Steph CurryRezultati është fantastik, Draymond Green dhe mbrojtja janë thelbësore fillimisht u shfaqën në NBC Sports Bayarea

Megjithëse fitore të njëpasnjëshme me piroteknikë, një natë bërthamore e Stephen Curry e ndjekur nga skuadra që kullon 3-pikësh si skuadra, sigurisht që gjallëron bazën e tifozëve, Luftëtarët e kuptojnë se shfaqje të tilla seksi janë pak më shumë se një ngacmim.

Fishekzjarre të tillë vijnë dhe shkojnë, dhe ato kurrë nuk do të jenë të mjaftueshme për të përmbushur dëshirën e një ekipi me një bërthamë që ka përjetuar tronditjen më të madhe në sportet ekipore.

Për të patur me të vërtetë një shans për të marrë atë që dëshirojnë, duke filluar me një vend për playoff, Warriors duhet të përqendrohet në komponentin e mrekullueshëm, të hollë, pas karameleve të syve. Pjesa e ndyrë e lojës. Elementi që pa dyshim është themeli i suksesit.

“Ky duhet të jetë identiteti i këtij grupi,” tha Draymond Green mbrëmjen e së hënës vonë, pas 137-106 mbytjeve të Mbretërve. “Identiteti ynë është mbrojtja, e cila çon në sulmin tonë të madh,” Kelly Oubre Jr tha.

Warriors dolën dhe mbajtën Sacramento në 22.2 përqind nga thellësia dhe 31.7 përqind në përgjithësi në gjysmën e parë, me ato numra që përfundimisht arritën në 28.8 përqind dhe 37.8. Ende e shquar.

Kjo ishte mezi 24 orë pasi Golden State kufizoi Portland Trail Blazers të fuqishëm në 32.6 përqind të gjuajtjeve nga thellësia dhe 41.8 përqind në përgjithësi në një fitore 137-122.

“Kur jemi duke mbrojtur kështu, ne mund të marrim kova të lehtë në anën tjetër,” tha Green. “Ndërsa ne vazhdojmë të kuptojmë njëri-tjetrin në mënyrë sulmuese, të kuptojmë se nga vijnë goditjet, gjëja për të cilën mund të jemi të qëndrueshëm është energjia dhe përpjekja jonë në fundin e mbrojtjes.

“Këto dy ndeshje të fundit ishin një hap i mirë në drejtimin e duhur për ne dhe tani ne duhet të sigurohemi që të vazhdojmë të ndërtojmë mbi atë.” Nuk është rastësi që mbrojtja, e cila ishte më e keqja në NBA përmes ndeshjeve të para , u përmirësua sapo Green doli nga lista e dëmtuar. Ai e pranon debutimin e tij të premten në mbrëmje në një humbje ndaj Blazers ishte e papranueshme. Ai e ndreqi atë në dy ndeshjet e fundit.

Ai po heq sinjale, tregon pozicionimin, kalon prirjet – të gjitha gjërat që bëri gjatë viteve të lavdisë,

“Pasja e Draymond-it ka qenë e shkëlqyeshme për energjinë tonë, intensitetin dhe komunikimin tonë,” tha Kevon Looney.

“Ai është lojtari më i mirë mbrojtës në botë”, tha trajneri Steve Kerr. “Ai e ka bërë këtë për një kohë të gjatë. Ai ndikon në lojë në mënyrë dramatike dhe pastaj në sulm na bën të organizuar. Ai është lloj i pikës sonë përpara në shumë mënyra dhe udhëheqësi i ekipit tonë. Ndeshjeve të para i kemi humbur dëshpërimisht.

“Thjesht ndihet sikur, tani me Draymond dhe James Wiseman që kanë pasur disa javë punë këtu, kjo ndjehet si fillimi i sezonit të rregullt.”

Wiseman, akoma vetëm 19 vjeç, siç do të jetë edhe për tre muaj të tjerë, po bëhet një faktor mbrojtës. Qendra me 7 këmbë bllokoi tre gjuajtje në dy ndeshjet e fundit dhe, për më tepër, po neutralizon caktimin e tij.

Sidoqoftë, Oubre është mbikëqyrësi perfekt për t’u çiftuar me Draymond. Të dy e duan mbrojtjen. Të dy sjellin një gjendje të zjarrtë. Ata janë po aq të ngjashëm me mendjen sa me shpirtin.

“Viti im i parë në Uashington, kam luajtur me John Wall dhe ai është ai që ne e konsiderojmë një” agim “,” tha Oubre. “Draymond është më së shumti ‘agimi’ me të cilin kam luajtur ndonjëherë. Jam vërtet e ngazëllyer që vazhdoj të rritem me të. ”

Draymond e kupton që ashtu si kushdo, dhe më mirë se shumica, që shënimi mund të jetë mjaft i dehur dhe i mjaftueshëm për të fituar shumë lojëra. Ai gjithashtu e di që pikëzimi është në thelb i ndryshueshëm. Askush, madje as Curry, nuk do të bjerë 62, apo edhe 40, çdo natë.

Mbrojtje? Epo, kjo është diçka që çdo trup i aftë duhet të jetë në gjendje të sjellë. Duhet të jetë një konstante.

Pa të, nuk ka mjaft goditje të bukura prej 3 pikësh për t’i dhënë një ekipi një shans të mirë për të qenë më i mirë se mesatarja.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu