Unë kam arritur të vlerësoj faktin e qartë të qëndrueshmërisë, të disponueshmërisë. Jo vetëm nga dita në ditë, megjithëse sigurisht që mund ta prisni që nga Lebron Xhejms, por vit pas viti. Ai është sportisti i rrallë i përjetshëm, një nga konstantet e pakta në jetën time – në jetën e askujt.

Tetëmbëdhjetë vjet. Karriera e LeBron është mjaft e vjetër për të qenë shoku im i pijes, dhe pothuajse është kështu.

Kujtimet janë tregimtarë të pasigurt, zhgënjyes, por kujtoj momente që e përfshinin atë me një qartësi të përsosur.

Kur James bëri debutimin e tij në playoff me Miami Heat, unë fsheha shikimet në TV në dushin e nuseve të kunatës. Kur isha në kolegj, gjeta dhoma “studimore” me projektorë që disi përfundonin gjithmonë duke kaluar League Pass. Atëherë nuk kisha ide se ai do të mposhtte armiq shumë më të mëdhenj se Paul Pierce.

LeBron James tregon me topin në dorën tjetër gjatë një ndeshje kundër Sixers.
Karriera e shkëlqyer e LeBron James ka ribërë NBA-në dhe na ka dhënë momente për tu kapur. (Foto AP / Matt Slocum)

Në vitin 2017, kur Cleveland Cavaliers këmbëngulën për të bërë të mbyllur Lojën 3 të Finales së NBA, unë fillova me shpejtësi nga një koncert i së Ardhmes para se ai të dilte në skenë në një lokal përtej rrugës, vetëm për të parë Kevin Durant duke gozhduar një kamë në fytyrën e LeBron. Unë e pashë atë në Toronto. Unë e pashë atë në Los Anxhelos. E shikoj tani, kur nuk kam koncerte për të ikur.

Ende qaj sa herë që shikoj Blloku, shiko James të rrudhur në drurë, duke u kapur pas trofeut që do të thotë gjithmonë më shumë se pjesa tjetër.

Pasi e pashë atë për gati dy dekada, vetëdija jonë kolektive për formën e tij të veçantë të dominimit në mënyrë të pashmangshme u tërhoq në strukturën e NBA. Nuk mund të mos e marrim si të mirëqenë. Mendjet tona nuk i kushtojnë vëmendje informacionit që ne tashmë njohim, kështu që na mungon ajo që është përpara fytyrave tona. Vështirë se e vërejmë madhështinë e tij të punës përveç ditëve kur kryeson vetveten.

Arsenali i tij aktual është në thelb një reklamë për historinë e NBA: Zbehja me një këmbë e Dirk Nowitzki, goditja e qiellit e Kareem Abdul-Jabbar, zbehja e Kobe nga vija e majtë. San Antonio Spurs e linin të gjuante kërcyes me rreze të mesme. Tani, ai po qëllon 40 për qind nga logoja. Dallas Mavericks e la rojën e mbrojtjes Jason Kidd ta ruajë atë në bllok. Tani, James është një nga lojtarët më të efektshëm të postave në NBA.

“Ndërsa liga evoluon, ju duhet të jeni në gjendje të evoluoni me të nëse doni të jeni në gjendje të ecni me kohën, të ecni me Joneses ose Jameses në rastin tim,” tha James duke qeshur. “Për mua, [it’s] thjesht kurrë mos i vë kapak vetes. Unë thjesht dua që gjithmonë të vazhdoj të bëhem më mirë dhe të bëj gjëra në dysheme që ndoshta nuk janë bërë në karrierën e njerëzve të tjerë dhe të vazhdoj të shtyj zarfin dhe të shoh se sa lëng mund të shtrydh nga limoni. “

Loja e James është modeluar nga dështimet pas sezonit që e detyruan atë të evoluonte. James dështoi kundër Doc Rivers ‘Boston Celtics dy herë si Kalorës, por asnjëherë me Heat.

Rivers, tani trajneri i Sixers, mban mend se ata “do të dilnin dhe sulmonin LeBron, madje edhe nga koha e ndërprerjes, sepse në atë pikë, ai ishte një lojtar i shkëlqyeshëm, por për sa i përket planit të lojës mbrojtëse dhe të gjitha atyre, ai ishte ajo, por ai ishte i ri. Pastaj shkojmë në Miami, e mbaj mend që thërriste grupe. Grupe tona. Mbaj mend që iu ktheva – Unë mendoj se Lawrence Frank ishte ndihmësi im – më kujtohet që iu ktheva dhe ai tha, “Uh oh, kjo nuk është e mirë për askënd”. Tani, ai po bëhet jo vetëm LeBron i madh, por student i shkëlqyeshëm i LeBron i lojës. Sapo e kaloi atë prag, ai me të vërtetë nuk është kthyer më. “

James e rimagjinoi lojën e tij për të qëndruar në krye, por këto ditë, më bën më shumë përshtypje se si thelbi i tij themelor, arsyeja e saj ekzistuese, ka mbetur e njëjtë. Ai kurrë nuk ka ndaluar së imponuari vullnetin e tij me bërjen e lojërave, duke i dhënë shkas një stili kaq të kudogjendshëm ndikimi i tij në NBA kalon pothuajse pa u vënë re. Kur James e ndërthuri inteligjencën e tij të krijimit para-natyror të lojërave me një studim të zellshëm, ai ribëri kampionatin.

Unë pashë ndeshjen 7 të finaleve të vitit 2010 disa ditë më parë dhe kuptova dy gjëra: Kobe me të vërtetë goditi mbi shumë ekipe të dyfishta, por paraqitja sulmuese nuk paraqiste asnjë rrugëdalje të lehtë. Dhe njeri, ne kemi menduar shumë ndryshe për basketbollin vetëm një dekadë më parë.

Kur LeBron kalonte për të hapur rekreativë për fituesit e mundshëm, ai nxiti protokollet DEFCON 1 në shfaqjet sportive në të gjithë Amerikën, drejtuesit që e lutnin të shënonte, për të pohuar vullnetin e tij, duke vënë në dyshim instinktin e tij vrasës, burrërinë e tij – të gjitha sepse ai nuk i shihte gjërat askush tjetër bëri.

Tani, ne e shohim atë në mënyrën e tij. James është larg nga të qenit arsyeja e vetme që loja është larguar, por shkeljet e mira tani thjeshtojnë vendimmarrjen për krijuesit e yjeve. Zgjedhjet që Luka Doncic dhe James Harden bëjnë me topin në duar janë një evolucion i stilit të LeBron. Vepra moderne është ndërtuar në imazhin e tij super-informatik.

Para-marrëdhënia ime me James mori një kthesë për të çuditshmen kur fillova të mbuloj NBA.

Në vitin 2018, kur isha duke mbuluar garën e play-offit të Toronto Raptors, Ndeshja 5 e Pacers-Cavaliers ishte në pjesën e saj të fundit pasi Raptors mundën Wizards. Shkurtër histori e gjatë: James goditi fituesin, dhe unë bërtita dhe u tunda në vendin tim në mes të një konference shtypi. U përpoqa të mos shikoja askënd në sy për pesë minuta të tjera.

Pastaj James erdhi në Toronto. Kurrë nuk do ta harroj herën e parë që i bëra një pyetje, ose i dashuri im në atë kohë bërtiste “jo jo jo” ndërsa James driblonte i qetë deri në gjykatën e plotë dhe gozhdoi një bankë të çuditshme, lundruese me fundin e serive që goditi OG Anunoby nga krahu , duke shkatërruar Raptors në mënyrë të plotë dhe jokalitane. Raptors nuk paraqitën, siç e tha një herë James situata e pafavorshme. Ju mund ta ndjeni atë në hapin e tij të ngadaltë.

Imagjinoni një pincë që hapet dhe do të shihni se si reagojnë shumica e njerëzve ndaj ndryshimeve: Njëra palë përpiqet të përshtatet me gjithçka të re ndërsa, me forcë të barabartë, një anë tjetër ngjitet tek e njohura.

Sa më shumë plakem, aq më shumë i përmbahem shikimit të LeBron. U përpoqa ta mbytja këtë impuls derisa një ditë ndalova së provuari. Kam arritur të besoj se përpjekja e pastër për të qenë e paanshme ndërsa mbulon sportet, të paktën në mënyrën se si unë i mbuloj ato, është një mashtrim: vetë-mashtrim i rendit më të lartë, dhe përkthehet te reporterët që nuk janë të sinqertë me vetë dhe prandaj nuk mund të jenë të sinqertë me lexuesit. Ajo përmbush pak nga gjarpërimi i mendjes në nyje që e pengojnë atë të mendojë drejt. Ne e ndjekim këtë linjë të punës sepse i duam sportet, dëshirojmë sporte, duam – madje edhe nevojë – të jemi pranë tyre.

Imagjinoj që LeBron e ka frymëzuar këtë tërheqje lufte në shumë shkrimtarë të rinj. Ashtë një simptomë e jetëgjatësisë së tij. Të gjithë të tjerët që kam dashur të shikoj para se të ishte puna ime kanë dalë në pension. Pyes veten nëse shkrimtarët e NFL e ndiejnë këtë enigmë me Tom Brady. LeBron ka qenë lojtari më i mirë i planetit për kaq shumë kohë sa ai ende mund të më lidhë me fëmijërinë time, kështu që unë do të vazhdoj ta kryej këtë ushtrim të pretendimit se nuk e rrënjos për të ndërsa rrënjos për të vazhdimisht, deri në ditën kur ai do të pensionohet, gjë që shpresoj nuk vjen kurrë

Më shumë nga Yahoo Sports:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu