Ja Morant dhe Memfis Grizzlies edhe një herë duket të jetë një mendim i dytë për sezonin NBA.

Nuk ka shumë zhurmë për rishtarin e vitit të kaluar në NBA. Të paktën nuk ka vëmendjen që po marrin Lakers të rimarrë, kthimi i Kevin Durant në fushë apo fushata e dytë e Zion Williamson.

Morant dhe këta shokë të ekipit ishin një surprizë vitin e kaluar dhe ai planifikon të heqë çdo dyshim këtë vit.

“Sulmimi i sezonit dhe të provuarit se të gjithë gabojnë është qëllimi im numër një,” tha Morant.

Ylli i ri i Memphis dhe trajneri i Grizzlies Taylor Jenkins janë në marrëveshje të plotë për atë që Mortant duhet të punojë në sezonin e tij të dytë.

“Gjithçka”, tha Morant. “Ndihem sikur është kaq e thjeshtë”.

I pyetur se çfarë dëshiron që Morant të përmirësojë Jenkins tha: “Përgjigja ime e thjeshtë do të ishte gjithçka”.

Pritjet janë shumë të mëdha në Memphis falë debutimit mbresëlënës rishtar të rojeve.

Jo vetëm që Morant ishte një zgjedhje gati unanime si NBA Rookie i Vitit, ai ishte zgjedhja e vetme unanime në ekipin e parë të All-Rookie të ligës me shokun e tij të skuadrës Brandon Clarke, një nga yjet në rritje për All-Star Weekend në Çikago dhe një tre- koha zgjidhet si rishtar i muajit i Konferencës Perëndimore.

Morant udhëhoqi Grizzlies duke shënuar 17.8 pikë ndërsa filloi 67 ndeshje. Ai gjithashtu shënoi mesatarisht 7.3 asistime dhe 3.9 kërcime ndërsa shënoi 47.7%. Ai kishte një palë tre-dyfish dhe 15 dy-dyfish.

Por Memphis humbi ndeshjen play-in në 15 Gusht me Portland pasi shkoi 2-6 në ndeshjet e farës për të humbur playoff-in. Morant e mori atë personalisht edhe nëse Grizzlies nuk kishin Justice Winslow në flluskë dhe humbën Jaren Jackson Jr në një dëmtim në gju pas tre ndeshjeve.

“Unë ndjeva sikur mund të isha më i mirë në shumë vende”, tha Morant. ” Padyshim, unë nuk e përfundova punën. Pra, kjo është një marrje e madhe. “

Jenkins beson se Morant është i motivuar të përmirësojë çdo aspekt të lojës së tij, brenda dhe jashtë fushës.

Si mund të jetë ai një vendimmarrës, revole, udhëheqës më i mirë në fund ofensivë? Si mund të jetë ai drejtuesi i njësisë sonë mbrojtëse? Dhe duke qenë linja e parë e sulmit, si mund të jetë ai një mbrojtës, aktivitet, kërcimtarë më i mirë për të filluar pushimin tonë, “tha Jenkins. It’sshtë holistike. Unë mendoj se ai e përqafon atë sfidë. Kështu është ndërtuar ai “.

Trajneri kryesor, duke shkuar në sezonin e tij të dytë gjithashtu, tha se ai foli shumë me Morant për të qenë një udhëheqës, nevojën për të punuar në trupin e tij me dietë dhe ushqim. Që nga largimi i flluskës, roja 6-këmbë-2 ka shtuar edhe pesë paund në 175 paund të listuara.

Morant gjithashtu ka punuar në goditjen e tij dhe tha që përqindjet e tij janë përmirësuar me çdo stërvitje që nga mbarimi i sezonit të kaluar. Ai gjuajti gati 48% nga dyshemeja si një rishtar, por vetëm 33.5% nga distanca prej 3 pikësh.

Grizzlies dëshirojnë që Morant të marrë edhe disa 3 të tjera për ndeshje, megjithëse Jenkins e bëri të qartë se nuk po përpiqen ta mbajnë Morant larg një kërcyesi të mesit. Trajnerët e Memfisit dëshirojnë që Morant të kapë dhe të qëllojë më shumë 3 persona pasi roja ishte 42% gjuajtës në ato situata sesa jashtë driblimit, ku ai ishte në të 30-at e ulta.

Ata gjithashtu dëshirojnë që Morant të lexojë dhe të reagojë më shpejt kur roja ruan një 3 ose shkon në shportë.

“Ai ka një notues elitar dhe ne duam që ai të shkëlqejë në atë gjë dhe të bëhet një përfundues elitar gjithashtu …”, tha Jenkins. “Ai ka aftësinë e madhe me shqisën e tij të gjashtë për të lexuar situata ndonjëherë para se ato të ndodhin.”

Morant tashmë ka treguar se mund të jetë ndër më të mirët e NBA në përfundimin e ndeshjeve.

Ai ishte rezultati i shtatë më i mirë i kampionatit në çerekun e katërt, duke ndjekur James Harden, Trae Young, LeBron James, Damian Lillard, Giannis Antetokounmpo dhe Donovan Mitchell. Morant goditi 54.9% në çerekun e katërt, i dyti pas Antetokounmpo.

“” Ja ka shkuar përtej kësaj vere duke punuar në goditjen e tij … “, tha Jenkins. “Ne e dimë se ai do të bëjë hapa të mëdha këtë vit. Numrat do të jenë numrat. Ai thjesht po merr vendimet e duhura, duke i besuar punës që qëndron pas saj. Ata shkojnë dorë për dore, dhe ne do të marrim numrat e duhur në fund të ditës. “

Morant, i cili mbushi 21 vjeç në gusht, po punon për vendimmarrjen e tij jashtë gjykatës. Ai u pa në video duke marrë pjesë në një aheng në një fundjavë falënderimesh në klubin e natës Memphis pa maskë gjatë një goditje në pandeminë e koronavirusit.

Ai tha se ai duhej të kishte veshur një maskë gjatë gjithë festës – ose ndoshta nuk ishte zhdukur – duke theksuar se ai ende po mëson të gjitha protokollet që NBA pret nga lojtarët këtë sezon.

Morant ende mban një çip të madh në shpatullën e tij, dhe po punon për të provuar se do të ishte gabim të anashkalosh Grizzlies

Ai tha nëse vazhdon të punojë, “” Unë mund të jem në gjendje ta bëj atë. “

Ndiqni Teresa M. Walker në https://twitter.com/TeresaMWalker

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu