Atlanta Hawks, të ri nga një nga humbjet e tyre më të këqija të sezonit, do të përpiqen të rikthehen të Shtunën kur ata të presin ndeshjen Pacientët Indiana.

Atlanta zvarritet nga deri në 42 pikë në një humbje 125-114 ndaj vizitorëve San Antonio Spurs të premten në mbrëmje, humbja e pestë e Hawks në gjashtë ndeshjet e kaluara.

Indiana humbi katër ndeshje radhazi dhe gjashtë nga shtatë para se të regjistronte një fitore 111-95 kundër Detroit Pistons te enjten.

Ky do të jetë takimi i parë midis ekipeve këtë sezon dhe takimi i vetëm i planifikuar për pjesën e parë. Pacers fitoi dy nga tre takimet vitin e kaluar. Hawks fituan garën finale në janar 2020 për t’i dhënë fund një serie me shtatë ndeshje humbje ndaj Indiana.

Ndeshja e së Shtunës do të kompletojë të pestën mbrojtëse për Atlantën, e cila ka ndarë dy dhe ka humbur të dy ndeshjet dy herë. Hawks janë 0-4 në ndeshjet e dyta.

Hawks zvarritën tela në tel kundër Spurs të Premten. Pika e ndritshme ishte loja e rezervave, të cilët shënuan 42 pikë në çerekun e katërt. Rookie Skylar Mays shënoi shportën e tij të parë në karrierë dhe bëri katër tre-shënues ndërsa prodhoi një 20 pikë të një sezoni të lartë.

“Fillestarët tanë nuk ishin shumë të mirë dhe njësia e dytë bëri një punë të shkëlqyeshme duke e bërë natën disi të mirë,” tha trajneri i Atlantës, Lloyd Pierce, pas humbjes. “Ishte mirë të shikoja Skylar duke bërë atë që bëri sonte.”

Me Spurs që shënuan 77 pikë në pjesën e parë, ishte ndeshja e dytë radhazi në të cilën Hawks përjetuan një humbje mbrojtëse. Atlanta pati një kolaps në çerekun e katërt në një humbje 118-117 ndaj Dallas Mavericks të Mërkurën, pastaj zvarritet me 30 pikë në pjesën e parë kundër San Antonio.

“Ne duhet të fillojmë më mirë në mbrojtje dhe të sjellim një qasje tjetër,” tha Pierce. “Tani duhet të luajmë kundër një ekipi (Indiana) që është fizik dhe energjik dhe i fortë, dhe duhet të gjejmë një mënyrë për të sjellë të njëjtën qasje.”

Pacers përfunduan serinë e tyre më të gjatë të humbjeve të sezonit kundër Pistons.

Kundërvajtja e Indiana-s tregoi shenja jete duke qëlluar 51.2 përqind në këmbë të një performance prej 95 pikësh, 39.8 përqind të performancës kundër Utah dhe një përpjekjeje me 94 pikë, 39.1 përqind kundër Brooklyn. Pacers janë 6-1 kur gjuajnë 50 për qind ose më mirë nga fusha.

Pacers ishin më të mirë në mbrojtje dhe kufizuan Detroitin në 17.9 përqind sukses (5 për 28) në përpjekjet për 3 pikë.

“Mendova se e ruanim më mirë topin,” tha trajneri i Indiana Nate Bjorkgren. “Ne ishim përçarës. Mendova se ishim të shtypur deri tek gjuajtësit e tyre në kapje.”

Gardiani i Pacers TJ McConnell tha, “Unë mendoj se për ne, gjithçka që vjen deri te mbrojtja dhe marrja e ndalesave. Kur jemi vërtet të lidhur në mbrojtje, ne jemi të vështirë për t’u mposhtur.”

Pacers kryesohen nga Domantas Sabonis, i cili ka mesatare 21.1 pikë, 11.4 kërcime dhe 5.5 asistime, dhe Malcolm Brogdon, i cili mesatarisht 21.3 pikë dhe 6.5 asistime.

Sabonis shënoi mesatarisht 18 pikë dhe 12 kërcime në tre ndeshjet kundër Atlanta sezonin e kaluar, dhe Brogdon mesatarisht 17.5 pikë dhe 6.3 asistime në dy ndeshje kundër Hawks. Do të jetë një lojë kthimi në shtëpi për Brogdon, i cili u rrit në periferitë verilindore të Atlantës.

– Media e nivelit të fushësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu