NEW YORK (AP) – James Harden do të jetë në karantinë deri të Premten, do të thotë Houston Rockets ylli mund të ketë të drejtë të luajë të shtunën kur ekipi i tij do të hapë përfundimisht sezonin e tij në Portland.

Rockets ishte planifikuar të luanin të Mërkurën kundër Oklahoma City, një lojë e shtyrë për një larmi çështjesh të koronavirusit. Midis tyre ishte Harden i shpallur i padisponueshëm për të luajtur pasi NBA vendosi se ai shkel protokollet e shëndetit dhe sigurisë së ligës.

Sipas rregullave të NBA, një ekipi ka nevojë për tetë lojtarë të shëndetshëm për të luajtur, dhe Rockets ishin një i shkurtër. Ata kanë 16 lojtarë në listë, dhe nëntë ishin jashtë: Një u plagos; tre teste të kthyera që ishin pozitive ose jo përfundimtare për koronavirusin; katër lojtarë të tjerë janë në karantinë si pjesë e protokolleve të virusit; dhe Harden ishte i papërshtatshëm.

Stafi mjekësor i NBA vendosi që Harden kishte nevojë për karantinë për katër ditë, e cila filloi të martën, përpara se ai të kthehej në praktikë, lojëra ose aktivitete ekipore. Liga ishte ende duke rishikuar për të parë nëse kishte nevojë për ndonjë vendim tjetër karantine për lojtarët e tjerë të Rockets.

Harden u gjobit me 50,000 dollarë të Mërkurën nga NBA, i cili tha se ai shkeli protokollet. Lidhja ndalon pjesëmarrjen në tubime të mbyllura shoqërore të 15 ose më shumë personave ose hyrjen në bare, sallone, klube ose institucione të ngjashme.

Video e yllit të pakënaqur u shfaq në mediat sociale, ku ai u shfaq pa maskë në një mbrëmje të mbushur me njerëz në një hapësirë ​​të ngjarjeve private të hënën në mbrëmje. Harden, në një postim të fshirë në Instagram, shpjegoi pse ishte në ngjarje.

Ai shkruajti: ” Një gjë pas tjetrës. Unë shkova për të treguar dashuri për vajzën time në ngjarjen e saj (jo një klub striptizmi) sepse ajo po bëhet një shef dhe po i vë njerëzit e saj në një pozicion suksesi dhe tani është një problem. Çdo ditë është diçka ndryshe. Pavarësisht se sa herë njerëzit përpiqen të tërheqin emrin tim nën ju nuk mundeni. Njerëzit e vërtetë gjithmonë përfundojnë në majë. “

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu