi tetë pikë, duke përfshirë dy në minutën e fundit – një makinë nga fillimi i majtë drejt trupit të Dario Saric për një formacion, dhe një goditje dhe gjuajtje 3 nga këndi i kundërt – që ftohu fitoren e dytë të Detroit në këtë sezon.

LIGA E MINORIT? Pistonët nuk janë më të lidhur me Grand Rapids Drive

Kjo sekuencë, së bashku me një pasim për të Mason Plumlee që çoi në një dunk dhe e barazoi ndeshjen në 93 për ta dërguar atë në kohë shtesë, tregoi se Grant jo vetëm që mund të trajtojë pjesën më të madhe të pikës së pikëve, por të jetë lloji i krijuesit që mund të lëkundë lojëra të afërta.

Sulmuesi i Detroit Pistons, Jerami Grant feston pasi bëri një tre-shënues gjatë kohës shtesë për fitoren 110-105 kundër Phoenix Suns në Little Caesars Arena, të Premten, 8 Janar 2021.
Sulmuesi i Detroit Pistons, Jerami Grant feston pasi bëri një tre-shënues gjatë kohës shtesë për fitoren 110-105 kundër Phoenix Suns në Little Caesars Arena, të Premten, 8 Janar 2021.

31 pikë dhe 10 kërcime të Grantit të Grant i çuan Pistons në një fitore 110-105 ndaj Suns, e cila kishte përqindjen më të mirë të Konferencave Perëndimore para fitores. Sipas Fox Sports Detroit, Grant tani ka shënuar më shumë pikë gjatë nëntë ndeshjeve të tij të para me organizatën sesa çdo lojtar tjetër në historinë e ekskluzivitetit.

Shtë një arritje e jashtëzakonshme për një lojtar i cili kishte qenë i njohur si një lojtar mesatar i roleve para këtij sezoni. Shkalla e përdorimit të tij aktualisht është 25.7% – ai kurrë nuk ka mbaruar mbi 18% në gjashtë vitet e tij të mëparshme – dhe i vetmi shënues i top-20 mesatarisht më shumë pikë për lojë sesa Grant (24.8) me një normë më të ulët përdorimi është roje i Cleveland Cavaliers Collin Sexton .

[ Why Wayne Ellington is the ideal glue guy for the Pistons ]

Në momentet e fundit të lojës, Grant pohoi veten si opsioni kryesor i sulmit të Pistons. Ai e pranoi pas ndeshjes se ka qenë një proces mësimi për veten dhe për shokët e tij të skuadrës për tu njohur më mirë.

Po fillon të shlyhet.

Ishte loja e dytë e drejtpërdrejtë e Grant duke shënuar 31, karriera e tij e lartë dhe ndeshja e dytë drejt duke ndihmuar në mbylljen e një deficiti të madh.

“Bërja gjithnjë e më e rehatshme”, tha Grant. “Unë mendoj se të gjithë po bëjnë një punë të mirë për ta bërë atë pak më të lehtë, duke vendosur hapësirën në dysheme, duke prerë dhe gjëra të tilla. Ne jemi duke u bërë gjithnjë e më të rehatshëm. Stillshtë akoma një ekip i ri. Por mendoj se po lëvizim në drejtimin e duhur ”

Pistons kanë filluar të përmbysin trendin e tyre të humbjes së epërsisë së vonë, dhe kjo kryesisht falë kuptimit më të mirë të personelit të tyre. Pasi zvarritën me 23 në fillim të tremujorit të dytë, ata shkurtuan deficitin në tetë në pjesën e parë dhe arritën të qëndronin në distancë goditëse pjesën më të madhe të natës. Ata morën epërsinë e tyre të parë të lojës me më pak se 4 minuta të mbetura në të katërtin.

[ Killian Hayes’ hip injury: Surgeon explains paths to recovery, future outlook ]

Sulmuesi i Detroit Pistons, Jerami Grant mbrohet nga sulmuesi i Phoenix Suns, Jae Crowder gjatë çerekut të parë në Little Caesars Arena, 8 janar 2021.
Sulmuesi i Detroit Pistons, Jerami Grant mbrohet nga sulmuesi i Phoenix Suns, Jae Crowder gjatë çerekut të parë në Little Caesars Arena, 8 janar 2021.

“Unë vazhdoj të përdor këtë justifikim se djemtë nuk kishin një kamp të plotë stërvitor dhe nuk kishin ligë verore dhe kohë së bashku,” tha trajneri Dwane Casey. “Tani jemi duke u bashkuar dhe disa lojtarë sapo po marrin pjesë, në lojtarët e NBA dhe ndeshjen NBA. Unë thjesht e di se kjo do t’i ndihmojë ata dhe sa më gjatë që jemi së bashku aq më shumë do të luajmë së bashku dhe të jemi së bashku.

Duke marrë parasysh që Grant nuk ka pasur kurrë një rol kaq sulmues më parë, loja e tij ka qenë pozitive jo vetëm për veten, por edhe për shokët e tij të skuadrës të cilët akoma janë duke u ambientuar me lojën e tij të zgjeruar.

“Ai ishte i shkëlqyeshëm,” tha Blake Griffin. “Ai e ka bërë atë. Unë jam shumë i impresionuar me durimin e tij dhe vendimmarrjen e tij në lojëra. Ai nuk zgjidhet. Ai do të madhojë dikë. Duket sikur ai mund të shkojë në vrimë kur të dojë dhe ai bën një punë e shkëlqyeshme për të përfunduar. Sonte ai gjithashtu bëri një punë të shkëlqyeshme për të hyrë brenda dhe i dha një pasim të madh Mason për të barazuar lojën. Marrja e vendimeve të tij është e pabesueshme. Vetëm do të përmirësohet ndërsa vazhdojmë, pasi të njihemi njëri-tjetrin më mirë dhe më mirë “.

Kontaktoni Omari Sankofa II në osankofa@freepress.com. Ndiqeni atë në Twitter @omarisankofa.

Ky artikull fillimisht u shfaq në Detroit Free Press: Jerami Grant i Detroit Pistons ‘mëson se si të bëhet një djalë i zakonshëm

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu