Një tjetër afat tregtar kaloi të enjten, dhe Oklahoma City Thunder Drejtori i Përgjithshëm Sam Presti prokuroi më shumë zgjedhje të drafteve.

Gjatë disa sezoneve të kaluara, Presti ka grumbulluar 34 zgjedhje drafti – 18 në raundin e parë dhe 16 në raundin e dytë deri në vitin 2027.

Presti është më aktiv se një tregtar dyshemeje në një bursë.

Dy verë më parë, Presti filloi tregtinë e All-Stars. Së pari, ishte Paul George, pastaj Russell Westbrook. Vitin tjetër në vitin 2020, ai tregtoi Chris Paul.

Këto tre tregti dhanë tetë zgjedhje të raundit të parë. Dhe Presti ka zgjedhur më shumë persona të parë në marrëveshje me ekipe të tjera, duke përfshirë New Orleans, Denver, Golden State dhe Filadelfia.

Thunder me sa duket janë të kënaqur me rezervat e tyre të zgjedhjeve të drafteve. Në shënimet e tyre të ditës për mediat, ekziston një seksion me titull “Drafti kali”, i cili thotë, “Pas ekzekutimit të një rekordi NBA 11 tregton me 15 ekipe të tjera të NBA gjatë sezonit të jashtëm të vitit 2020 dhe më shumë para afatit të tregtisë, Thunder tani mban 18 zgjedhjet e raundit të parë gjatë shtatë viteve të ardhshme përveç 16 zgjedhjeve të raundit të dytë. “

Thunder pastaj rendit zgjedhjet e tyre në raundin e parë vit pas viti.

Thunder GM Sam Presti ka një histori të ndërtimit të një ekipi përmes draftit.  Gjatë një harku tre-vjeçar, ai hartoi James Harden (13), Kevin Durant (35) dhe Russell Westbrook, tre ish MVP të kampionatit.

Thunder GM Sam Presti ka një histori të ndërtimit të një ekipi përmes draftit. Gjatë një harku tre-vjeçar, ai hartoi James Harden (13), Kevin Durant (35) dhe Russell Westbrook, tre ish MVP të kampionatit.

Disa nga ato zgjedhje të drafteve kanë mbrojtje, domethënë nëse bien në diapazon të caktuar (të themi gjashtë zgjedhjet më të mira ose 14 zgjedhjet më të mira), zgjedhja mund të mos përcillet dhe mund të kthehet në një raund të dytë. Por Presti di si të veprojë, dhe nëse diçka e rëndë nuk i ndodh Denver, Miami dhe Phoenix gjatë disa sezoneve të ardhshme, Thunder do të ketë nëntë zgjedhje të raundit të parë në tre drafte të ardhshme.

Çfarë do të thotë kjo për Oklahoma City?

Kjo i jep Thunder një shans për të ndërtuar një fitues të qëndrueshëm, kryesisht përmes draftit, por me mjaft pasuri për të shtuar lojtarë cilësorë përmes tregtisë, gjithashtu.

Theshtë drafti që duhet të entuziazmojë fansat e Thunder.

Ndërsa nuk ishte aq i pacipë sa “Procesi” i ish-menaxherit të përgjithshëm të Filadelfias 76ers, Sam Hinkie, ideja është e ngjashme: Merrni sa më shumë zgjedhje të raundit të parë, mundësisht zgjedhje lotarie dhe përpiquni të hartoni lojtarë transformues.

Asnjë skuadër nuk godet në çdo zgjedhje drafti. Por, sa më shumë zgjedhje lotarie të ketë një skuadër, aq më shumë shanse ka për ta hartuar atë lojtar.

Per cdo Joel Embiid dhe Ben Simmons, ka dyfishim të humbjeve.

Por gjithçka që ju nevojitet janë lojtarë si Embiid dhe Simmons dhe asete për të tregtuar për një Tobias Harris. Pastaj ekipet mund të ndërtojnë rreth kësaj me zgjedhje të tjera drafti, tregti dhe agjensi falas. Por Thunder janë mjaft të zgjuar për të ditur se agjencia falas do të kapë vetëm disa lojtarë në atë treg.

NDIHMONI NDIHM: Karl-Anthony Towns e Timberwolves merr nxitje emocionale nga babai që merr pjesë në ndeshjen e parë që nga vdekja e mamasë

FITUESIT DHE HUMBSIT: Miami Heat, Denver Nuggets, Rajon Rondo ndër fituesit në afatin e tregtisë së NBA

Në Oklahoma City dhe tregje të tjera (shikoni se çfarë po bëjnë Orlando dhe Detroit dhe çfarë kanë bërë Denver dhe Utah), kjo është mënyra për të ndërtuar një ekip që mund të fitojë për një dekadë dhe ndoshta të garojë për një kampionat. Thunder dhe Presti tashmë e bënë një herë.

Nuk është një qasje e re. Ndërtoni me lojtarë të rinj të talentuar dhe rrituni. Los Angeles Lakers po e provonin me Lonzo Ball, Brandon Ingram, Kyle Kuzma dhe Josh Hart. Por LeBron James vendosi të nënshkruajë me Lakers, dhe ata shkëmbyen Ingram, Ball dhe Hart për Anthony Davis.

Tani, New Orleans ka ata lojtarë të rinj, plus Zion Williamson. Memfisi po bën të njëjtën gjë. Utah dhe Denver hartuan yjet e tyre.

Theshtë gjendja e keqe e ekipeve të tregut të vogël. Ata e dinë që është e pamundur të nënshkruash një LeBron James, një Giannis Antetokounmpo, a Kevin Durant, një James Harden, një Russell Westbrook në agjensi falas në kohën e parë të tyre. Rritja nga brenda është shpesh opsioni i vetëm i zbatueshëm. Disa prej atyre zgjedhjeve të drafteve mund të përdoren për përfitime në tregti për të shtuar lojtarë plotësues në yjet e hartuar.

Presti është një vlerësues i aftë dhe me një histori të shkëlqyer. Ai hartoi Durant, Westbrook dhe Harden dhe nga viti 2010 deri në sezonin e kaluar, Thunder arriti në playoff në 10 nga 11 sezone – të gjithë ata sezone fituese, duke përfshirë shtatë sezone me një përqindje fituese mbi .600. Ata arritën në Finale një herë dhe në Konferencën Perëndimore katër herë.

Për shkak të zgjedhjeve të drafteve si Kevin Durant (35), Oklahoma City kaloi në Finalet e NBA 2012 kundër LeBron James dhe Miami Heat.

Për shkak të zgjedhjeve të drafteve si Kevin Durant (35), Oklahoma City kaloi në Finalet e NBA 2012 kundër LeBron James dhe Miami Heat.

Nuk ka kampionat, por kjo është shumë fituese dhe një dekadë e rëndësishme për Thunder-in e tregut të vogël.

Rekordi i Presti-t u jep tifozëve të Thunder optimizëm dhe arsye për të qenë të durueshëm. Asnjë bazë tifozësh nuk i pëlqen humbja e sezoneve, por përpjekjet afatshkurtra janë falur për fitoren afatgjatë.

Sigurisht, nuk ka asnjë garanci që kjo funksionon për asnjë ekip. Por të dhënat e Presti tregojnë se është më e mundur se jo.

Edhe për një ekskluzivitet që dëshiron më shumë zgjedhje llotarie, Presti ende bashkoi një ekip konkurrues që me 19-27 do të ishte në garën e playoff-it në Lindje. Siç është, Thunder janë vetëm 3½ ndeshje nga skenari i play-in në Perëndim.

Nuk është normale të mendosh në këto terma (megjithëse GM-të bëjnë), por në 8-10 vjet, Thunder kanë një shans të madh për të pasur një ekip të shkëlqyeshëm. Ata tre okulistë të parë që kanë Oklahoma City në 2026? Sipas të gjitha gjasave, ata nuk janë akoma në shkollë të mesme.

Ky artikull fillimisht u shfaq në SHBA SOT: GM që hartoi Durant, Harden dhe Westbrook ka 18 zgjedhje të raundit të parëSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu