Adam Silver mori vendimin monumental për të pezullo sezonin 2019-20 NBA nga sedilja e pasme e një makine në Manhatan. Diku pas orës 8 të pasdites në 11 Mars, 2020, ai u ul jashtë ndërtesës së tij të apartamenteve në New York. Diskutimet urgjente me zyrtarët e ligës e mbajtën atë larg darkës me gruan e tij.

Më herët atë natë, pak pasi u largua nga zyra e tij në 645 Fifth Avenue, Silver mori një telefonatë nga këshilltari i përgjithshëm i NBA Rick Buchanan. Buchanan informoi komisionerin e NBA se qendra e Xhazit në Utah Rudy Gobert kishte rezultuar pozitiv për COVID-19. Gjatë 90 minutave të ardhshme, Silver drejtoi ligën përmes një prej netëve më të furishme në historinë e saj. Kur më në fund hapi derën e banesës së tij, ai i tha gruas së tij: “Ju nuk do ta besoni atë që sapo ndodhi.”

Përpara një vjetorit të mbylljes, Silver foli me Yahoo News rreth asaj nate. Ai detajoi vendimin dhe gjithçka që e çoi atë, në më thellësi se kurrë më parë. Kjo është historia e 11 Marsit 2020, përmes syve të komisionerit të NBA.

Një takim rastësor

Fillon përsëri në janar në Brooklyn. Në një lojë Nets, Silver u ndesh me të Dr. David Ho, një ekspert i njohur botëror i sëmundjeve infektive i cili do të kishte punuar me kampionatin në fillim të viteve 1990 mbi HIV dhe AIDS. Silver bisedoi me Ho rreth koronavirusit në zhvillim. Të nesërmen, ai e ndoqi me telefon dhe i kërkoi Ho të këshillonte kampionatin.

Ishte Ho ai që sugjeroi që ekipet e NBA të krijojnë marrëdhënie me autoritetet lokale shëndetësore për të mundësuar hyrjen në testimin e koronavirusit. Kështu të Martën, 10 Mars, kur Gobert shfaqi simptoma, një ditë para një loje në Oklahoma City, mjekët e Oklahoma administruan një test. Kur Jazz u nis për në Chesapeake Energy Arena të nesërmen, rezultati i provës nuk ishte kthyer ende. Kështu që Gobert qëndroi përsëri në hotelin e ekipit ndërsa shokët e skuadrës pyesnin se çfarë dreqin po ndodhte.

Komisioneri i NBA Adam Silver merr pjesë në një ndeshje basketbolli NBA midis Dallas Mavericks dhe Los Angeles Clippers të Mërkurën, 19 Gusht, 2020, në Lake Buena Vista, Fla. (AP Photo / Ashley Landis, Pool)

Kur komisioneri i NBA Adam Silver mbylli sezonin e NBA në 11 Mars, 2020, ai nuk e dinte që pauza do të zgjaste 141 ditë. (AP)

Dita filloi në mënyrë të jashtëzakonshme

Gjatë gjithë ditës, Silver kishte përshkruar planet e paparashikuara, shumë prej tyre kishin lidhje me tifozët.

Atë mëngjes, në 645 Fifth Avenue, ai do të takohej me Michele Roberts, drejtorin ekzekutiv të Shoqatës Kombëtare të Lojtarëve të Basketbollit. Ata do të diskutonin mundësinë e një pauze të shkurtër, për të blerë kohë për zbatimin e protokollit COVID. Por në një telekonferencë të bordit të guvernatorëve atë pasdite, diskutimi ishte përqendruar në kufizimin e kapaciteteve të arenës.

Më herët atë ditë, Dr. Anthony Fauci kishte dëshmuar përpara Kongresit, dhe rekomandoi që NBA të ecë përpara pa turma të mëdha. Autoritetet e San Franciskos kishin njoftuar tashmë një ndalim në mbledhjet e më shumë se 1.000 njerëzve. Warriors po përgatiteshin të luanin pa spektatorë të Enjten. Silver dhe pronarët e skuadrave të NBA parashikuan që skuadrat e tjera së shpejti do të duhet të ndiqnin.

“Ne po hartonim plane për pjesëmarrje të reduktuar, madje edhe potencialisht për të mos pasur tifozë,” thotë Silver, “por jo për ta mbyllur ligën tërësisht.”

Ai punoi pak nga ora 7:30 e asaj mbrëmje, duke diskutuar rastet e paparashikuara dhe ndikimin e tyre në drejtësinë konkurruese. Kur më në fund ai doli në një natë të shpejtë dhe u fut në makinën që do ta çonte në shtëpi, emri i Buchanan u shfaq në telefonin e tij.

Marrja e vendimit në moment

Komisioneri i shëndetit në Oklahoma ishte një nga të parët që dinte për testin pozitiv të Gobert. Ai thirri Guvernatorin Kevin Stitt, i cili ndodhej të ishte në lojën Thunder me djalin e tij. Stitt u ngut për të gjetur pronarin e Thunder Clay Bennett, i cili thirri një takim urgjent.

Ndërsa Buchanan ia transmetoi lajmin Argjendit, Bennett gjithashtu thirri Argjend. Kjo ishte kur urgjenca e situatës goditi Argjendin. Ekipet, zbuloi Bennett, ishin në fushë. Muzika para-lojë u ndez. Prezantimet e lojtarëve dhe njoftimet për lojtarët ishin disa minuta larg.

Silver, Bennett, menaxheri i përgjithshëm i Thunder Sam Presti dhe të tjerët kolektivisht morën vendimin për të vendosur ndeshjen në pritje. Presti i tha drejtorit mjekësor Thunder Donnie Strack: Mos lejoni që loja të fillojë. Strack sprinted nëpër gjykatë dhe gjeti gjyqtarë. Arbitrat informuan dy trajnerët kryesorë dhe i dërguan lojtarët të ktheheshin në dhomat e zhveshjes. “Ne jemi duke pritur për konfirmimin e ligës për të filluar ndeshjen,” u tha njoftuesi i PA 19,000 tifozëve. Ajo nuk erdhi kurrë.

Silver pyeti përreth në kërkim të udhëzimeve nga autoritetet lokale të shëndetit. “Brenda asaj periudhe pesë, 10 minutëshe, ne nuk morëm asnjë direktivë,” thotë ai. “Kështu që në atë moment, ne, NBA, mora një vendim që duhej ta quanim atë lojë.”

Pastaj, ndërsa zyrtarët e Thunder po punonin për një plan evakuimi, Silver mori vendimin më të madh.

“Ndërsa ishte një vendim shumë i vështirë për të mbyllur kampionatin, nuk ishte gjithçka kaq e komplikuar,” thotë Silver. “Ne patëm një rast pozitiv. Ne nuk e dinim se sa shpejt do të përhapet kjo. Ne duhet të ndalojmë së funksionuari. ”

Ai nuk i njohu mjaft implikimet e tij. “Më dukej si një vendim kaq i menjëhershëm, specifik për mua”, thotë Silver. “Zakonisht e gjej veten në këto lloj situatash, shoh më ngushtë sesa të mendoj për kontekstin më të gjerë. Unë përqendrohem në informacionin e menjëhershëm para meje. Të paktën për NBA, ai dukej si vendimi absolut i duhur në atë moment. Ndoshta një pjesë e saj erdhi sepse kisha shumë pak kohë për të marrë atë vendim. Nuk kisha kohë të thërrisja një mbledhje bordi, ose të thërrisja ekspertë për këshilla. ”

Njoftimi erdhi në orën 21:31 kur Argjendi u kthye në banesën e tij dhe i dha lajmin gruas së tij, emocionet mbizotëruese u rritën përmes tij.

“Në atë pikë,” thotë Silver, “Unë nuk mund ta imagjinoja që do të mbyllnim NBA pasi e dinim atë në thelb për nëntë muajt e ardhshëm apo më shumë. Për mua, të paktën në atë moment, u duk sikur ne do të merrej me një çështje relativisht afatshkurtër. ”

Pushimi, në vend të kësaj, zgjati 141 ditë. Ajo nisi një “efekt të valëzimit”, të cilin Silver e ndjeu, që brenda 24 orësh kishte mbyllur çdo sport të madh amerikan. Gurgullima gjithashtu shtrihej përtej sporteve. Vendimi i Argjendit përshpejtoi përgjigjen më të gjerë të vendit për pandeminë.

“NBA ishte me të vërtetë i pari që tërhoqi këmbëzën dhe tha, ‘Pasojat ekonomike të mallkohen, ne duhet ta vendosim shëndetin publik mbi këtë derisa të mund të marrim një kuptim të asaj që po ndodh,” thotë Jeffrey Shaman, një epidemiolog në Universitetin e Columbia . “Kështu që mendoj se ishte një ngjarje monumentale për SH.B.A.”

Argjendi, megjithatë, nuk po mendonte kaq madhështor. “Nuk mund të them se u ndje kaq globale për mua”, thotë ai. “Nuk do ta kisha parashikuar atëherë që në thelb një vit më vonë, dikush do të më intervistonte dhe do të më thoshte, ‘Më përshkruaj si ishte në 11 Mars.’ Nuk e ndieja se ishte e asaj lloj madhësie. Unë kam qenë shumë më i përqendruar, në atë moment, në ndikimin [on] liga që drejtoj. Dhe dhjetëra mijëra punë që varen nga kjo ligë. Dhe çfarë do të ndodhte më pas ”.

Më shumë nga Yahoo Sports:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu