Stephen Curry dhe nikoqirin Charlotte Hornets të dy shpresojnë për një kthim të shëndetshëm natën e së shtunës kur Golden State Warriors bëjnë vizitën e tyre vjetore.

Curry, i cili shkoi në shkollën e mesme në Charlotte dhe ndoqi kolegjin Davidson aty pranë, humbi të dy ndeshjet kundër Hornets sezonin e kaluar – duke përfshirë kthimin në shtëpi – me një dorë të thyer.

Ai u largua nga fusha e Charlotte një fitues në secilën nga katër vizitat e tij të fundit, duke përfshirë pas një performance me 40 pikë në dhjetor 2015.

Curry është 6-2 në karrierën e tij në ndeshjet e kthimit në shtëpi, një herë duke shënuar 43 pikë në një humbje në 2013.

Hornets shpresojnë ta përshëndesin këtë herë me një listë shumë më të shëndetshëm sesa në ndeshjen e tyre të fundit, një humbje 122-110 në shtëpi ndaj San Antonio Spurs të Dielën.

Charlotte luajti atë lojë pa Gordon Hayward (mbrapa) dhe PJ Washington (protokoll COVID-19), pastaj humbi Devonte ‘Graham në një dëmtim në gju gjatë garës.

Hornets nuk kanë luajtur që nga momenti i gjurmimit të kontakteve pasi disa anëtarë të Spurs testuan pozitivisht për COVID-19 pas lojës. Charlotte nuk ka raportuar asnjë provë pozitive gjatë pesë ditëve të fundit, por iu desh të shtynte dy ndeshje – një ndeshje të mërkurën me Chicago Bulls dhe një garë të premten me Denver Nuggets.

Trajneri i Hornets, James Borrego, shpreson se pushimi i shërben mirë klubit të tij, si fizikisht ashtu edhe mendërisht. Charlotte ka humbur dy nga tre të fundit.

“Unë dua që kjo të jetë një rivendosje për mendjet tona, trupat tanë dhe ta përdorim atë si kohë për t’u rritur, për t’u bërë më mirë dhe për të gjetur një pushim gjithashtu,” tha ai këtë javë. “Padyshim që ka qenë shumë përçarëse, por ne do ta gjejmë rrugën tonë përmes saj. It’sshtë një sfidë e madhe për ne dhe grupin tonë të ri, por ne do të jemi mirë.

“Ka shumë gjëra që po ndodhin, dhe kur shikon pamjen e madhe, kjo është vetëm një gabim i vogël i asaj që po ndodh në këtë botë. Ne mund ta trajtojmë këtë. Unë përpiqem t’i vendos të gjitha në perspektivë. Ne do të jemi NE RREGULL.”

Graham nuk ka të ngjarë të përballet me Warriors, duke e bërë më të mundshme që LaMelo Ball të marrë një tjetër fillim në ndeshjen e tij të parë të karrierës ballë për ballë me Curry.

Ball, një kandidat i fortë për Rookie i Vitit, ka filluar tetë ndeshjet e kaluara. Në atë hark, ai ka mesatarisht 20.9 pikë, 6.9 kërcime dhe 6.3 asistime. Ai prodhoi dy-dyshe në tre nga katër ndeshjet e tij të fundit.

Curry, ndërkohë, është ftohur pas një shtrirje të ashpër me 10 lojëra në të cilën ai kishte mesatarisht 34.5 pikë në 58 përqind të gjuajtjeve.

Ai shkoi 8-për-25 për 25 pikë në një fitore në shtëpi ndaj Miami Heat të Mërkurën para se të shënonte vetëm 11-për-29 dhe të shënonte 29 pikë në një humbje në rrugën 124-120 ndaj Orlando Magic të Premten.

Curry u zgjat për 37 minuta në hapjen e prapavijë pasi Warriors, i cili udhëhoqi me 13 në çerekun e katërt, nuk mund të ndalonte një tubim Magjik që këput serinë e fitoreve të Golden State me dy ndeshje.

Pavarësisht humbjes, traineri i Warriors Steve Kerr pëlqen atë që ka parë vonë nga ekipi i tij, i cili ka fituar katër nga gjashtë.

“Ndihej sikur ishim aty dhe unë ende ndihem sikur jemi,” tha ai pas humbjes së së Premtes. “Ne jemi bërë në mënyrë dramatike më të mirë. Ne po luftojmë. Ne jemi duke u përmirësuar, por thjesht nuk e kemi kapërcyer ende gungën.”

– Media e nivelit të fushësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu