Gjatë konferencës hyrëse për shtyp të menaxherit të përgjithshëm Troy Weaver në qershor, Detroit Pistons pronari Tom Gores tha Andre Drummond sezoni i kaluar tregtia hapi rrugën për Pistons për të punësuar Weaver, dhe më pas ribërë pjesën më të madhe të listës.

Drummond bëri kthimin e tij në Little Caesars Arena të Shtunën, kur Pistons hapën orarin e tyre të shtëpisë kundër Cleveland Cavaliers. Gores iu drejtua medias para ndeshjes për herë të parë që nga qershori.

Pjesa më e madhe e disponueshmërisë së Gores u përqendrua në Securus – një kompani e telekomit në burg që firma e tij private e investimeve në aksione, Platinum Equity, bleu në 2017. Javën e kaluar, Bianca Tylek nga Worth Rises, një organizatë jofitimprurëse e përqendruar në avokimin e burgjeve, zhvilloi një reklamë me faqe të plota në New York Times duke bërë thirrje që Gores të shesë ekipin.

[ Pistons’ Andre Drummond trade cleared path to Troy Weaver, offseason overhaul ]

Ja se çfarë tha Gores për Pistons të Shtunën:

Përqafimi i një rruge më të gjatë drejt sherrit të playoffit

Pronari i Pistons Tom Gores u përgjigjet pyetjeve në Qendrën e Performancës Pistons në Detroit, 7 tetor 2019.
Pronari i Pistons Tom Gores u përgjigjet pyetjeve në Qendrën e Performancës Pistons në Detroit, 7 tetor 2019.

Një ekip shumë i ndryshëm i Pistons mori fjalën të Shtunën, krahasuar me herën e fundit që Pistons luajtën një lojë të sezonit të rregullt në Little Caesars Arena në Mars. Me tregtinë e Drummond me Cleveland dhe Weaver’s me qira, ekskluziviteti e zhvendosi fokusin e saj nga ndjekja e playoffs në përqafimin e një rruge më të gjatë për lidhjen pas sezonit.

VIZIONI: Ekipi ndërtues Pistons GM Troy Weaver për të nderuar trashëgiminë e fuqishme të basketbollit të qytetit

Weaver ka qenë agresiv në ribërjen e listës. Pistons hynë në draftin NBA 2020 me zgjedhjen e shtatë, e cila ishte mësuar zgjidhni Killian Hayes. Ata zhvilluan tre tregti shtesë gjatë natës së tërheqjes, të cilat u përdorën për të blerë Isaiah Stewart dhe Saddiq Beun në raundin e parë, dhe Saben Lee në raundin e dytë.

Së bashku me Sekou Doumbouya, Svi Mykhailiuk dhe lojtarë të tjerë, Pistons kanë një listë të re. Dhe edhe pse Blake Griffin dhe Derrick Rose janë ende rreth, zyra e përparme nuk po shikon një ofertë playoff si një shkop matës tani për tani.

“Tooshtë shumë herët për të folur për play-off dhe kështu me radhë, ky është një ekip shumë i ri,” tha Gores.

Gores vlerësoi qasjen e Weaver ndaj sezonit të jashtëm. Vetëm katër lojtarë kthehen nga ekipi i vitit të kaluar, duke vendosur një kurs tjetër për ekskluzivitetin.

“Ne duhet të shohim se si zhvillohen ata të rinj,” tha Gores. “Gjëja që Troy bëri menjëherë është se ai e zotëronte vërtet këtë. Mendova se ishte agresiv nga mendimi. Dhe ai e zotëronte atë, tre zgjedhje të raundit të parë dhe një zgjedhje të raundit të dytë. Më pëlqen. Ende kemi Sekou dhe Svi. Ne kemi një ekip shumë, shumë të ri. Na u desh të merrnim një drejtim tjetër. Ne nuk po bënim progres të mjaftueshëm. ”

WINDSOR: Hapja e Pistons tregon dilemën që përballen ekskluzivitetet e këtij sezoni

PIKA TIGH ndritshme: Pse Pistons duhet të inkurajohen pavarësisht nga humbja e hapjes së “shpimit të zorrëve”

Sidoqoftë, Pistons duan të jenë konkurrues

Duke i bërë jehonë komenteve nga Weaver dhe trajneri kryesor Dwane Casey, Gores pranoi se Pistons ende duan të garojnë për të fituar.

Whyshtë arsyeja pse Weaver nënshkroi Jerami Grant dhe Mason Plumlee, duke shtuar talent dhe udhëzime veteranë në një ekip të ri që mund ta përdorte atë.

“Unë do të thoja se ajo që jam i sigurt për këtë ekip është se ata do të punojnë shumë,” tha Gores. “Dhe kjo ishte një nga gjërat që Troy më tha në intervistat e tij të hershme është se nuk ka mjaft lojtarë në tokë që luftojnë për topin. Ajo që do të shihni nga ky ekip është se ata janë me të vërtetë i ashpër. “

[ Why Troy Weaver and Pistons are betting big on Jerami Grant ]

Pse Big Sean u bashkua me organizatën?

Në fillim të kësaj jave, Pistons krijoi një rol për reperin nga Detroit Big Sean. Ai është drejtori i tyre krijues i inovacionit dhe do të përfshihet në përpjekje të ndryshme të komunitetit, marketingut dhe tregtisë.

“Ne menduam se ishte kënaqësi me Big Sean,” tha Gores. “Ai në të vërtetë ka marrë një sy të shkëlqyeshëm. Sidomos në kohën kur të gjithë po luftojnë kaq shumë, ne duhet të bëjmë më shumë nga ajo, sinqerisht. Ka kaq shumë njerëz që mund të ndihmojnë në lëvizjen e gjilpërës në Detroit. ”

Kontaktoni Omari Sankofa II në osankofa@freepress.com. Ndiqeni atë në Twitter @omarisankofa. Lexoni më shumë në Detroit Pistons dhe regjistrohuni për tonat Buletini i Pistons.

Ky artikull fillimisht u shfaq në Detroit Free Press: Pronari i Detroit Pistons Tom Gores: GM Troy Weaver ‘zotëronte’ jashtë sezonit

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu