Si me shumë anëtarë të Houston Rockets, ka qenë një fillim i vështirë për sezonin 2020-21 për qendrën e veteranëve Kushërinjtë DeMarcus. Ai ka mesatarisht 6.2 pikë dhe 5.9 kërcime në 14.2 minuta për lojë, por me shifra gjuajtjesh prej vetëm 29.7% në përgjithësi dhe 25.0% në tre-shënues. Në moshën 30 vjeç dhe duke marrë dëmtime të konsiderueshme në këmbë, ka lënë shumë tifozë të pyesin nëse Cousins ​​mund t’i afrohet ndonjëherë rifitimit të formës së tij të mëparshme.

Por me qendër të rregullt fillestare Christian Wood mënjanë për ndeshjen e së premtes në Detroit me një ndrydhje të kyçit të këmbës, Cousins ​​do ta gjejë veten të futur në formacionin fillestar, për trajnerin kryesor Stephen Silas. Në mënyrë që Rockets (4-9) të fitojë dhe të kapë një përplasje në të cilën ata tani kanë humbur tre ndeshje radhazi dhe pesë nga gjashtë, ata me gjasë kanë nevojë për All-Star të katër herë për t’u rritur.

Një zhvillim inkurajues për Raketat është kthimi në formë (dhe shëndeti) i treguar nga rojet veteranë Eric Gordon. Pasi humbi dy ndeshje me ngushtësi në këmbë, Gordon ka mesatarisht 21.5 pikë për ndeshje gjatë dy daljeve të tij të fundit në 48.6% gjuajtje dhe 42.9% në trepikësh.

Me starterin e zakonshëm John Wall (hidhërimi i gjurit në të majtë) për të paktën dy lojëra të tjera, Houston ka nevojë për lojën e fortë të Gordon për të vazhduar. Në mungesë të Wall, Gordon ka filluar pranë Viktor Oladipo në pjesën e pasme të gjykatës.

Ja kur duhet të akordoheni për të parë ndeshjen e së Premtes:

 • Data: E premte, 22 janar

 • Koha: 6: 000 pasdite Qendrore

 • Kanali TV: AT&T SportsNet Jugperëndim

 • Transmetim i drejtpërdrejtë: fuboTV (shiko falas në tregjet e Hjustonit)

Formacionet e mundshme fillestare

Houston Rockets (4-9)

 • Garda: Viktor Oladipo

 • Roja: Eric Gordon

 • Përpara: Jae’Sean Tate

 • Përpara: PJ Tucker

 • Qendra: DeMarcus Cousins

Detroit Pistons (3-11)

 • Roja: Delon Wright

 • Garda: Wayne Ellington

 • Përpara: Jerami Grant

 • Përpara: Blake Griffin

 • Qendra: Mason Plumlee

Një përfitim për Hjustonin mund të jetë konkurrenca më e dobët. Ndërsa ata kanë humbur pesë nga gjashtë, vlen të përmendet se katër nga ato humbje (Lakers dy herë, Spurs dhe Suns) ishin kundër ekipeve fituese – dhe në rastin e Lakers, kampionëve mbrojtës të NBA. Nga ana tjetër, Detroit, ka rekordin më të keq të NBA dhe përqindjen e fitores (3-11, .214).

Në letër, kjo mund t’u japë Rockets një mundësi për të marrë të drejtë. Por, me tre fillestarë në Wood, Wall dhe Danuel House Jr. (vet-izolim) të mënjanuar, asnjë fitore nuk duhet të trajtohet si e dhënë. Pistons udhëhiqen nga nënshkrimi jashtë sezonit Jerami Grant, i cili është rritur në Nr. 12 në listën e NBA-së me një mesatare prej 25.4 pikë për ndeshje (38.9% në 3-pikë).

Sipas vlerësimit neto, Pistons janë Nr. 21 në vlerësim sulmues (107.8) dhe Nr. 25 në mbrojtje (111.9). Raketat janë nr 24 në sulm (107.3) dhe nr 15 në mbrojtje (109.6). Në përgjithësi, Rockets renditen në Nr. 21 në vlerësimin neto (-2.3), ndërsa Pistons janë Nr. 26 (-4.1), sipas Shifrat e NBA.com.

Të ngjashme

Pavarësisht tendosjes së adductorit, PJ Tucker ishte i gatshëm të zgjaste serinë e lojërave radhazi për Rockets

‘Nuk duket mirë’: Christian Wood ka të ngjarë të humbasë kohën për Rockets me ndrydhje kyçi

Listë

Reagimi i raketave: Christian Wood shkëlqen përmes ndrydhjes së kyçit të këmbës, por Diellët ngrihenSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu