Rudy Gobert mbërriti në Utah shtatë vjet më parë si një i afërm i panjohur, pa shumë bujë dhe me disa pyetje serioze në lidhje me potencialin e tij.

Ato ditë janë harruar prej kohësh.

Gobert ka nënshkruar një zgjatje të kontratës me Jazz, tha ekipi të Dielën pa zbuluar kushtet. Një person i njohur me negociatat i tha Associated Press se marrëveshja vlen 205 milion dollarë për pesë vjet, megjithëse Gobert mban një mundësi për ta përfunduar marrëveshjen një vit më herët.

“” Konkurrenca dhe vullneti i Rudy për të fituar kanë qenë thelbësore për të parë se si ai është rritur dhe evoluar në një lojtar elitar në kampionatin tonë, “tha trajneri i Jazz Quin Snyder. “Ai është i përkushtuar për shokët e tij të skuadrës dhe për të fituar këtu në Utah.”

Masa, e raportuar për herë të parë nga ESPN, u njoftua dy ditë pasi Ryan Smith u konfirmua nga bordi i guvernatorëve të NBA për t’u bërë pronari i Jazz, dhe është kapiteni i një sezoni jashtë ku Utah bëri ndoshta deri në 400 milion dollarë Gobert dhe Donovan Mitchell gjatë pesë sezoneve që zgjasin nga 2021-22 deri në 2025-26.

Jazz nënshkroi Mitchell me një zgjatje muajin e kaluar që mund të arrijë 195 milion dollarë gjatë këtyre pesë viteve.

“Unë jam këtu për të qëndruar dhe unë jam këtu për të fituar një kampionat”, shkroi Gobert në një letër – ai iu drejtua asaj “I dashur Utah” – postuar në Twitter të Dielën. ” Unë jam këtu për të fituar me vëllezërit e mi, unë jam këtu për të fituar me trajnerin Q dhe unë jam këtu për të fituar me ju, Utah. Le ta marrim. Merci. “

Gobert është një lojtar tre herë i ekipit All-Defensive, një lojtar Mbrojtës i Vitit NBA dy herë dhe bëri ekipin All-Star sezonin e kaluar për herë të parë. Vendësi 7-këmbë-1 i Francës – me një hapje krahësh 7 këmbë-9 – ka bllokuar 989 gjuajtje në gjashtë sezonet e fundit, më shumë se kushdo tjetër në NBA gjatë asaj zgjatjeje.

Ai shënoi mesatarisht 15.1 pikë dhe 13.5 kërcime më të mira në karrierë sezonin e kaluar dhe udhëhoqi NBA-në në dunk.

“” Ndikimi që ai ka pasur në ekipin tonë, shtetin e Utah dhe kaq shumë komunitete të tjera në botë është i pamatshëm, “tha nënkryetari ekzekutiv i Jazz i operacioneve të basketbollit Dennis Lindsey.

Gobert ishte lojtari i parë i NBA që doli pozitiv për koronavirusin, duke marrë atë rezultat përsëri në 11 Mars – prova që e bëri NBA të pezullojë sezonin e saj atë natë dhe të ndalojë ndeshjet për 4 1/2 muaj. Dy ditë para këtij rezultati të provës, para se të linte një sesion mediatik në një pushkë para loje, Gobert preku të gjithë magnetofonët e reporterëve që ishin vendosur para tij në një tryezë në një përpjekje për të qenë qesharak – dhe, pasi u mësua se Mitchell gjithashtu testoi pozitiv, i ekspozuar Gobert ndaj kritikave se ai nuk po e merrte seriozisht virusin.

Gobert dhuroi më shumë se 500,000 dollarë për fondet e krijuara për të ndihmuar ata që punojnë me kohë të pjesshme në lojërat Jazz dhe familjet e prekura nga pandemia. Ai gjithashtu regjistroi një njoftim të shërbimit publik për kampionatin dhe, me kalimin e kohës, me sa duket, shëroi marrëdhëniet e tij me Mitchell gjithashtu.

“” Unë nuk do të jem në gjendje të kontrolloj perceptimin e të gjithëve për mua, por unë mund të kontrolloj veprimet e mia “, tha Gobert këtë verë të kaluar. “Unë mund të kontrolloj, e dini, gjërat që bëj për njerëzit përreth meje, për komunitetin, gjërat që bëj për shokët e mi të ekipit në fushë, jashtë fushës. Të gjitha ato gjëra, unë mund t’i kontrolloj dhe kjo është ajo që ka vërtet rëndësi për mua. “

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu