Fytyra e xhazit e pasuruar me talent u çmontua Raketa

Utah Jazz, të armatosur me përmasa të mëdha, gjuajtje perimetrike dhe fuqi mbrojtëse, thelluan grupin e talenteve me shtimin e sulmuesit veteran Ersan Ilyasova gjatë pushimit të All-Star.

Ilyasova bashkohet me një ekip të Jazz që ka rekordin më të mirë në NBA, megjithë tri humbje gjatë katër ndeshjeve të tyre të fundit. Utah do të kërkojë të rikuperojë hapin e saj fitues të Premten kur të hapë gjysmën e dytë të sezonit kundër Houston Rockets në Salt Lake City.

33-vjeçarja Ilyasova (6-9, 235), me origjinë nga Turqia, luajti sezonin e kaluar për Milwaukee Bucks. Ai është një karrierë me gjuajtje me 3 pikë prej 36.5 përqind dhe duhet të sigurojë një armë shtesë për një ekip që drejton NBA në 3 pikësh të bëra dhe provuar për lojë, dhe renditet i treti në përqindje.

Por përtej kësaj, Ilyasova ofron përvojën e 51 ndeshjeve të playoffit me tre ekipe.

“Gjëja që ai sjell është përvoja, para së gjithash,” tha trajneri i Xhazit Quin Snyder. “Aftësia e tij për të luajtur pozicione të shumta në mbrojtje. Duke qenë veteriner, mendoj se ai di të ruajë pozicione të shumta.

“E mira për grupin tonë është që djemtë tanë kanë të bëjnë me ekipin dhe asimilimin, dhe gjithçka që ai mund të bëjë për të na ndihmuar të jemi më të mirë, ne jemi të ngazëllyer për të.”

Kriza e vazhdueshme e listës së Rockets vazhdoi seriozisht të Enjten kur ekipi dhe sulmuesi PJ Tucker erdhën në një mirëkuptim të ndërsjellë se Tucker nuk do të luante më për Rockets. Tucker fillimisht udhëtoi me ekipin në Sacramento por u kthye në Hjuston ndërsa Rockets pësuan humbjen e tyre të 14-të radhazi, duke rënë te Kings 125-105.

Tucker luajti 268 ndeshje me Rockets, 220 prej tyre si fillestar. Me ekskluzivitetin në një bisht, prodhimi i tij u zhyt në 4.4 pikë dhe 4.6 kërcime për ndeshje, nivelet më të ulëta për kohën e tij në Houston. Ai po qëllonte 36.6 përqind në përgjithësi dhe 31.4 përqind nga prapa harkut, nota në karrierë të ulët, dhe përqindja e tij 46.9 efektive e golit në fushë përputhej me shifrën më të ulët të karrierës së tij nëntë vjeçare plus.

“Ne do të përpiqemi të zbulojmë diçka që funksionon për të dhe punon për ne për aq sa ai të mos jetë më në ekip,” tha trajneri i Rockets Stephen Silas.

Komentet ishin të ngjashme me ato që u dëgjuan para se James Harden të tregtohej dhe DeMarcus Cousins ​​të lirohej.

“Isha nën supozimin se ai do të luante (kundër Sacramento), dhe ai nuk luajti. Kjo ishte zhgënjyese, por nuk është sekret që ka qenë një vit i ashpër. Ai ka qenë profesionist, ai ka qenë në formacion dhe duke provuar dhe duke bërë atë që mundet. Por në këtë pikë, ne do të bëjmë atë që është më e mira për grupin dhe do të bëjmë atë që është më e mira për PJ, dhe kjo ndoshta nuk do ta ketë atë këtu, “tha Silas.

Rockets ishin gjithashtu pa Christian Wood (kyçin e këmbës), John Wall (gju), Danuel House Jr (gju) dhe David Nwaba (dore) kundër Kings dhe humbën Eric Gordon për një dëmtim në ije në çerekun e tretë.

Gordon do t’i nënshtrohet një MRI në Utah dhe është deklaruar kundër Jazz.

– Media e nivelit të fushësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu