Shtë një nga arritjet më të rralla individuale në historinë e NBA. Vetëm tre lojtarë kanë fituar ndonjëherë tre çmime radhazi lojtari më i vlefshëm.

Mundet Giannis Antetokounmpo bëheni i katërti në këtë sezon?

Pasi rri pezull pikërisht mbi .500 për dy muajt e parë të sezonit, Milwaukee Bucks po dominojnë përsëri, të udhëhequr nga Antetokounmpo. Ata kanë fituar tetë radhazi dhe 13 nga 14 pasi mbajti jashtë Boston Celtics 121-119 të mërkurën.

Antetokounmpo pati një natë jashtë loje (13 pikë, tetë kërcime, shtatë asistime, gjuajtje nga 4 në 11), por ai ka shënuar shifra të mëdha gjatë serisë aktuale të Milwaukee. Me dëmtime të fundit në Joel Embiid dhe Lebron Xhejms me gjasë duke i mbajtur ata pretendentë mënjanë për shtrirje të konsiderueshme kohore në gjysmën e dytë të sezonit, gara e MVP është e hapur që Antetokounmpo të marrë statusin e përparësit.

THEMELORET E NBA: PIKAT | PROGRAMI | QANDNDRIMET

Duket marrëzi të mendosh që Antetokounmpo nuk do të ishte një pretendent i lartë për MVP kur numrat e tij – 28,6 pikë, 11,6 kërcime, 6,4 asistime, 55,9% gjuajtje – janë të krahasueshme me fushatat e tij në MVP të dy sezoneve të fundit. “Lodhja e votuesve” mund të jetë ose jo një gjë e vërtetë, por natyra historike e tre MVP-ve radhazi nuk mund të mbivlerësohet: Bill Russell (1961-63), Wilt Chamberlain (1966-68) dhe Larry Bird (1984-86) janë lojtarët e vetëm në histori që kanë arritur këtë arritje.

Fusha e MVP mbetet e grumbulluar, edhe nëse Embiid dhe James zbehen nga shqyrtimi për shkak të lojërave të humbura. Nikola Jokic, Damian Lillard, James Harden dhe Luka Doncic, të gjithë po kalojnë sezone të pabesueshme, ndër të tjera.

Nëse Antetokounmpo vazhdon të dominojë dhe Bucks të qëndrojnë pranë majës së Konferencës Lindore, nuk ka asnjë arsye të mendojmë se ai nuk mund të bashkohet me Russell, Chamberlain dhe Bird me një tre-torfe historike MVP.

Giannis Antetokounmpo është mesatarisht 28.6 pikë, 11.6 kërcime dhe 6.4 asistime këtë sezon.

Giannis Antetokounmpo është mesatarisht 28.6 pikë, 11.6 kërcime dhe 6.4 asistime këtë sezon.

Këtu janë katër gjëra të tjera për të ditur të enjten në NBA:

Dita e afatit

Dayshtë ditë e afatit tregtar dhe mund të ketë potencialisht një aktivitet përpara ndërprerjes së ET të së enjtes në 3 pasdite. USA TODAY Sports po mban skedarë për të gjithë aktivitetin dhe lëvizjet në gjurmuesin tonë të afatit të tregtisë së drejtpërdrejtë. Për të ditur gjithçka përpara afatit, shikoni tryezën tonë të diskutimit ku kemi mbledhur reporterë të NBA nga rreth Rrjetit USA TODAY për t’u shkatërruar cilat skuadra janë të gatshme të bëjnë një lëvizje dhe me cilët lojtarë yje ka shumë të ngjarë të merren.

KYLE LOWRY: ‘Raptori më i madh ndonjëherë’ përgatitet për largimin e tij të mundshëm

Smalt i Salt Lake

Goesshtë e vetëkuptueshme që Brooklyn Nets kanë nevojë për treshen e tyre të yjeve James Harden, Kyrie Irving dhe Kevin Durant për të përmbushur pritjet e tyre të larta. Por loja e së mërkurës ofroi një paraqitje të shkurtër se si gjërat e përafërta mund të jenë kur ata tre nuk luajnë në një humbje shpërthimi 118-88 kundër xhazit të Utah. Nets qëlluan 36.1% nga fusha, duke përfshirë 20% nga distanca prej 3 pikësh, në ndeshjen e tyre me rezultatin më të ulët të sezonit. Pika e vetme e ndritshme për Brooklyn ishte një 23-pikë, 15 kërcim double-double nga Alize Johnson, e cila nënshkroi një kontratë 10-ditore të hënën.

SGA të humbasë kohë ‘të rëndësishme’

Gardiani i pikëve të Oklahoma City Thunder Shai Gilgeous-Alexander do të humbasë një “kohë të konsiderueshme” me fashit shputës në këmbën e djathtë. Traineri Mark Daigneault tha të mërkurën se Thunder do të jetë i kujdesshëm me Gilgeous-Alexander sepse dëmtimi kishte “flamuj të kuq në të gjithë vendin”. 22-vjeçari ka një mesatare të një ekipi të lartë 23.7 pikë dhe 5.9 asistime për ndeshje këtë sezon dhe është vendosur si qendra e përpjekjeve të rindërtimit të Oklahoma City.

Loja e natës: Blazers në Heat

Miami po pengohet përsëri, duke humbur katër me radhë pasi fitoi 11 fitore në 12 ndeshje. Portland ka rënë dy drejt. Ylli i Blazers Damian Lillard është i dyti në kampionat në shënimin me 30.1 pikë për lojë, por Heat kanë një mbrojtje të top-10 dhe mbrojtës të shumtë të krahut të gjatë, fleksibël për të paktën t’i bëjnë gjërat të vështira për Lillard.

Ndiqni Matt Eppers në Twitter @meppers_.

Ky artikull fillimisht u shfaq në SHBA SOT: Giannis Antetokounmpo ngarkon drejt çmimit të 3-të radhazi NBA MVP

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu