Sulmuesi i Clippers, Nicolas Batum bën një pasim pasi ai & # 39; s nën presion nga Deni Avdija (9) dhe Raul Neto i Uashingtonit në 4 Mars 2021.
Clippers përpara Nicolas Batum bën një pasim ndërsa ai është nën presion nga Deni Avdija i Uashingtonit (9) dhe Raul Neto të Enjten. (Nick Wass / Associated Press)

Ashtë hequr dorë nga Charlotte nëntorin e kaluar, Nicolas Batum pyeste veten se çfarë ishte më pas.

Ai besoi se ishte më afër versionit të tij i cili dikur kishte ndihmuar në ngritjen e All-Stars, jo 6-këmbë-8-të sulmuesi i bërë i disponueshëm pas produktivitetit të ulët në karrierë në sezonin e tij të 12-të NBA.

Batum besoi në vetvete. Duke pritur në telefon, ai thjesht nuk e dinte se kush ishte dakord tjetër.

“Kam ardhur nga lirimi dhe nuk di çfarë të bëj, në zgjedhjen midis pesë ose gjashtë pretendentëve,” tha Batum. “Per nje ore. Pas 18 muajsh që nuk kam luajtur ”.

Telefonata e parë erdhi nga Rudy Gobert, bashkatdhetari i tij francez dhe qendra e Xhazit në Utah, i cili iu lut mikut të tij që “të vinte me mua; le ta bëjmë së bashku ”.

Por Gobert kishte konkurrencë. Brooklyn, Milwaukee dhe Toronto gjithashtu thirrën, midis pretenduesve të tjerë. Clippers e donte Batum aq keq sa të krijonte një bankë telefonike de facto: Batum dëgjoi nga trajneri Tyronn Lue, presidenti i ekipit Lawrence Frank dhe yjet Paul George dhe Kawhi Leonard. Vizioni i tyre për pasimin, gjuajtjen dhe mbrojtjen e tij përputhet me të tijin. Nuk ishte tërheqja e vetme.

“Ne kishim historinë e përbashkët nga viti i kaluar,” tha Batum. “Historia ime është historia e tyre.

“Ajo që u ndodhi atyre vitin e kaluar është ajo që më ndodhi mua vitin e kaluar. Unë mendoj se është shumë e ngjashme: Njerëzit po presin gjëra nga ne dhe gjërat nuk shkuan mirë. Kështu që unë isha si, pse të mos shkoj me atë ekip dhe të sigurohemi që të dy të shpengojmë veten? “

Shpresa e shpengimit mbetet një gol pa asnjë garanci në gjysmën e sezonit për Clippers. Pasi humbën katër nga pesë ndeshjet e tyre të fundit para pushimit, Clippers (24-14) janë të katërtit në Konferencën Perëndimore; në dekadën e fundit, më i ulëti që një kampion eventual ka qëndruar në renditje në pushimin e All-Star është i dyti.

Ata që qëndrojnë bullish në Clippers tregojnë vetëm 1½ ndeshje të ndara në vendin e katërt nga e dyta, se një sezon i luajtur mes një pandemie do të mbetet i paparashikueshëm dhe se Clippers janë rrotulluar ndër më të mirët e NBA në vlerësimet neto gjatë gjithë sezonit. Ekziston gjithashtu mendimi se ky regjistër mund të jetë më i përshtatshëm për ulje dhe ngritje të motit dhe për të marrë forcë ndërsa sezoni post afrohet për shkak të hapave të ndërmarrë pasi sezoni i kaluar u shpërbë.

Dy lëvizje të tilla ishin nënshkrimet jashtë sezonit të Batum dhe Serge Ibaka, si stabilizuesit e dhomave të zhveshjes ashtu edhe veteranët.

Gjatë kampit stërvitor ishte Ibaka, një qendër fillestare që fitoi një titull me Leonard në Toronto, i cili i tha Leonardit “udhëheqësit nuk duhet të vijnë vetëm në fushë dhe të shënojnë 30 pikë. Ju duhet t’i tregoni ekipit, shokëve tuaj të skuadrës, sikur të jeni të gatshëm të jepni gjithçka për ta. Ju jeni këtu për të fituar një kampionat dhe me të vërtetë dëshironi të fitoni një kampionat dhe të gjithë do t’ju ndjekim “.

Një muaj më vonë, Ibaka tha se Leonard “kishte mësuar vërtet nga viti i kaluar”.

Po kështu edhe Batum. Pasi qëlloi 28% në trepikësh dhe 43% brenda harkut sezonin e kaluar, Batum ka bërë 43% nga thellësia – një karrierë e lartë nëse vazhdon – dhe 54% brenda harkut. NBA nuk i ka dhënë një nder lojtarit të rikthimit që nga viti 1986, por ringjallja e Batum përshtatet në kriteret për një kandidaturë të denjë. Shokët e ekipit thonë se ai e mban veten. Të tjerët u habitën kur ai arriti në Staples Center në janar për të luajtur vetëm disa orë pas lindjes së vajzës së tij, ende e veshur me një etiketë spitali rreth doreve të tij.

George e quajti atë “djali i fundit ngjitës që thjesht mban gjithçka së bashku për ne”. Batum, nga ana tjetër, e quan sezonin një gëzim.

Ndërsa ishte ulur në 19 ndeshjet e fundit të sezonit të tij të pestë dhe të fundit në Charlotte, me minutat e tij të dhëna lojtarëve më të rinj të Hornets si pjesë e boshtit të ekipit drejt së ardhmes, Batum ende mbërriti orë më herët në ditë praktike dhe nuk donte të jini përçarës, i tha ai Charlotte Observer një vit më parë. Me një falje për tifozët, ai pranoi nënformitetin gjatë kontratës së tij pesë-vjeçare, 120 milion dollarë.

“Ata më besuan kaq shumë dhe nuk shkoi mirë,” tha ai.

Pasi Clippers thirri – dhe thirri, dhe thirri – në nëntor, Batum besoi se nuk kishte nevojë të ndryshonte lojën e tij për t’u përshtatur me fillimin e tij të ri. Meqenëse ishte në shkollë të mesme në Francë, ai u mësua të lartësonte shokët e skuadrës me lojën e tij. Pasi një Batum i ri drejtoi një turne në asistime, “Unë u dashurova me të, pasimin shtesë”. Ai idhulloi dhuratat shumëplanëshe të Scottie Pippen – kjo është arsyeja pse ai mban Nr. 33 – dhe pa Boris Diaw dhe Andrei Kirilenko nga afër. Ai tërheq një analogji me futbollin, ku një shënues vendoset nga një seri lëvizjesh, tha ai.

Ai ndjeu një rehati me Clippers, dyshja yll e të cilëve George dhe Leonard i kujtoi atij dinamikën nga fillimi i tij në NBA në Portland, duke luajtur me startuesit e tjerë LaMarcus Aldridge dhe Damian Lillard.

“E dija që mund të bashkohesha me një ekip me talent të tillë dhe të sigurohesha që të isha djali i ngjitës”, tha ai. “Unë kam qenë i tillë që kur kam luajtur tërë karrierën time, në mënyra të ndryshme, por baza e lojës sime ka qenë duke e bërë atë.

“Një nga arsyet pse zgjodha ofertën nga Clippers të ishte ajo për atë ekip sepse ndihem sikur ndoshta u kanë munguar djem si unë apo Serge ashtu si vitin e kaluar. Nuk më intereson vërtet se çfarë po bëj në fushë. Unë nuk vij në fushë si i përqendruar në atë që mund të bëj me numër. Unë thjesht dua të sigurohem që ekipi, veçanërisht dy lojtarët e mi më të mirë, por ekipi në përgjithësi, janë të mirë për të fituar ndeshjen. ”

Duke dëgjuar drejtpërdrejt nga Leonard dhe George u duk si vërtetim se ai kishte lënë gjurmë gjatë ndeshjeve më herët në karrierën e tyre.

“Nuk isha si Francezi i ri që erdhi për herë të parë,” tha ai. “Ata më njihnin mua.”

Batum rrëshqiti në formacionin startues në dhjetor ndërsa startuesi i parashikuar Marcus Morris u rikuperua nga tendiniti i gjurit. Batum u përshtat aq mirë sa që Morris, vetëm disa javë larg nënshkrimit të një kontrate katër-vjeçare, me 64 milion dollarë, ra dakord të kthehej si rezervë në mënyrë që të mos prishte zakonin e startuesve. Nga 46 formacione në të gjitha ekipet këtë sezon që kanë luajtur të paktën 100 minuta së bashku, startuesit e Clippers zotërojnë e dyta më e larta vlerësim plus-minus. Në ditën e tyre të parë duke praktikuar së bashku, qendra rezervë Ivica Zubac tha se sulmuesi i ri ishte “një nga lojtarët më të mirë të inteligjencës së basketbollit me të cilin kam luajtur ndonjëherë”.

Harku i sezonit të Batum ka gjurmuar atë të ekipit të tij, fillimi i nxehtë i të cilit është barazuar. Batum shënoi në dy shifra 11 herë në 21 ndeshjet e tij të para, por vetëm tre herë në 14 të fundit. Më 15 shkurt, Clippers ishin 21-8. Që, ata janë 3-6.

“Ai po kërkon të arrijë të njëjtën gjë që ne të gjithë jemi”, tha roje Lou Williams. “Gjëja më e mirë për këtë grup është se ne të gjithë jemi të njëmendtë në qëllimet që kemi.”

Klientëve u mbetet gjysmë sezoni për të arritur drejt këtij qëllimi. Batum nuk do të ishte bashkuar nëse nuk do të besonte se ishte e mundur.

“Unë nuk mendoj se ne flasim ndonjëherë me të vërtetë për atë që ndodhi vitin e kaluar,” tha ai. “Thjesht, pse? Ka mbaruar, vazhdo, përqendrohu në këtë vit. Le ta fitojmë ”.

Kjo histori fillimisht u shfaq në Los Angeles Times.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu