Dotson i afrohet Bulls marrëveshje dykahëshe me çip mbi supe fillimisht u shfaq në NBC Sports Chicago

Nata e Drafti i NBA-së 2020 vështirë se shkoi sipas planit për Devon Dotson.

Intel-i i kampit të tij lidhi rojet e plota të Amerikës 2019-2020 i cili drejtoi Kansas Jayhawks të renditur në numrin 3 të sezonit të tij të dytë si një zgjedhje e vonë ose në fillim të raundit të dytë. Por procedurat përfunduan me Dotson të pazgjedhur.

“It’sshtë një çip edhe më i madh në supe”, tha Dotson. “Ajo natë ishte një natë e vështirë, thjesht nuk u hartova dhe dëgjova emrin tënd të thirrën.”

Një fund i librit me histori erdhi duke dëgjuar në formën e nënkryetarit ekzekutiv të Bulls Artūras Karnišovas “rreth pesë sekonda pasi drafti mbaroi”. Dotson dhe demat thuhet se ishte dakord për një kontratë para mbarimit të mbrëmjes, e cila përfundimisht u zbulua se ishte një marrëveshje e dyanshme.

“Ne e FaceTimed AK dhe të gjithë stafin, dhe ai ishte shumë i ngazëllyer për këtë mundësi. Unë isha i ngazëllyer për mundësinë, ”tha Dotson. “Traineri Billy Donovan më thirri gjithashtu, më tha planin për të hyrë brenda dhe thjesht të bluaj dhe të punosh lart. Ai më tregoi shumë histori rreth lojtarëve të ndryshëm që zhvisheshin dhe shiko ku janë tani. Kështu që po shfrytëzoj në maksimum mundësitë e mia tani dhe vij çdo ditë dhe punoj. ”

Dotson u rrit rreth një tifoz i zjarrtë i Bulls siç mund ta imagjinoni, pasi kishte lindur dhe rritur pjesërisht në Çikago para se familja e tij të transferohej në Charlotte, NC kur ai ishte në klasën e gjashtë. Tani, ai e kalon çdo ditë duke veshur ato fije dhe duke parë gjashtë banderola të kampionatit që varen nga dritaret e Qendrës së Avokatëve.

“Unë mendoj se kur kam marrë atë fanellë, vetëm duke parë emrin tim në anën e pasme dhe unë vetëm isha duke parë historinë pas këtij programi. It’sshtë një program dhe kulturë shumë historike, ”tha Dotson për momentin e parë që ndjeu frikë të luante për Bulls. “Kështu që duke marrë atë fanellë për herë të parë, ajo me të vërtetë më goditi dhe u fut. Ishte thjesht një ndjenjë shumë e bukur dhe thjesht emocionuese.”

LIDHUR: Babai i Devon Dotson detajon rrugën e djalit në NBA, nga rrënjët e Çikagos te marrëveshja me Bulls

Në veçanti, Derrick Rose ishte një ndikim në rritjen dhe lojën e Dotson. Ai gjurmoi produktin Simeon gjatë karrierës së tij në shkollën e mesme, në sezonin e tij solo në Memphis, në ditët e tij të MVP me Bulls.

“Ju sapo dëgjoni për të (Rose). Duke u rritur, shkova në disa nga lojërat e tij të shkollës së mesme. Babai im më çoi tek një çift, duke e parë atë të luante në ndeshjen e kampionatit të qytetit vitin e tij të moshës madhore dhe më pas ta ndiqte në Memfis, pastaj të tërhiqej këtu, ”tha Dotson. “Vetëm duke qenë në Çikago, Derrick ishte një gjë e madhe, bëri shumë nga qyteti i Çikagos. Pra, ai ishte një model i shkëlqyeshëm dhe një person i shkëlqyeshëm për t’u parë ”.

Po i tregon litarët tani? Dotson citoi Thad Young, Garrett Temple dhe Zach LaVine si veteranë tek i cili ishte mbështetur – Young, për këshilla se si të menaxhohet jeta jashtë gjykatës në NBA dhe LaVine për metoda të ndryshme të sulmit në mbrojtje. Dotson dhe Coby White gjithashtu kthehen në ditët e tyre duke luftuar kundër njëri-tjetrit në nivelin e shkollës së mesme në Karolinën e Veriut – ata përfunduan sezonet e tyre të moshuar Lojtarët e renditur të dytë dhe të parë të ESPN në Karolinën e Veriut, përkatësisht – dhe të mbajnë një marrëdhënie të shkëlqyeshme.

Asistent traineri Mo Cheeks, një roje i lindur në Çikago dhe Hall-of-Famer i cili ndodh të ketë fituar një titull në NBA dhe të fitojë pesë zgjedhje të të gjithë mbrojtjes në 16 sezonet e tij profesionale, ka qenë gjithashtu një ndihmë e mirë.

Më pëlqen thjesht të flas me të (Faqet) dhe historinë e tij dhe që ai është një roje nga Çikago, “tha Dotson. “Ne kinda u kthyem dhe biseduam për ato përvoja dhe vetëm atë që ai bëri për të gdhendur në vend të tij qëndrimin në ligë kaq gjatë.”

Një rastësi, pra, që Dotson e sheh rrugën e tij drejt një roli të qëndrueshëm të NBA-së duke ardhur përmes punës së palodhur dhe mbrojtjes me mendje të fortë? Ai mesatarisht 2.1 vjedhje për ndeshje në vitin e tij të dytë në Kansas.

“Unë mendoj se mund të bëj një ndikim të madh në mbrojtjen mbrojtëse me shpejtësinë time dhe futjen në roje, fizikun”, tha Dotson. “Unë jam një djalë ku nuk duhet të bësh përpjekje për trainer, kështu që kjo është një fushë ku mund të përqendrohem, në mbrojtje dhe vërtet të mbyllem”.

Sigurisht, i nënshkruar në një kontratë dypalëshe, Dotson ekziston më së shumti në kufijtë e listës për momentin. Ai hyri në sezonin 2020-21 me 50 ndeshje me të drejtën e listës aktive për Bulls. Ndërsa ai ishte joaktiv për katër garat e para të ekipit, ai ka qenë aktiv dy të fundit – një në DNP kundër Washington Wizards, tjetri, debutimi i tij në NBA kundër Milwaukee Bucks.

Dotson regjistroi për 10 minuta në çerekun e katërt të ndeshjes së fundit, duke shënuar katër pikë në gjuajtje 2-për-4.

“Ishte emocionuese,” tha ai. “Jan. 1, 2021, duke bërë atë debutim dhe duke marrë kovën tuaj të parë në NBA. Shumë tekste, mbështetje nga shtëpia dhe vetëm një moment emocionues ing Kërkoj ta ndërtoj atë dhe thjesht të gatshëm për atë që do të vijë ”.

Në një fushatë të re që tashmë ka parë protokollet COVID-19 që rrëmbejnë Bulls në shumë raste, çfarëdo që të ndodhë tjetër mund të vijë në çdo moment. Ekipet e stërvitura nga Donovan kanë parë skuadra të ndara në të dy drejtimet – p.sh. Lu Dort – të fitojnë role të mëdha dhe stabilitet të NBA në të kaluarën e afërt.

Pra, për Dotson, fokusi mbetet në qëndrimin gati.

Çdo ditë. Kjo fillon në ditët kur nuk po luajmë, që fillon në kampin stërvitor. Mundohu të jesh i pari në palestër dhe i fundit që do të largohesh ”, tha ai kur u pyet se si qëndron gati kur të thirret emri i tij. “Ky ishte mendimi im. Punë shtesë, çdo punë shtesë që mund të bëj tani për të qëndruar gati, qoftë kjo – nëse nuk luaj një lojë, unë jam duke ecur në punë rutine, duke drejtuar kondicionimin tim për të mbajtur qëndrueshmërinë time lart.

“Mundësia do të vijë, kështu që kur të vijë ju duhet të jeni gati.”

Shkarko

Shkarkoni MyTeams Sot!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu