Të goditur dhe të rrahur Milwaukee Bucks do të kenë standout e tyre përsëri në dysheme kur ata vizitojnë Los Angeles Clippers të hënën në mbrëmje.

MVP në fuqi dy herë Giannis Antetokounmpo është planifikuar të kthehet nga një mungesë me një lojë për shkak të dëmtimit të tij të bezdisshëm të gjurit. Antetokounmpo ishte një nga katër startuesit që humbën të shtunën humbjen në shtëpi 102-96 ndaj New York Knicks.

Khris Middleton (hip), Jrue Holiday (gju) dhe Donte DiVincenzo (këmbë) gjithashtu janë planifikuar të rikthehen në formacion pasi Milwaukee synon të ndalojë një rrëshqitje me dy ndeshje që ndjek një seri më të mirë tetë-fitore të sezonit.

Rezervat kryesore PJ Tucker (viç) dhe Bobby Portis (protokollet e shëndetit dhe sigurisë) janë përjashtuar.

Trajneri i Bucks, Mike Budenholzer, ishte i impresionuar që klubi i tij ishte në gjendje të qëndronte afër Knicks ndërsa humbte gjashtë anëtarë të rotacionit.

Thanasis Antetokounmpo – vëllai i madh i Giannis – udhëhoqi Milwaukee me 23 pikë të larta në karrierë, dhe rishtari Jordan Nwora shtoi 21-in më të mirë në sezonin në fillimin e tij të parë.

“Unë mendoj se konkurrenca e tyre ishte vërtet e mirë, së bashku”, tha Budenholzer më pas. “Ne kemi punuar në mbrojtje, kemi gjetur mënyra për t’i bërë gjërat në mënyrë sulmuese. Shumë pozitive. Sigurisht, ne do të dëshironim të fitonim, por mënyra se si ata garuan, kjo është ajo për të cilën duam të jemi”.

Ndeshja kundër Clippers hap një pjesë të gjashtë ndeshjeve të drejtpërdrejta në rrugë dhe nëntë nga 10 për Milwaukee.

Bucks po kërkojnë të mposhtin Clippers për të pestën herë radhazi.

Milwaukee postoi një fitore 105-100 në shtëpi ndaj Los Angeles më 28 shkurt kur Giannis Antetokounmpo regjistroi 36 pikë, 14 kërcime, pesë asistime dhe katër goditje të bllokuara.

Kawhi Leonard kishte 25 pikë dhe nëntë kërcime për Clippers, të cilët hyjnë në lojë kundër Bucks duke fituar pesë ndeshje radhazi me një mesatare prej 18.4 pikësh.

Los Angeles filloi një pjesë të nëntë ndeshjeve radhazi në shtëpi me një fitore 122-112 ndaj Philadelphia 76ers të Shtunën në mbrëmje. Clippers nuk luajnë përsëri në rrugë deri më 13 Prill.

Leonard u kthye nga një mungesë në një lojë për shkak të një dëmtimi në këmbë për të shënuar 28 pikë. Ai gjithashtu postoi tre vjedhje për të rritur karrierën e tij në 1,001.

Clippers gjithashtu mori një përpjekje të fortë nga pro-viti i dytë Terance Mann, i cili shënoi një sezon më të mirë 23 pikë. Isshtë pjesë e një modeli në të cilin Mann ka shënuar mesatarisht 15.4 pikë dhe 7.2 kërcime gjatë pesë ndeshjeve të fundit.

Gardiani 24-vjeçar do të vazhdojë të marrë kohë solide loje pas shkëmbimit të Lou Williams me Atlanta Hawks. Gjithashtu, duke i dhënë atij kohë për të luajtur është dëmtimi i gjurit që do të bëjë që roja roje Patrick Beverley të humbasë ndeshjen e tij të nëntë radhazi.

“Të gjithë kanë qenë në të njëjtën faqe dhe më kërkojnë të jem më agresiv,” tha Mann pas fitores së së Shtunës. “Me kalimin e kohës ju filloni t’i shihni gjërat ndryshe, gjërat ngadalësohen dhe ju zhvilloheni.”

Nuk ishte e qartë nëse roje veteran Rajon Rondo (ijë) – i fituar në marrëveshjen e Williams – do të jetë në dispozicion të hënën në mbrëmje, kështu që trajneri Tyronn Lue ishte i kujdesshëm kur diskutonte minutat e Mann.

“Tani për tani, më pëlqen atje ku jemi dhe jemi në një ritëm të mirë,” tha Lue. “Ne do të duhet të shohim dhe të vazhdojmë të luajmë me rotacionet kur ato të kthehen”.

Paul George shënoi 24 pikë kundër 76ers dhe ka kryesuar 20 në katër nga gjashtë ndeshjet e kaluara.

– Media e nivelit të fushësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu