MIAMI (AP) – NBA, NHL, Major League Baseball dhe Major League Soccer po mbyllin aksesin në dhoma dollap me kyç dhe klube për të gjithë personelin joessencial, përfshirë media, në përgjigje të krizës së koronavirusit, ligat e shpallura në një deklaratë të përbashkët të hënën në mbrëmje .

Ata thanë se morën vendimin ” pas konsultimit me sëmundje infektive dhe ekspertë të shëndetit publik. ” NBA, në një telefonatë me ekipet më herët të hënën, theksoi se masa nuk është për të ndaluar reporterët, por për të siguruar sigurinë e lojtarëve dhe stafit në ato zona.

Deklarata, pjesërisht, lexon: ” Duke marrë parasysh çështjet që mund të shoqërohen me kontakt të ngushtë në mjediset para dhe pas lojës, të gjitha dhomat e kyçeve të ekipeve dhe klubet do të jenë të hapura vetëm për lojtarët dhe punonjësit thelbësorë të ekipeve dhe lehtësive të ekipit deri sa njoftim i mëtejshëm. Qasja në media do të mbahet në vendet e përcaktuara jashtë dhomës së dollapit dhe ambientit të klubit. ”

Sabers Buffalo bëri të njëjtën gjë të hënën natën. NBA tha se intervistat me lojtarët do të vazhdojnë në ambiente të ndryshme, duke theksuar një hendek prej 6 deri në 8 këmbë midis reporterëve dhe subjekteve të intervistave. “Data-reagid =” 35 “> Ndryshimet, për të cilat ligat thonë se janë të përkohshme, do të fillojnë të martën – megjithëse disa ekipe NHL filluan t’i përdorin ato fundjavën e kaluar dhe Sabers Buffalo bëri të njëjtën gjë të hënën natën. NBA tha se intervistat me lojtarët do të vazhdojnë në mjedise të ndryshme, duke theksuar një hendek prej 6 deri në 8 këmbë midis reporterëve dhe subjekteve të intervistimit.

Texas Rangers menaxheri i përgjithshëm Jon Daniels tha. “data-reagid =” 36 “> ” Unë nuk e di se ne kemi krahun tonë se sa domethënës i një çështje është kjo në këtë pikë, kështu që nëse ligë po rekomandon ose politika e tyre është ne duam të marrim masa paraprake të tipit hap pas hapi, atëherë ne duam të shkojmë së bashku me këtë, ” Texas Rangers tha menaxheri i përgjithshëm Jon Daniels.

Uncshtë e paqartë se sa do të zgjasin politikat e reja.

“Jo mosrespektim, por kjo është gjëja e fundit për të cilën unë shqetësohem”, tha trajneri i Nuggets, Michael Malone para ndeshjes së Denver në NBA kundër Milwaukee të hënën në mbrëmje.

“Unë mendoj se është e rrezikshme për të gjithë,” tha shtambi Rangers, Edinson Volquez. Dikush mund ta ketë, ju flisni me një djalë, ju shkoni në shtëpi, mbase ia transferoni atë fëmijëve dhe gruas dhe familjes. Kështu që unë mendoj se është një ide e mirë tani për tani. Ndoshta më vonë, shpresojmë se mund të mblidhemi përsëri. Por tani për tani, ne duhet të kujdesemi për këtë. ”

Për shumicën e njerëzve, koronavirusi i ri shkakton vetëm simptoma të butë ose të moderuar, të tilla si ethe dhe kollë. Për disa, veçanërisht të moshuarit dhe njerëzit me probleme shëndetësore ekzistuese, mund të shkaktojë sëmundje më të rënda, përfshirë pneumoninë.

Shumica dërrmuese e njerëzve shërohen nga virusi i ri. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, njerëzit me sëmundje të butë shërohen në rreth dy javë, ndërsa atyre me sëmundje më të rëndë mund të duhen tre deri në gjashtë javë për tu rikuperuar. Në Kinën kontinentale, ku virusi shpërtheu për herë të parë, më shumë se 80,000 njerëz janë diagnostikuar dhe më shumë se 58,000 janë shëruar deri më tani.

Enes Kanter të Boston Celtics ka shkruar në Twitter. “data-reagid =” 42 “> ” Trëndafilat janë të kuqe, Vjollcat janë blu, Lani duart tuaja! QASHNI duart tuaja! ” Enes KanterBoston Celtics shkruante në Twitter.

Ndërkohë, tashmë ka një sens të qartë të normales së re në Sh.B.A.

Miami Heat mbajti gala e tyre vjetore në një teatër në Miami Beach të Hënën natën, megjithëse pak më ndryshe se zakonisht. Tre trofetë e kampionatit në NBA të ekipit ishin afër hyrjes – me dikë që qëndronte pranë me një shishe sanitizuesi të duarve. Dhe të ftuarit, kur arritën, u ofruan shampanjë nga disa të pranishmit, më shumë sanitizues dore nga të tjerët.

“Deri sa kampionati thotë diçka tjetër, ne jemi biznes si zakonisht me një masë të jashtëzakonshme të kujdesit dhe parandalimit për t’u siguruar që të gjithë janë të sigurt,” “tha Presidenti i Heat, Pat Riley, të hënën në mbrëmje. ” Por gjithashtu, duke i edukuar ata se ata duhet të bëjnë të njëjtën gjë. ”

NBA zhvilloi një telefonatë me stafin mjekësor të ekipit më vonë të hënën mbrëma dhe caktoi një telefonatë të mërkurën midis zyrtarëve të ligës dhe pronarëve të ekipit për të diskutuar hapat e ardhshëm. NBA u tha skuadrave javën e kaluar që të përgatiten për mundësinë e lojërave në arenat boshe, diçka që ylli më i madh i lojës – Lojtari i Los Angeles Lakers, LeBron James – insiston që ai nuk dëshiron ta shohë.

“Unë dyshoj se kjo do të ndodhë”, tha Riley. ” Por ju duhet të jeni të përgatitur. ”

Mund të ndodhë në të paktën një arenë NHL. Të hënën vonë, Qarku Santa Clara i Kalifornisë njoftoi një ndalim të të gjitha tubimeve të mëdha të të paktën 1.000 personave për pjesën tjetër të muajit. Politika do të ndikonte në tre lojërat në shtëpi të San Jose Sharks dhe Sharks thanë në një deklaratë se ata po shqyrtojnë opsionet e tyre. Ekipi mund të luante lojërat pa tifozë, të gjente një sit neutral ose të luante lojërat në rrugë.

Zyrtarët e MLB, si NBA, mbajtën të hënën një konferencë me të 30 ekskluzivitetet e tyre për të diskutuar politikat e reja. Të katër ligat – dhe NFL, e cila ka qenë e përfshirë në bisedime, por nuk është pjesë e kësaj politike pasi asnjë ekip nuk po zhvillon praktika – po grumbullojnë informacione nga CDC dhe zyrtarët shëndetësorë kanadezë, edhe pse situata ndryshon pothuajse në bazë orë pas ore.

” Ne po përcjellim rregullisht udhëzimet nga këta ekspertë drejt klubeve, lojtarëve dhe stafit në lidhje me parandalimin, praktikat e mira të higjienës dhe rekomandimet e fundit në lidhje me udhëtimin, ” tha MLB në një deklaratë. ” Ne po vazhdojmë të vëzhgojmë zhvillimet dhe do të përshtatemi sipas nevojës. Ndërsa MLB njeh rrjedhshmërinë e kësaj situate që po zhvillohet me shpejtësi, qëllimi ynë aktual është të luajmë Stërvitjen e Pranverës dhe lojëra të rregullta të sezonit ashtu siç janë caktuar. ”

Më shumë se 113,000 njerëz në të gjithë botën kanë testuar pozitive për sëmundjen dhe mbi 3.900 njerëz me virus kanë vdekur, shumica e tyre në Kinë. Më shumë se 62,000 njerëz tashmë janë shëruar. Virusi ka infektuar 600 njerëz në Shtetet e Bashkuara – përfshirë drejtorin e agjencisë që drejton aeroportet në New York dhe New Jersey – dhe të paktën 26 kanë vdekur, shumica në shtetin Washington.

Shoqata e Shkrimtarëve Pro Basketboll shpejt u përgjigj shpejt në njoftimin e ligave duke thënë anëtarësimin e saj “beson se siguria e tifozëve, lojtarëve, punonjësve të ekipit, punonjësve të arenave dhe mediave që mbulojnë ligën duhet të mbrohet. Mendimet tona janë me të gjithë njerëzit që tashmë janë ndikuar negativisht nga virusi.

” Prandaj, ne e kuptojmë vendimin e NBA-së për të mbyllur përkohësisht dhoma dollapët për të gjithë, por lojtarët dhe personeli thelbësor i ekipit me premtimin e NBA-së që pasi të ulet kriza e koronavirusit, ligë do të rikthejë qasjen e plotë për gazetarët që mbulojnë ligën. ”

Disa lojëra basketbolli për basketboll për meshkuj NCAA Division III këtë fundjavë të kaluar u luajtën pa turma për shkak të shqetësimeve për virusin. Të paktën një seri e lojërave të hokejve në kolegj këtë fundjavë që vjen në Troy, New York, midis RPI dhe Harvard gjithashtu do të luhet pa tifozë.

Walker Ben Walker AP në Nju Jork; Shkrimtari i Hokejve AP, John Wawrow në Buffalo, New York; dhe Shkrimtarët e Sporteve AP Josh Dubow në San Jose, California; Arnie Stapleton në Denver; dhe Jake Seiner në Surprise, Arizona, kontribuan.

Më shumë sporte AP: https://apnews.com/apf-sports dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu