Presidenti i Knicks, Leon Rose, trajtoi artin

Presidenti i Knicks, Leon Rose, trajtoi artin

Koha sigurisht ka fluturuar pasi kjo gjysmë e parë e sezonit 2020-21 po mbaron. Në këtë pikë vitin e kaluar, Nike ishin në një gjendje kaosi. Kryetrajner David Fizdale ishte pushuar nga puna në dhjetor të vitit 2019 dhe presidenti i ekipit Steve Mills u la i lirë në fillim të shkurtit. Disa ditë pas shkarkimit të Mills u raportua se Knicks do të punësonte agjentin e lojtarit të NBA Leon Rose si zëvendësuesin e tij.

Megjithëse punësimi i Rose nuk do të bëhej zyrtar deri në Mars, Knicks ishin të vetëdijshëm për drejtimin që Rose donte të shkonte në afatin e tregtisë. Nju Jorku do të fillonte të grumbullonte pasuri, duke u marrë me të Marcus Morris te Clippers për Moe Harkless dhe një zgjedhje e ardhshme e raundit të parë.

Steve Mills dhe Scott Perry kishte krijuar një ekip të ngarkuar me talent të ri, një fletë kapaku të pastër dhe mburrej me shtatë zgjedhje të raundit të parë nga 2020 në 2023. Me një pandemi që mbylli NBA, dhe një fund të mëvonshëm në sezonin 2019-20, Rose nuk bëri personeli i tij i parë lëviz deri në muajin e tij të tetë në punë. Në kohën e kufizuar, Knicks janë bërë një nga surprizat e NBA. Në vendin e katërt në Konferencën Lindore me një rekord 18-17, Nju Jork ka arritur shumë më tepër nga sa parashikonte dikush. All-Star Julius Randle ka udhëhequr ekipin me lojë të frymëzuar, dhe një bërthamë të re duke përfshirë RJ Barrett, Mitchell Robinson dhe Immanuel Quickley e ka bërë të ardhmen e New York-ut shumë më skintiluese.

Vendimi për trajner ka provuar të jetë ndikues

Lëvizja e parë e madhe e Rose si president ishte nënshkrimi i trajnerit kryesor Tom Thibodeau në një kontratë pesë-vjeçare. Rose dhe zyra e përparme e Knicks intervistuan një gamë të gjerë të kandidatëve që përfshinin gjithashtu ish-trajnerin kryesor të Brooklyn Nets Kenny Atkinson, asistent aktual i Knicks Mike Woodson, ish-trajneri i përkohshëm i Knicks Mike Miller midis kandidatëve të tjerë.

Thibodeau ka ringjallur ekskluzivitetin e Knicks me një kulturë të azhurnuar dhe një vëmendje në detaje për mbrojtjen. 23-të në rendimentin mbrojtës vitin e kaluar, Knicks janë ngritur në vendin e dytë në atë kategori këtë sezon. New York ka përfunduar Top 10 në efikasitetin mbrojtës vetëm një herë që nga mentori i trajnerit të Thibodeau Jeff Van Gundy dha dorëheqjen në 2001

Thibodeau ka qenë në gjendje të marrë maksimumin nga lojtarët e tij. Shkelja e ekipit mund të përmirësohej dhe Thibodeau mund të lehtësohej në minutat e Randle. Akoma, nënshkrimi ishte një lëvizje e zgjuar. New York ka ndërtuar një ekip që është konkurrues çdo natë dhe i aftë të fitojë. Kjo është diçka që nuk mund të thuhej në lidhje me këtë ekskluzivitet dy sezonet e mëparshme.

Drafti

Në draftin e parë të Rose, Knicks zgjodhën Obi Toppin i teti në përgjithësi dhe draftioi Immanuel Quickley me zgjedhjen e 25-të. Quickley e ka vlerësuar veten me bazën e tifozëve Knicks mjaft shpejt (e di, më falni) dhe është vendosur si një pjesë thelbësore për një kohë të shkurtër. Ngritja e papritur e Quickley ka qetësuar luftimet e hershme të Toppin.

Knicks fillimisht e shikuan Toppin si zëvendësimin përfundimtar të Randle, por ngjitja e Randle në statusin All-Star i vë Toppin dhe ekipin në një situatë të vështirë. Aktualisht, Randle është i treti në NBA në minuta për lojë (36.7) dhe me preferencën e Thibodeau për një mbrojtës rim në parket sa më shumë që të jetë e mundur, Toppin është kufizuar në 12.2 minuta në 25 ndeshje. Earlyshtë herët, por vendi i Toppin në të ardhmen e ekskluzivitetit do të jetë një temë përpara.

Agjenci falas

Në atë që duket të jetë një traditë vjetore, Knicks filloi nënshkrimin e një lojtari yll në agjensinë e lirë. Megjithëse kishte ca interes për ish All-Star Gordon Hayward, Charlotte përfundoi duke blerë sulmuesin e vogël. Wasshtë raportuar interes për rojet e Raptors Fred VanVleet, por VanVleet ri-nënshkroi me Toronto.

Në vend që të bënin një përplasje të madhe, Knicks shkuan për efikasitet duke nënshkruar veteranë Alec Burks dhe Nerlens Noel për marrëveshje një vjeçare për të forcuar stolin. Ekipi gjithashtu ri-nënshkroi rojën e pikës Elfrid Payton në një marrëveshje një vjeçare. Megjithëse nuk ishte bie shumë në sy, nënshkrimet e Noel dhe Burks kanë punuar deri më tani. Noel ka plotësuar në mënyrë të admirueshme për Robinson të dëmtuar dhe Burks ka siguruar një prodhim cilësor sulmues nga pankina.

Payton pati një fillim të përafërt dhe u përball me thirrje të mëdha që ai të humbte punën e tij si fillestar. Ai ka luajtur më mirë kohët e fundit, mesatarisht 14.1 pikë, 3.9 kërcime dhe 3.5 asistime në muajin shkurt përpara se një dëmtim i kërcimit të këmbës ta bënte të humbasë tre ndeshjet e fundit.

Tregtitë shkëlqejnë një dritë mbi vendimmarrjen me mend

New York hyri në draftin e nëntorit me zgjedhjet e teta, 27 dhe 38 në draft. Knicks paketuan dy zgjedhjet e fundit për të ngjitur në vendin e 23-të pas një shkëmbimi me Utah Jazz. Shpejt më pas, Knicks dërguan zgjedhjen e 23-të në Minesota për zgjedhjet e 25-të dhe 33-të në draft (ata më vonë tregtuan zgjedhjen e 33-të për një raund të dytë të ardhshëm).

Fakti që zyra e përparme e Knicks ishte në gjendje të lëvizte dy vende në raundin e parë dhe pesë në raundin e dytë pa hequr dorë nga asetet e ardhshme ishte mbresëlënëse. Menaxhimi i aseteve është bërë në heshtje një përparësi me këtë regjim të ri. Rose fitoi qendrën Ed Davis nga Utah Jazz për dy zgjedhje të raundit të dytë dhe më vonë e ktheu Davis në Minnesota Timberwolves për Jacob Evans, Omari Spellman dhe një zgjedhje të raundit të dytë në 2026.

Si rezultat i dy tregtisë së Davis, Knicks arriti me tre zgjedhje të raundit të dytë për një qendër rezervë që ka mesatarisht 2.3 pikë në 19 paraqitje këtë sezon për Minnesota. Disa do të mbledhin supet për atë fakt të vogël, por lëvizjet në margjina mund të lyejnë rrotat në një tregti të mëtejshme.

Nëse do të kishte një kritikë të ndezur ndaj regjimit të mëparshëm, paaftësia për të parë hapësirën e kapakut si më shumë se një mjet për të nënshkruar agjentë të lirë i vendosi Knicks në një disavantazh. Në verën e vitit 2019, Knicks nuk arriti të nënshkruante yje si Kevin Durant dhe Kyrie Irving në agjensi falas. Në vend që të përdorin atë hapësirë ​​në dispozicion të kapakut për të marrë zgjedhje tërheqëse ose lojtarë të rinj duke marrë kontrata të padëshirueshme nga ekipe të tjera, Knicks vendosën të nënshkruanin agjentë të lirë si Bobby Portis, Wayne Ellington dhe Taj Gibson.

Knicks kanë bërë një tregti brenda sezonit deri më tani. Ata morën Derrick Rose nga Detroit Pistons për roje Dennis Smith dhe një zgjedhje të raundit të dytë. Rose ka dhënë kontribute domethënëse në një kohë të hershme, duke shënuar 45.5 përqind nga tre dhe mesatarisht 12.5 pikë në 10 ndeshje.

Mendimet Përfundimtare

Knicks janë në fazat e hershme të rindërtimit të tyre. Ata do të kenë një fillim të mbarë nën administrimin e Rose. Në vitin e tij të parë, ai i ka dhënë përparësi fleksibilitetit të kapakut ndërsa bën marrëveshje të vogla që tregojnë gatishmërinë e tij për të luajtur lojën e gjatë. Mbledhja e aseteve e kombinuar me lojën e përmirësuar të New York-ut e vendos ekskluzivitetin në një pozitë më të mirë për të gjetur atë lojtar të kalibrit superstar ose të vazhdojë të ndërtojë një bërthamë të re që mund të rritet së bashku. Për Rose dhe pjesën tjetër të zyrës së përparme të Knicks, puna do të bëhet më e ashpër, por ata kanë ndërmarrë hapat e hershëm për ta drejtuar ekskluzivitetin në drejtimin e duhur.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu