Memfis Grizzlies janë në proces të qendrës tregtare Jonas Valanciunas dhe dy zgjedhje drafti për në New Orleans Pelicans për qendër Steven Adams, roje Eric Bledsoe dhe tre zgjedhje, sipas ESPN.

Grizzlies do të merrte zgjedhjet nr. 10 dhe nr. 40 nga Pelicans në draftin e së enjtes në NBA, përveç një zgjedhjeje të mbrojtur të raundit të parë 2022. Pelikanët do të merrnin zgjedhjet nr 17 dhe nr 51 për t’i përdorur të enjten nga Memphis.

Për raporte të shumta, zgjedhja e vitit 2022, të cilën Pelicans e fituan nga Los Angeles Lakers në tregtinë e tyre për Anthony Davis, është e mbrojtura në top-10, që do të thotë se Grizzlies do ta merrte atë vetëm nëse bie jashtë 10-të më të mirat të draftit. Zgjidhja ishte e pambrojtur kur Pelikanët e morën atë nga Los Angeles.

Tregtia lëviz Grizzlies në llotari për të enjten, por mund të mos jetë lëvizja e fundit që ata bëjnë. Yahoo Sports raportoi të hënën se Bledsoe, i cili po hyn në sezonin e tij të 12-të, nuk pritet të mbetet në Memfis.

Memphis po tregton Jonas Valanciunas (17) në New Orleans në një marrëveshje që përfshin Steven Adams (12).

Memphis po tregton Jonas Valanciunas (17) në New Orleans në një marrëveshje që përfshin Steven Adams (12).

Ringer gjithashtu raportoi se Grizzlies mund të përpiqeshin të ngriheshin më lart në lotari duke kërkuar të bënin një marrëveshje tjetër.

Bledsoe do të fitojë 18.1 milion dollarë sezonin e ardhshëm dhe Adams i detyrohet 17 milion dollarë në vitin e parë të një zgjatje dy-vjeçare që ai nënshkroi jashtë sezonit të kaluar. Bledsoe ka qenë gjithashtu një titullar me kohë të plotë tetë sezonet e fundit dhe luftoi duke luajtur jashtë pozicionit të tij natyror pranë Lonzo Ball.

Valanciunas filloi 148 nga 151 ndeshje në 2½ sezone me Grizzlies pasi u ble në tregtinë e vitit 2019 që dërgoi Marc Gasol në Toronto Raptors. Ai ishte një opsion i besueshëm double-double në post dhe mesatarisht 17.1 pikë dhe 12.5 kërcime sezonin e kaluar.

Sidoqoftë, ai shpesh nuk i mbyllte ndeshjet për shkak të Grizzlies që preferonin të kishin më shumë hapësirë ​​për dysheme dhe shpejtësi. Valanciunas është një agjent falas vitin e ardhshëm dhe do të bëjë 14 milion dollarë këtë sezon të ardhshëm.

Sipas Bobby Marks të ESPN, për shkak të pagave të përfshira, tregtia nuk do të finalizohet derisa agjencia falas të fillojë më 6 gusht. Kjo gjithashtu do të thotë që Grizzlies me gjasë do të refuzojnë opsionin prej 13 milion dollarësh të Justise Winslow para afatit të dielën në mënyrë që të kenë hapësirë ​​për Bledsoe dhe / ose Adams.

Duke fituar zgjedhjen e Pelicans në raundin e parë, Grizzlies mund të kishin tre zgjedhje të raundit të parë në draftin 2022, pasi ata ende kanë zgjedhjen e tyre dhe zgjedhjen e raundit të parë të Utah Jazz të fituar në tregtinë e vitit 2019 për Mike Conley.

Zgjedhja e Jazz-it është e mbrojtur nga gjashtë vendet e para, që do të thotë se Grizzlies do ta fitojë atë nëse është jashtë gjashtë vendeve të para.

Ndiqni Evan Barnes në Twitter @evan_b.

Ky artikull fillimisht u shfaq në Memphis Commercial Appeal: Grizzlies marrin numrin 10 nga Pelicans për Jonas Valanciunas

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu