Los Angeles Lakers mos e vazhdoni sezonin e tyre deri të Premten, një ose dy ditë më vonë se shumica e klubeve, dhe kjo ishte një lëvizje shumë e zgjuar nga bërësit e orareve të NBA.

Për Lakers, dhe për NBA, këto disa ditë janë kritike.

Kjo është Lebron Xhejms‘koha për të rimbushur.

Që kur flluska e rindezjes së NBA-së që ruajti sezonin e kaluar u hap korrikun e kaluar, asnjë lojtar nuk ka regjistruar më shumë minuta, ka shënuar më shumë pikë, ka dhënë më shumë asistime, ka bërë më shumë goditje, ka marrë më shumë goditje ose ka përfunduar pushime më të shpejta se James.

Ai nuk e shqetëson ngarkesën e punës, edhe pse është 36 vjeç dhe lojtari i katërt më i vjetër që paraqitet në një lojë deri më tani këtë sezon vetëm pas Andre Iguodala të Miamit, Carmelo Anthony të Portland dhe JJ Redick të New Orleans. Dhe ai është ende elitë, ende një kandidat për MVP, akoma në sytë e shumë lojtarëve më të mirë në botë. Por edhe më të mirët kanë nevojë për pushim, dhe ajo kohë është tani.

“A është koha e mjaftueshme? Unë do të marr çdo kohë, padyshim, “tha James. Kështu që, unë do të përfitoj plotësisht nga koha që kemi. A është kohë e mjaftueshme? Jo, nuk është kurrë kohë e mjaftueshme, por ne nuk jemi në anën e kohës. Unë nuk jam në anën e kohës. Do të përfitoj plotësisht nga ajo që kam dhe do të jem në rregull me të. “

Milwaukee’s Giannis Antetokounmpo është MVP dy herë në fuqi dhe tani All-Star MVP në fuqi, Bradley Beal i Uashingtonit është duke udhëhequr kampionatin në rezultatin, Stephen Curry dhe Golden State Warriors janë përsëri në përzierjen e playoffit, Utah Jazz ka rekordin më të mirë të ligës për këtë pikë dhe Brooklyn Nets kanë shtuar Blake Griffin në Big Big e tyre të Kevin Durant, James Harden dhe Kyrie Irving.

Të gjitha po krijojnë gumëzhitje. Dhe kështu janë të tjerët.

Por James është ende pa diskutim ai që mban pjesën më të madhe të flamurit të NBA. Fanella e tij mbetet më e popullarizuara për sa i përket shitjeve, Lakers kryesojnë kampionatin me 17 paraqitje në televizionin kombëtar deri në këtë pikë dhe ata tërheqin vlerësimet më të mira kombëtare. Njerëzit mund ta shikojnë sepse e duan atë. Njerëzit mund të shikojnë sepse e urrejnë atë. Sido që të jetë, njerëzit e shikojnë.

Lojtarë të tjerë – madje edhe lojtarë të tjerë elitë – bëjnë gjithashtu.

“” Interestingshtë interesante për mua se si LeBron është ende në një nga format më të mira të jetës së tij dhe duke qenë lojtari më i mirë në botë dhe akoma të jetë në Vitin 18, “tha Antetokounmpo. “Kjo është me të vërtetë interesante. Unë dua të di se si. “

Ai nuk po tallet. Antetokounmpo tha në All-Star Sunday në Atlanta se ai dëshiron të zgjedhë trurin e James dhe të mësojë çfarëdo që MVP katër herë të jetë i gatshëm të ndajë.

“Ai ka qenë i qëndrueshëm për 18 vjet,” tha Antetokounmpo. “Ai është gjithmonë atje. Ai gjithmonë shfaqet. Ai është i pabesueshëm. Ai padyshim që merr kredi, por mendoj se duhet t’i japim edhe më shumë kredi. Bërja e tij për 18 vjet, djema, është e vështirë. “

Kishte ndonjë numër lojtarësh që nuk ishin të entuziazmuar me idenë se NBA kishte një Lojë All-Star gjatë një pandemie dhe gjatë një sezoni tashmë të mbushur me bllokime. Por edhe një herë, dukej gjithçka për James – sikur ai ishte i vetmi që shprehu pakënaqësinë e tij.

Komisioneri i NBA Adam Silver nuk e kishte mendjen. Ai ishte thjesht i entuziazmuar që James ishte pjesë e ngjarjeve All-Star.

“Do të ishte tepër hipokrite për mua t’i thosha LeBron se duhet të flasësh për çështje që janë të rëndësishme për ty, por jo për ato kur je kritik ndaj ligës”, tha Silver. ” Ne të gjithë jemi pjesë e një komuniteti. Unë e respektoj atë dhe këndvështrimin e tij. Gjithashtu, në të njëjtën kohë, unë vlerësoj profesionalizmin e tij. Nëse keni pasur një shans për ta parë atë, si kapiten dhe menaxher i përgjithshëm i ekipit të tij, vazhdoni me draftin, ai e bëri atë me humor të mirë. Ai e mori atë shumë seriozisht. “

James shkoi në Atlanta, luajti 12 minuta, u regjistrua në mes të çerekut të dytë, u bë cheerleader për pjesën tjetër të natës dhe u përmirësua në 4-0 si kapiten.

Pushimi i tij All-Star, siç është, filloi atje. Ai fluturoi në shtëpi në Los Anxhelos pas ndeshjes, tha se ishte duke pritur për dy ditë me familjen e tij dhe duke u përgatitur për atë që do të vinte më pas.

“” Nuk ka asnjë shqetësim për mua, “tha James. Unë thjesht përpiqem të vazhdoj ta vendos trupin tim në gjendjen më të mirë, që të jem në gjendje të duroj gjithçka, jashtë sezonit të shkurtuar, sezonit të rregullt të shkurtuar, pushimit të All-Star të shkurtuar. Gjithçka ka të bëjë me mendjen time, personalisht. Duke e mbajtur mendjen time të mprehtë mendërisht, duke e mbajtur mendjen time të freskët mendërisht. “

Kur sezoni të rinisë, James do të jetë atje. Ka mbetur një gjysmë sezoni, pastaj playoffs dhe një titull për të mbrojtur.

Këto ditë do të jetë hera e tij e fundit për të nxjerrë me të vërtetë për një kohë.

Lakers kanë nevojë për të në më të mirën e tij. NBA do të përfitonte nga kjo gjithashtu.

Tim Reynolds është një shkrimtar kombëtar i basketbollit për The Associated Press. Shkruajini atij në treynolds (at) ap.org

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/hub/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu