Kundërvajtja e Blazers nuk mund të kalojë në mbrojtjen e saj rrjedhëse, përfundon seria e fitoreve fillimisht u shfaq në NBC Sports Northwest

Në të vërtetë ka të bëjë me mbrojtjen. Gjatë gjithë kohës. Gjithmon.

Në disa netë, shkelja e Trail Blazers thjesht mund të kalojë në gabime mbrojtëse – për shembull, të Dielën në Boston, kur Celtics bëri 20 nga 39 gjuajtje me tre pikë kundër Portland, i cili ende fitoi me 10 pikë, në sajë të nivelit të lartë të tij. vepër e mundësuar.

Por të hënën në Atlanta, Hawks goditën 20 me 41 nga tre, por Blazers nuk mundën të vazhdonin dhe humbën 123-114, duke i dhënë fund një serie me katër ndeshje të rrugës Trail Blazer.

Tani për tani, Portland po luan në të njëjtën mënyrë siç bëri në flluskën e Orlandos verën e kaluar, pa pushim në fund të sulmit dhe duke shënuar më shumë se të gjithë kundërshtarët e tij.

Dhe me të vërtetë, çdo përmirësim thelbësor në mbrojtje është kryesisht në shpërthime të shkurtra dhe shpesh për shkak të gjuajtjeve të dobëta të rastit nga kundërshtarët. Dhe sa më mirë kundërshtimi, aq më e vështirë është të fitosh pa të paktën mbrojtje të kalueshme.

Blazers ende ulen 29th në vlerësim mbrojtës në NBA, pikërisht aty ku kanë qenë praktikisht gjatë gjithë sezonit.

Atlanta bëri 52.4 përqind të goditjeve të saj të hënën, Blazers kishin probleme rrotullimi dhe thjesht nuk mund të mbulonin. Fairshtë e drejtë të theksohet se kjo ishte e dyta e ndeshjeve back-to-back dhe loja e pestë radhazi në rrugë. Lodhja është e vërtetë.

Por gjithashtu nuk është një paraqitje e pazakontë mbrojtëse për Portland.

Vetëm një shembull i vogël erdhi në fund të tremujorit të parë, me Damian Lillard në vijën e gabuar me 6.4 sekonda të mbetura. Ai humbi gjuajtjen e tij të lirë dhe Hawks përdori një pasim të shpejtë të daljes në gjysmë kort dhe më pas Solomon Hill u kthye me shpejtësi në fushë përpara Carmelo Anthony për të marrë një pasim nga Kevin Huerter për një pishinë të hapur për t’i dhënë Hawks një epërsi me një pikë në fundi i periudhës.

Në thelb, një shportë falas.

Ishte një lloj loje e thjeshtë që do të bënte që një trajner i shkollës së mesme të hidhte klipin e tij me neveri.

Në fund, Blazers u varrosën me tre pikë nga Bogdan Bogdanovic dhe Danilo Gallinari, dy mprehës të njohur, të cilët bashkuan për të shkuar 14-24 nga prapa harkut.

“Epo, duhet t’i japësh kredi”, tha trajneri Terry Stotts. “Bogdanovic ishte i nxehtë në pjesën e parë dhe Gallinari ishte i nxehtë në pjesën e dytë. Dhe ata dy djem bënë ndryshimin nga vija e tre pikëve.

“Ne u përpoqëm të ishim agresivë me Young, padyshim, kur ju angazhoni dy djem në top, do të hapni disa mundësi. Për të qenë i sinqertë, mendova se disa nga treshet e tyre u kontestuan në mënyrë të denjë, kështu që duhet t’u jepni kredi për gjuajtjen e topit shumë mirë.

“Por ju e dini, ajo vjen dhe shkon. Ashtu si Bogdanovic shkon shtatë për nëntë në pjesën e parë dhe shkon oh-për-pesë në pjesën e dytë. Gallinari nuk bëri shumë pjesën e parë. Ai shkon, çfarë, gjashtë për shtatë në gjysmën e dytë? Vija prej tre pikësh mund të jetë pak e paqartë. Ju duhet të luani shanse, ndonjëherë. ”

Me siguri. Por kur heqësh dorë nga 50 për qind gjuajtje nga distanca prej tre pikësh – ose diçka afër kësaj – shanset thonë se do të të duhet ndonjë sulm me kohë të madhe për të fituar ndeshjen.

Dhe të hënën, nuk ishte fare aty.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu