<span> Fotografitë: Kelley L Cox / USA Today Sports </span>” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/NQP7BsRjylVey51yoXReJA–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MA–/https://media.zenfs.com/en-GB/the_guardian_765/79b312196cd7386f46ed2394189b14ba” data-src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/NQP7BsRjylVey51yoXReJA–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MA–/https://media.zenfs.com/en-GB/the_guardian_765/79b312196cd7386f46ed2394189b14ba”/></div>
</div><figcaption class=Fotografitë: Kelley L Cox / USA Today Sports

Kur lajmi doli të Premten e kaluar se Seth Curry kishte rezultuar pozitiv për koronavirusin, reagimet u ndanë. Në njërën anë, kishit tifozë të Philadelphia 76ers që ankoheshin për humbjen e një lojtari kryesor. Nga ana tjetër, i kishit të gjithë rrotulluesit që kishin skanuar Woj bombë shumë shpejt dhe supozuar Steph Curry ishte ai i sëmuri. Djali, a jemi – dua të them ata i lehtësuar

E ngjashme: ‘Jo mjaftueshem mire’: James Harden thotë ‘e çmendur’ Raketa situatë përtërirëse

Asnjë mosrespekt ndaj Sethit, i cili po kalonte muajin e tij më të mirë si profesionist para se të detyrohej të hynte në karantinë. Vetëm se, mirë, vëllai i tij Steph është përsëri Steph. Pasi humbi të gjitha, përveç pesë ndeshjeve të sezonit të flluskave me një gisht të thyer, dy herë MVP ka qenë nën presion të konsiderueshëm për të prodhuar për një Golden State Warriors veshje që ka rënë në fuqi të zjarrit të shkallës bërthamore që prej atëherë Kevin Durant i çoi talentet e tij në Brooklyn dhe Klay Thompson ia shqeu akilin pasi humbi të gjithë sezonin e kaluar me një lot në ACL. Një talent më i vogël mund të jetë shtrënguar nën një tendosje të tillë. Por Curry ka bërë pikërisht të kundërtën.

Përmes 10 ndeshjeve të para të sezonit, Curry zvarriti vetëm Bradley Beal të Uashingtonit në shënimin me 28.6 pikë për lojë – një shifër e rritur në masë të madhe nga një prekje e jashtëzakonshme me tre pika që, këto ditë duket se i detyrohet më pak lidhjeve patriline me Charlotte Hornets udhëheqësi i shënuar në të gjitha kohërat Dell Curry sesa në dhjetëra mijëra orë përsëritje në palestër.

Pikërisht këtë të kaluar Boxing Day, Curry e bëri veten një temë në trend pasi ka bërë 105 treshe marramendëse pas praktikës – duke çuar në brinjë të pashmangshme nga trajneri i tij. (“Ai u mbyt”, theu Steve Kerr, ende udhëheqësi i të gjitha kohërave në NBA në përqindje prej tre pikësh. “Nuk mund ta bëja atë të 106-tën.”) Tetë ditë më vonë Curry mori hak për një humbje ndaj Portland në katin e tij të shtëpisë duke u ndezur Blazers për 62 pikët më të mira në karrierë në 36 minuta të pakta, duke qëlluar gati me saktësi nga brenda harkut (18 nga 31) si jashtë (tetë nga 16). Pesë ditë pas kësaj kundër Clippers, Curry udhëhoqi Warriors në një fitore të furishme rikthimi, duke qëlluar nëntë nga 14 nga thellësia kundër mbulimit të dyfishtë të vazhdueshëm.

E ngjashme: Sportistët më të shquar amerikanë të vitit 2020: Jo 1 – LeBron James, një njeri për të gjitha stinët

Curry nuk është vetëm kapja dhe gjuajtja ose lejimi i tyre të shqyhen nga brenda gjysmës së gjykatës. Ai shënon në trafik, jashtë ekraneve, me atë dorë të majtë të rregulluar. Kundër Portland ai i dha Damian Lillard, i cili vendosi rekordin e tij të shënuar me 61 pikë kundër Dubs janarin e kaluar, të gjithë punën që ai mund të merrte ndërsa duartrokiste kritikët të cilët kanë guxuar të thonë që roje e All-Star e Blazers është më e mirë. I shquar në korin grek të dyshuesve të Curry është ish-qendra e punës Channing Frye, e cila, më tej podkastin e tij të klasit të parë, mendoi nëse mjeshtri Warriors mund të konsiderohej një lojtar me të vërtetë i shkëlqyeshëm nëse ai nuk arrin të tërheqë ekipin e tij stenografik përsëri në finalet e NBA. “Ju e njihni memin e Jordanit?” – tha Curry pas ndeshjes. “Të gjitha këto i marr personalisht.”

Ashtu siç duhet. Nëse ka pasur ndonjëherë një lojtar dominant me një rezyme të padurueshme, është Curry – një MVP i përsëritur dhe tre herë kampion i NBA fitorja e së cilës në playoff ndaj Oklahoma City Thunder do ta shtynte atë djalë Durant të ndërronte anën. Për më tepër, ai mund të kishte fituar dy unaza të tjera nëse Durant dhe Thompson nuk do të binin në finalet e 2019 dhe xhuxhina e tij me 73 fitore nuk do të hiqte dorë nga epërsia e finaleve 3-1 në 2016. Nuk ka dyshim që Curry ka tejkaluar rezultatet për një talent i 6ft 3in i cili ra në vendin e shtatë të përgjithshëm në draftin e vitit 2009, pas Jonny Flynn, Ricky Rubio dhe Tyreke Evans. Curry ka dominuar më tej në nivelin tjetër duke zotëruar goditjen më të largët të lojës.

Ndërsa Kerr bëri gjithsej 726 treshe gjatë 16 sezoneve të tij pro me një normë 45.4%, Curry, topi i gjashtë më i saktë në historinë e ligës, kishte fundosur 2.537 tresh në një klip 43.3% deri në këtë shkrim, dhe shifrat për të kaluar Reggie Miller në vendin e dytë në listën totale të listave deri në fund të sezonit. Edhe më mbresëlënës: Curry është i vetmi lojtar midis gjuajtësve më të saktë të kampionatit në distancë që mesatarisht ka më shumë se 15.4 pikë për karrierën e tij. Jo vetëm që Curry kurrë nuk ka qenë i lidhur me një rol të situatës në mënyrën se si tentojnë të jenë rekreativët e tij, por dikush mund ta shohë lehtësisht duke marrë një detyrë të tillë për të vazhduar të luante në të 40-at e tij a la Vince Carter. Heck, ky është thelbësisht roli në të cilin Seth Curry ishte zbritur para një promovimi të tetëvjeçarit në Philly – ku ai ishte mesatarisht me 17 pikët më të mira personale dhe një udhëheqës në ligë 59.5% nga thellësia e parë Dat Rona e nxori nga formacioni – dhe ai është dy vjet më i ri se Steph.

E megjithatë: disi, skeptikët ende nuk janë plotësisht të sigurt se çfarë t’i bëjnë Splash Brother. Ata nuk mund ta quajnë atë golashënuesi më i mirë sepse e dobëson Jordaninë. Ata nuk mund ta quajnë atë mbrojtësin më të mirë sepse kjo e dobëson Magjinë dhe Isiahun. Kështu që ata e quajnë atë gjuajtësi më i mirë, i cili mezi gërvisht sipërfaqen. Ray Allen ishte një gjuajtës i shkëlqyeshëm. Steph Curry është një kod mashtrimi që ecën dhe flet, përtej të cilit, po, përtej Gama e plotë e gjykatave krijoi fjalë për fjalë hapësirë ​​për kohët e tanishme të bumit sulmues të NBA-së. Ai është atje lart me Kareem Abdul-Jabbar (i cili bëri që dunk të dalë i jashtëligjshëm kur ai ishte ende Lew Alcindor), George Mikan (i cili filloi rregulli tre sekondash) dhe Wilt Chamberlain (i cili zgjeroi korsinë) Njëzet vjet nga tani, pas një linje prej katër pikësh ose Rock NShaka– shënuesi i stilit është standardizuar, ne të gjithë do të flasim për mënyrën se si Curry – jo LeBron – duhet të jetë lideri shënues i të gjitha kohërave në NBA.

Ishte, sigurisht, akoma argëtuese duke parë Jamal Murray dhe Luka Dončić të ndeznin tabelën e rezultateve dhe të bënin vrapime të rëndësishme në playoff ndërsa Curry ishte në rregull. Dhe ka qenë interesante të shohësh Lillard dhe James Harden duke pretenduar pretendimet e tyre përkatëse për të qenë arma më e shpejtë në Perëndim. Por kur Curry është duke gatuar, maaan, nuk ka shumë që e rivalizon atë për spektakël. Ai do t’ju bëjë të klikoni larg nga loja e playoffit NFL, ose ta gjurmoni atë në një ekran të dytë. Ai do t’ju bëjë të gulçoni ndërsa varros një 40-këmbë në tranzicion ose fundoset gjysmë gjykate shtënë në gumëzhitës. Disa netë ai do t’i bëjë të gjitha me një buzëqeshje gjeniale, mbrojtëse të gojës, që e bën mësimin e tij të fizikës që të tërheq mendjen si sendet e Sesame Street. Dhe në të tjerët, si natën e së Dielës kundër Raptors, ai do të bëjë vazhdoni të luftoni përmes rrënimeve të tmerrshme.

Në një botë ku lajmet e këqija përhapen në gjysmën e sekondës, jo më pak se ajo numri në rritje i rasteve Covid që e kanë goditur NBA-në që kur insistoi të merrte lojë jashtë flluskës së Disney-t, ekziston një rehati e konsiderueshme duke u verbuar nga një burrë që hedh një top në një kohë dhe përsëri nga të gjitha cepat e televizorit tuaj, i gatshëm që franshiza e tij e dikurshme të rikthehet Mali. Nëse kjo nuk e bën atë një perëndi hoops me mirëbesim ose, duke dështuar, rrëzo Allen Iverson si kampionatin e ligës super yll kile për kile, së paku e bën Curry lojtarin më të sëmurë që driblon tani. Jo Seth Curry i sëmurë, natyrisht. Jo, lloji tjetër i të sëmurit ku vetëm rreziku i ngjitjes është një entuziazëm i çuditshëm për një interpretues të botës tjetër që mund të shtyjë përtej kulmit të fuqive të tij të jashtëzakonshme. Të jesh i sigurt, nuk është lloji i gjërave që dëshiron të kalosh shumë shpejt.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu