Nikolla Jokiq mori çmimin e tij MVP para ndeshjes 3 të premten në mbrëmje, një njohje zyrtare se Denver Nuggets ylli është lojtari më i mirë në NBA këtë sezon.

Dielli Feniks menjëherë tregoi se ata janë ekipi më i mirë me një fitore bindëse pas ceremonisë. Phoenix tani kryeson serinë 3-0 dhe ka një shans për të mbyllur Nuggets me një fitore në Lojën 4 në Denver të Dielën në mbrëmje.

“Kjo është hera e parë që unë jam rritur 3-0 në një seri,” rojet e Suns Chris Paul tha pas fitores 116-102 të premten në mbrëmje. “Edhe pse është 3-0, për sa kohë që ajo skuadër drejtohet nga Mike Malone, ajo skuadër atje do të vazhdojë të luftojë”.

Malone, trajneri kryesor i Nuggets, ka një betejë të vështirë në duart e tij. Jo vetëm që ekipi i tij është në një gropë nga e cila asnjë skuadër tjetër nuk është zvarritur – 142 skuadra kanë mbajtur epërsi 3-0 në një seri dhe të gjitha kanë përparuar – asnjë nga lojërat në këtë seri nuk kanë qenë të afërta.

Por Malone nuk është ende gati të pranojë.

“Unë e di për veten time, nuk mund të flas për askënd tjetër, gjëja e fundit që dua të shoh është Phoenix Suns që shtyn një fshesë nëpër oborrin tonë pas Lojërave 4”, tha Malone. “Ne kemi pasur një sezon të jashtëzakonshëm. Të jashtëzakonshëm. Unë thashë duke hyrë në këtë vit nuk mund të gjykosh një sezon nga rezultati përfundimtar. Ne arritëm në finalet e Konferencës Perëndimore vitin e kaluar, disa gjëra mund të ndodhin, por ne mund të kemi një sezon më të mirë këtë vit por mos u bë aq larg “.

Problemi për Denver është niveli i talentit. Dyshja prapavijë e Phoenix e Paul dhe Devin Booker ka tejkaluar plotësisht rojet e Nuggets. Paul është mesatarisht 17.7 pikë dhe 11.3 asistime, dhe Booker është mesatarisht 23.6 pikë në seri.

Denver ishte në gjendje të kapërcente humbjen e Jamal Murray kundër Portland në raundin e parë, por rotacioni i Facu Campazzo, Austin Rivers dhe Monte Morris ishte tepër i krahasuar me Suns. Ata të tre dolën të mëdhenj në gjashtë ndeshjet kundër Trail Blazers por janë neutralizuar nga Phoenix.

Jokic ka bërë atë që mundet, duke përfshirë një shfaqje historike pas marrjes së çmimit të tij. 32 pikë, 20 kërcime dhe 10 asistime të tij e vendosën atë në një kompani të shkëlqyer, duke iu bashkuar Wilt Chamberlain dhe Kareem Abdul-Jabbar si lojtarët e vetëm që kanë të paktën 30 pikë, 20 kërcime dhe 10 asistime në një lojë playoff në NBA.

“Ai po na mbart,” tha Morris për Jokic. “Ne kemi për ta ndihmuar atë.”

Suns kanë mbajtur të gjithë rreth Jokic në kontroll. Aaron Gordon luftoi të Premten në mbrëmje me vetëm katër pikë në gjuajtjen 2 nga 10 dhe Michael Porter Jr ka mesatarisht vetëm 13.7 pikë në seri.

Phoenix nuk është i kënaqur pavarësisht epërsisë 3-0 dhe një serie të fitoreve të gjashtë ndeshjeve në playoff.

“Ne kemi provuar tashmë një (lojë të afërt)”, tha Booker. “Duke ditur që ata djem nuk do të heqin dorë. Ata kanë MVP të kampionatit atje, ata janë të stërvitur mirë nga Mike Malone dhe kanë disa lojtarë që luajnë shumë fort. Askush nuk dëshiron që sezoni i tyre të fundi, kështu që ne e dimë që ata do t’i japin qëllimin e tyre dhe ne jemi të përgatitur për këtë “.

– Media e nivelit të fushësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu