NEW YORK – Memphis Grizzlies sensual rookie Ja Morant nuk u bë një emër i familjes, derisa ai ndoqi Kampin Elita të Gardës CP3 të Chris Paul, pas sezonit të tij të sofistikuar në Murray State.

Kjo është kur perspektiva e mesme ishte me të vërtetë në gjendje të tregonte potencialin e tij të yllit në një skenë më të madhe.

“Jo shumë njerëz e dinin për të para kampit, dhe pastaj ai shpërtheu”, tha Paul për Yahoo Sports.

Morant parakaloi shfrytëzimet e tij të fluturimit të lartë dhe një vit të ri të mrekullueshëm me Racers për t’u bërë zgjedhja e përgjithshme numër 2 në draftin e NBA të vitit 2019. Ai ka vazhduar të tejkalojë pritjet qysh atëherë, mesatarisht 17.6 pikë dhe shtatë asistime për Grizzlies befasuese (32-32), të cilët thjesht mund të bëjnë play-off.

Nëse e bëjnë këtë, roje pikë 20-vjeçare thjesht mund të rrahë numrin 1 të zgjedhjes Zion Williamson (23.6 ppg, 6.8 rpg) – i cili ka qenë duke performuar në një nivel tjetër pasi humbi shumicën e fushatës 2019-20 për shkak të rehabilitimi i dëmtimit – për nderimet e NBA Rookie of the Year.

“Ai ka qenë i shkëlqyeshëm dhe unë mendoj se ai do të përmirësohet,” tha Paul për Morant. “Kur ju të merrni mundësinë për të hyrë në kampionat dhe trajneri vë topin në duart tuaja, nuk ka asgjë si kjo. Unë e pata atë mundësi në New Orleans. Trae Young e ka atë mundësi në Atlanta. Kështu që ju merrni atë trajnim në vend të punës. “

trajneri ishte i uritur“data-reagid =” 22 “> Por, megjithë sukseset e tij të hershme si një pro, Morant do të ketë gjithnjë një çip mbi supin e tij. Kjo është ajo që ndodh kur ju jeni të parregullt dhe pa u vënë re gjatë karrierës tuaj në shkollën e mesme në Karolinën e Jugut, llogaritet kaq shumë herë, dhe zbuluar nga një asistent Murray State në një palestër ndihmëse vetëm sepse trajneri ishte i uritur.

Memphis ‘Ja Morant është mesatarisht 17.6 pikë dhe shtatë asistime në lojë. (Fotografia AP / Kathy Willens)

“Ende jam. Jam i sigurt se të gjithë e shohin atë. Ende jam, “i tha Morant Yahoo Yahoo për të llogaritur nga ditët e sotme. “Dhe kjo është ajo që më motivon. Familja ime më motivon. Vajza ime [Kaari Jaidyn] me motivon. Ajo që kam kaluar përmes më motivon [Morant’s cousin, Trey, died following a motorcycle accident in 2017]. Unë thjesht vazhdoj ta mbaj atë çip dhe të shkoj jashtë dhe të luaj ”.

Moranti mbetet i motivuar nga fjalët e mençurisë që prindërit e tij i futën në të, duke përfshirë “nën askush” dhe “të trajnuar për të shkuar”. Një reklamë Nike që përmban dinamikën 6-këmbë-3 përmban frazën, “Underrated to Undeniable”.

“Sinqerisht, nuk më intereson,” u përgjigj Morant kur u pyet nëse mentaliteti i tij do të ndryshojë ndonjëherë. “Unë ushqehem me energji negative, kështu që vlerësoj gjithçka”.

Një vit më parë, Morant ishte në mes të marsit çmenduri me Racers. Tani, ai është në mes të një beteje pas sezonit me Grizzlies. Memfisi nuk ishte menduar të luftonte për farën nr.8 në Konferencën Perëndimore. Por nën drejtimin e trajnerit Taylor Jenkins, thelbi i saj i ri i talentuar është përpara afatit, me Morant, Jaren Jackson Jr. (20), Dillon Brooks (24) dhe rookie të tij të tjerë Brandon Clarke (23) duke udhëhequr rrugën.

“Unë mendoj se do të thoshte shumë,” tha Morant për bërjen e play off-it. “Dua të them, ne jemi një ekip krejt i ri, jemi të rinj dhe bërja e play off-it do të ishte e madhe. Nuk mund t’ju them herën e fundit kur ata bënë play-off [2016-17], por për ne ta bëjmë do të ishte e veçantë. “

Morant shpejt vendosi tonin për atë që do të vinte në ndeshjen e tretë të karrierës së tij, duke shkuar gishtin këmbë më këmbë me yllin e Brooklyn Nets Kyrie Irving. Ai përfundoi me 30 pikë ndërsa bllokoi gjuajtjen e Irving për të dërguar 27 tetor 2019, ndeshjen brenda orarit të jashtëm, dhe Grizzlies përfundoi fitoren.

Ylli i Lakerit Anthony Davis dhe Cleveland Njeriu i madh Cavaliers Kevin Love shpejt shkoi virale. “data-reagid =” 40 “> Që atëherë, ka pasur shumë më shumë pikat kryesore, me Morant gjithnjë duke kërkuar të posterizojë kundërshtarët dhe të shpërthejë buzën. Edhe përpjekjet e tij të humbura për dunking mbi Los Angeles Ylli i Lakerit Anthony Davis dhe Cleveland Njeriu i madh Cavaliers Kevin Love shpejt shkoi virale.

“’Shtë aty ku kam dashur të jem. Ky ishte qëllimi im, “tha Morant për kalimin e tij nga kolegji në NBA. “Në fund të ditës, është akoma basketboll për mua. Shtë një nivel tjetër. Por unë ende dua të shkoj atje dhe të luaj të njëjtën lojën time. “

Morant dhe Paul kanë mbajtur një lidhje të ngushtë që kur CP3 po mësonte Ja se si të merrej me ekranet e topit në kampin e tij. Vogëlushja e madhe dhe vogëlushët shkëmbyen fanellat pasi u ndeshën me njëri-tjetrin në dhjetor, me Morant duke thënë se vizioni i gjykatës së Paul ishte në “listën e dëshirave të Krishtëlindjes NBA”.

“E kam texmuar atë disa herë,” tha Paul. “Shumë gjëra i mësoni vetë, por unë i thashë se jam gjithmonë këtu për të folur për ndonjë gjë. Do të jetë mirë të shikosh atë ndër vite. “

Morant kohët e fundit insistoi se ai nuk interesohet për të fituar Rookie of the Year. “Ata mund ta japin atë për atë që duan,” tha ai.

Sa për Palin, mirë, ai nuk do të përgjigjet. Debati Ja kundër Zion do të duhet të vendoset nga dikush tjetër.

“Njeri …” u përgjigj ai. “Ja ka garuar gjatë gjithë vitit. Ai do ta marrë atë skuadër në konsideratë të play off, dhe unë e kap kapakun tim për atë, gjithashtu. “

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu