DENVER (AP) Jae Crowder mori të gjitha llojet e mesazheve me tekst kuizik për vendimin e tij për të nënshkruar me Dielli Feniks në jashtë sezonit.

Çfarë po mendonte ai? Suns nuk kishin qenë në playoff gjatë një dekade. Perëndimi ishte bërë pirg.

“Dukem si një gjeni, apo jo?”, Theu Crowder, i cili i çoi talentet e tij tek Suns pasi ndihmoi Miamin të arrijë në Finalet e NBA sezonin e kaluar. “Unë e dija llojin e grupit që ishin këta njerëz. Ndjeva se ishin të uritur. Ata donin të bënin disa gjëra të veçanta dhe unë doja të isha pjesë e saj. “

Pas shpinës së shkëlqyeshme të Chris Paul dhe Devin Booker dhe kontribute të qëndrueshme nga të ngjashmit me Crowder, Suns po zhurmojnë në Finalet e Konferencës Perëndimore për herë të parë që nga viti 2010, vitin e fundit kur ata arritën në sezonin pas.

Suns përfunduan një spastrim me katër lojëra të dorës së shkurtër Denver Nuggets me një fitore 125-118 të Dielën në mbrëmje në një lojë provë në të cilën MVP Nikolla Jokiq u dëbua në çerekun e tretë për një faull flagrant ndaj Cameron Payne.

Ishte fitorja e shtatë radhazi për Phoenix – seria më e gjatë e fitoreve në playoff në historinë e skuadrës.

Pas kërcimit të LeBron James dhe mbrojtësit të kampionit Lakers në gjashtë ndeshje gjatë raundit të parë, Suns bënë punë edhe më të shpejtë të Jokic dhe Nuggets.

Tani, ata marrin pushim përpara se të luajnë ose Utah të rangut të lartë ose Los Angeles Clippers. Jazz kryeson atë seri 2-1 duke u drejtuar në Lojën 4 të hënën në mbrëmje në Los Angeles. Phoenix ishte 1-2 kundër Clippers në sezonin e rregullt dhe 3-0 kundër Jazz.

“Të gjithë në këtë pikë janë shkatërruar dhe mund të përdorin atë lloj rimëkëmbjeje,” tha trajneri i Phoenix Monty William. ” Ne e fituam atë dhe duam ta shfrytëzojmë atë.

Por tani, as që po mendoj për këtë. Unë jam thjesht i lumtur për atë që kanë arritur këta njerëz. “

Crowder është bërë një katalizator mjaft i sezonit pas, me ekipet e tij duke shkuar 22-9 gjatë 31 ndeshjeve të tij të fundit të playoffit. Para sezonit 2020, ekipet e tij ishin 20-31 në ndeshjet e playoffit.

“” Shumë mbresëlënëse se sa të mbyllur jemi si njësi, “tha Crowder. “Ne kemi një udhëheqje të shkëlqyeshme. Ne kemi aftësi të shkëlqyera duke na vendosur në një pozicion për të patur sukses tani.

“Padyshim që ndihem sikur jemi të lidhur si një grup dhe kjo tregon.”

Fill pas bririt të fundit, Paul dhe Booker – të cilët bashkuan për 71 pikë – arritën rrugën përmes shtrëngimeve të dorës dhe përqafimeve pas serisë pranë logos së Nuggets.

Në pritje të anës ishte Williams. Ai ndau një përqafim të përzemërt me secilin.

Williams është i ngushtë me Paul, nga koha e tyre e trajnerit / rojes së bashku në New Orleans. Ata gjithashtu kanë një lidhje të fortë larg gjykatës, dhe Paul ishte atje për Williams kur Williams humbi gruan e tij nga dëmtimet në një aksident automobilistik në 2016.

“” Monty ka kaluar nëpër gjëra në jetën e tij nga të cilat shumë njerëz nuk kthehen domosdoshmërisht, “tha Paul, i cili shënoi 13 nga 37 pikët e tij në çerekun e katërt. Basketboll mënjanë, ai do të thotë kaq shumë për mua dhe familjen time. Kështu që të jesh në këtë udhëtim me të dhe ta shohësh duke u paguar është mirë. Ne jemi shumë të ngjashëm. Ne qëndrojmë të mbyllur. Unë nuk ndihem mirë derisa të bjerë zhurma. Monty është në të njëjtën mënyrë. Kur seria ka mbaruar dhe loja ka mbaruar, është mirë të ndash ato momente. “

Hera e fundit që Suns ishin deri më tani ishte 2010 pas një kast që përfshinte Amar’e Stoudemire, Steve Nash, Jason Richardson dhe Grant Hill. Ata ranë te Kobe Bryant dhe Los Angeles Lakers 4-2.

“Emocionet janë të lumtura, mirënjohëse, të lodhura, të lehtësuara”, tha Williams për avancimin në finalet e konferencës. ” Oneshtë një nga ato momentet për mua që sinqerisht kurrë nuk kam menduar se do të kisha një shans për ta përjetuar. Për mua, unë kam një nivel mirënjohje që as nuk mund ta shpjegoj “.

Ta ndash me Palin do të thotë shumë më tepër.

“Chris ka nënkuptuar kaq shumë në karrierën time, ai ka menduar aq shumë në jetën time,” tha Williams. “Momenti më i errët i jetës sime Chris ishte aty dhe një nga momentet kryesore të karrierës sime, ai është aty.

“Kjo është ajo ku është tani. Unë nuk jam me të vërtetë i mirë në depilimin elokuent për atë se si ndihem përveç që thjesht t’ju them se ndihem mirënjohës për këtë mundësi dhe të jem në këtë ekip dhe në këtë moment dhe të kem një shans për të ecur përpara. “

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/hub/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Shkrimtari i Basketbollit i AP Tim Reynolds kontribuoi në këtë raport.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu