OKLAHOMA CITY (AP) – Shai Gilgeous-Alexander kishte një karrierë të lartë 33 pikë dhe 10 asistime për të ndihmuar Oklahoma City të mposhtë Bullgarët e Çikagos dhe ish-trajneri i Thunder Billy Donovan 127-125 në kohën shtesë të premten në mbrëmje.

Oklahoma City u grumbullua nga 22 pikë poshtë në pjesën e dytë. Zach LaVine, i cili udhëhoqi Bulls me 35 pikë, mund ta kishte fituar atë në kohën shtesë, por ai humbi një tre-tregues të thellë, jashtë bilancit në sekondat e fundit.

Donovan e dinte shumë mirë se sa i mirë mund të jetë Oklahoma City në rrethana sfiduese. Skuadra e tij Thunder bëri një zakon të mblidhte dhe fitonte ndeshje të ngushta sezonin e kaluar në rrugën për në një vend të papritur playoff.

“Ata njerëz janë konkurrentë të shkëlqyeshëm kur bien”, tha Donovan. “Ata luajnë gjatë gjithë rrugës. Unë e dija që edhe kur isha 18 vjeç në gjysmë se ata do të luftonin rrugën e tyre dhe do të kishin një lloj shtytje atje “.

Trajneri i vitit të parë të Thunder, Mark Daigneault, një ndihmës nën Donovan sezonin e kaluar, nuk u përfshi në ndeshjen me mentorin e tij.

“Unë kam respekt të madh, padyshim, për të,” tha Daigneault. ” Unë e dua djalin. Por unë kam një përgjegjësi. Likeshtë si kur lojtarët luajnë kundër djemve me të cilët ishin shokë të ekipit. Sapo topi të ngjitet në ajër, ne duhet të bëjmë punët tona. Në atë pikë, është vetëm një lojë tjetër. Marrëdhënia qëndron jashtë konkurrencës. “

Lu Dort shënoi 21 për Thunder, i cili pretendoi fitoren e tyre të parë në shtëpi në gjashtë prova këtë sezon.

Coby White kishte 22 pikë për Bulls, të cilët humbën të katërtin radhazi.

Bulls kryesuan 68-50 në pjesën e parë, por Daigneault mund të thoshte që Thunder nuk ishte dorëzuar.

“” Duke dalë nga gjysma, djema – mendova se erdhi prej tyre sot, “tha Daigneault. “Ata morën një vendim duke dalë nga gjysma për të mos e lënë litarin.”

Bulls kryesuan 78-56 në fillim të pjesës së dytë, por Thunder u përgjigj me një seri 13-0 për t’u rikthyer në lojë. Dort shënoi 13 pikë në një hapësirë ​​prej 2:33 për të ndihmuar në zvogëlimin e deficitit, dhe Oklahoma City u afrua si dy pikë në periudhë. Chicago kaloi në epërsi 95-87 në çerekun e katërt.

Gilgeous-Alexander shënoi 12 pikë në të katërtin për të ndihmuar forcën shtesë. LaVine humbi një 3 të kontestuar në sekondat e fundit që mund ta kishin fituar atë për Chicago.

3-treguesi i Lavine me 6.1 sekonda për të luajtur në kohën shtesë zgjati epërsinë e Thunder në 126-125. George Hill i Oklahoma City u ndëshkua në faull me 5.2 sekonda të mbetura. Ai humbi gjuajtjen e parë të lirë dhe bëri të dytën për të vendosur përpjekjen përfundimtare të LaVine.

“Mendova se shpirti ynë i pamëshirshëm në lojë ishte ajo që binte në sy,” tha Daigneault. Dhe edhe nëse nuk e fitonim atë, ne u ngritëm përsëri sonte, që është përparim për ne. Ishte një përgjigje me të vërtetë e mirë nga djemtë dhe erdhi nga brenda tyre. “

KIPSHILLA

Bulls: F Lauri Markkanen nuk kishte luajtur që nga 29 Dhjetori për shkak të protokolleve COVID-19. Ai shënoi 16 pikë, por gjuajti vetëm 5 nga 14. … Oklahoma City shënoi 19 pikë nga nëntë kthimet e Chicagos në çerekun e tretë.

Thunder: C Al Horford u ul për arsye personale. Ai humbi ndeshjen e së mërkurës kundër Los Angeles Lakers për të pushuar në ndeshjen e dytë të mbrojtjes. … Oklahoma City goditi 56% në çerekun e tretë dhe kaloi më shumë se Bulls me 37-27. … Viti i dytë C Isaiah Roby u përjashtua me 14 pikë. … Rezerva G / F Kenrich Williams shënoi 14 pikë.

LINJAT E STAT

Dort kishte një gjashtë vjedhje të nivelit të lartë të karrierës, duke kapërcyer më të mirën e tij të mëparshme prej tre. Ai gjithashtu kapi tetë kërcime.

HERO I SHKENGUAR

Qendra rezervë e Oklahoma City, Mike Muscala shënoi gjashtë nga nëntë pikët e Thunder në kohën shtesë dhe përfundoi me 11 pikë. Ai gjuajti 1 nga 6 në rregullore dhe 2 nga 3 në periudhën shtesë.

E RRADHES

Demat vizitojnë Mavericks të Dielën.

Thunder pret të dielën 76ers.

Ndiqni Cliff Brunt në Twitter: https://twitter.com/CliffBruntAP.

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu