PORTLAND, Ore. (AP) – CJ McCollum shënoi 30 pikë, duke përfshirë kërcyesin në gojë me 9.6 sekonda të mbetura për të dhënë Portland Trail Blazers një fitore 112-111 ndaj Toronto Raptors të hënën në mbrëmje.

Damian Lillard shtoi 23 pikë dhe Carmelo Anthony shënoi 20 jashtë stolit për Blazers, të cilët fshinë një deficit prej 17 pikësh dhe e tejkaluan Pascal Siakamtriple-dyfishi i parë në karrierë me 22 pikë, 13 kërcime dhe 10 asistime.

McCollum goditi goditjen e tij me tufë mbi Fred VanVleet nga një seri spektakolare lëvizjesh driblimi.

“Unë punoj për këto gjëra”, tha McCollum. ” Unë punoj në lojën time. Unë u them njerëzve gjatë gjithë kohës: “Unë kam qenë gati”. “

Anthony kishte 13 pikë në çerekun e katërt, duke përfshirë disa goditje të mëdha nga e para para stolit të Torontos – ku Raptors bënë zhurmë gjithë natën.

Ai i gëzohej momentit dhe shakave.

“” Po, është kënaqësi “, tha Anthony. ” Do ta dëgjoni edhe më shumë pa adhurues. Ju jetoni për ato momente. Ju dëshironi që presioni mbi ju. (Nuk ka) asgjë si të bësh goditje përpara stolit të ekipit kundërshtar pasi ata po të bërtasin ty. “

Gjuajtja e mundshme e Siakam, fituese e lojës, doli në lojën përfundimtare – për herë të dytë në dy netë. E njëjta gjë i ndodhi atij në një humbje me një pikë të Dielën ndaj Golden State.

McCollum gjithashtu mendoi se ai kishte të bënte me mbrojtjen e Robert Covington në goditjen e Siakam.

“Unë i thashë (Covington) se Siakam ndjeu sikur ai kishte një ndeshje kundër tij sonte dhe unë mendoj se ai e mori atë personalisht,” tha McCollum.

Për Raptors, ishte një tjetër humbje e afërt që i la ata me 2-8, të barabartë me rekordin më të keq në NBA.

“Ne luftuam shumë për të marrë fitore dhe erdhi deri te disa posedime,” tha Siakam. “Nëse do të kishim bërë disa shkrepje, do të kishim një rekord tjetër tani. Por nëse shikon rekordin, është e vështirë. “

Qendra startuese e Portland Jusuf Nurkic shkoi në dhomën e zhveshjes në pjesën e parë me një quadriceps të mavijosur dhe nuk u kthye. Zëvendësuesi i tij, Enes Kanter, bëri një punë solide duke plotësuar me 14 pikë dhe gjashtë kërcime në 16 minuta jashtë stolit.

Siakam i dha Raptors epërsinë 111-110 me 54 sekonda të mbetura në një skuadër prerëse. Pas një posedimi të zbrazët të Blazers, VanVleet humbi një kërcyes në anën tjetër për Toronto para se McCollum të çonte Portland në avantazh.

Siakam ishte dominues herët, duke grumbulluar 12 pikë, shtatë kërcime dhe pesë asistime në çerekun e parë, të cilin ai e kapi duke goditur një kërcyes në zhurmë. Toronto mbajti epërsinë 32-21 pasi Blazers qëlluan vetëm 36% në periudhë.

Raptors çuan epërsinë e tyre në 52-35 në çerekun e dytë, por Portland mbylli pjesën në një seri 20-8 dhe zvarriti 60-55 në pushim.

Kanter u dha Blazers epërsinë e tyre të parë në 61-60 në çerekun e tretë, por Raptors u përgjigjën dhe çuan 86-76 duke kaluar në të katërtin.

Siakam mori faullin e pestë ndërsa ruante McCollum me 6:37 të mbetur.

KIPSHILLA

Trail Blazers: Trajneri i Portland Terry Stotts u pyet para ndeshjes në lidhje me çiftimin e stolit të Kanter dhe Anthony, veçanërisht në mbrojtjen mbrojtëse. “Unë shikoj vlerësimin neto sesa vlerësimin fyes dhe mbrojtës,” tha Stotts. Katër ose pesë ndeshjet e fundit ata kanë qenë pozitiv. Ka pasur shumë biseda për këtë. Unë mendoj se Enes dhe Melo kanë luajtur me të vërtetë mirë së bashku pesë ndeshjet e fundit. “

Raptors: Duke u mbështetur përsëri në një njësi më të vogël, trajneri Nick Nurse shënoi në qendër të qendrës startuese Alex Len për tërë pjesën e dytë. Shoku i madh Aron Baynes nuk luajti. Toronto filloi ditën e renditur në vendin e 18-të në NBA në vlerësimin mbrojtës, por mbajti Stephen Curry në gjuajtjen 2-për-16 të Dielën mbrëma kundër Golden State. Sipas Nurse, një pjesë e kësaj po shkonte e vogël – por ai shpreson të gjejë më shumë kohë për Len dhe Baynes ndërsa ende luante një mbrojtje të fortë. ” Gjashtë të katërtat e fundit të mbrojtjes janë ato që jemi mësuar ”, tha Nurse para ndeshjes së së hënës. ” Ndoshta janë disa faktorë të tjerë, por mua më duket se formacioni i vogël na ka dhënë një shans për të luajtur në atë mënyrë. Por përsëri, ne duhet të kuptojmë diçka me ata djem në dysheme. “

E RRADHES

Trail Blazers: Luaj të Mërkurën në Sacramento, ku mundën Kings të Shtunën me 26 pikë.

Raptors: Kthehuni në Tampa, Florida, ku do të përballen me Charlotte Hornets të Enjten për të parën në një pjesë të pesë ndeshjeve radhazi.

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/hub/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu