Jamal Murray u hodh nga Denver Nuggets‘117-113 fitore kundër Dallas Mavericks herët të hënën në mbrëmje pasi ai goditi Tim Hardaway Jr në ijë.

Murray, pasi u përplas me I pabesueshëm dhe duke rënë përsëri afër vijës fillestare në tremujorin e tretë në Qendrën Ajrore Amerikane, u ngrit përsëri dhe arriti nëpër këmbët e Hardaway me krahun e tij të djathtë në proces. Ndërsa Murray kontaktoi – i cili dukej se ishte i qëllimshëm – Hardaway u hodh prapa dhe u përkul, qartë nga dhimbja.

Murray u vlerësua si një faull flagrant dhe u dëbua nga gara. Ai e përfundoi natën me 16 pikë.

Ndërsa trajneri i Nuggets, Michael Malone, tha pas ndeshjes se ai ende nuk e kishte parë përsëritjen e incidentit, ai tha që zyrtarët i thanë që thirrja ishte “mjaft e qartë”.

“Do ta shikoj. Jamal nuk tha asgjë ”, tha Malone, përmes AltitudeTV. “Mendoj se arriti në atë pikë. Kishte shumë fizikë midis atyre të dyve. Ata dolën shumë agresivë në atë tremujor të tretë, gjë që ju e dinit se do ta bënin pas gjysmës sonë të parë … Shpresojmë se nuk është asgjë tjetër përveç se Jamal po dëbohet sonte dhe ne mund ta përdorim atë si një përvojë të të mësuarit.

Nuggets mbijetojnë një tjetër triple-dyfish të Luka Doncic

Hardaway dukej se e konsideronte incidentin si motivim – të paktën, dukej në atë mënyrë menjëherë pas kësaj.

Hardaway shënoi 10 nga ndeshjet në 14 pikët e ardhshme vetë në më pak se 90 sekonda për t’i vendosur Mavericks përsëri në majë, gjë që i çoi përfundimisht në një epërsi të lehtë për të filluar çerekun e katërt.

Sidoqoftë, ajo epërsi nuk zgjati. Nuggets u mblodhën vonë në një seri 12-2 për të rimarrë epërsinë në minutat e fundit dhe për të marrë fitoren me katër pikë.

Luka Doncic udhëhoqi Mavericks me një tjetër triple-double – i 31-ti në karrierën e tij – me 35 pikë, 16 asistime dhe 11 kërcime. Hardaway përfundoi me 19 pikë, dhe të dy Kristaps Porzingis dhe James Johnson shtuan 16 pikë.

Michael Porter Jr e udhëhoqi Denverin me një natë yjore jashtë stolit. Ai përfundoi me 30 pikë dhe tetë kërcime ndërsa gjuajti 6 me 10 nga prapa harkut. Nikola Jokic shtoi 20 pikë dhe 10 kërcime për Nuggets, dhe JaMychal Green vendosi 17 pikë jashtë stolit.

Megjithëse nuk ishte i kënaqur me të në këtë moment, Hardaway nuk dukej të mbante ndonjë inat pas ndeshjes. Ai ishte më i përqendruar në tabelën përfundimtare.

“Thjesht duke luajtur lojën dhe mendoj [Murray] thjesht ishin të irrituar që nuk e quajtën faull, ”tha Hardaway në Fox Sports Southwest. “Unë po përpiqesha të bëja më të mirën që munda për të mohuar topin. Pjesa tjetër flet vetë. Ndodh në lojë.

“Thith, por as nuk ka rëndësi në këtë pikë. Ne humbem.”

Denver Nuggets roje Jamal Murray
Gardiani i Nuggets, Jamal Murray u dëbua pasi u duk se goditi rojën e Mavericks, Tim Hardaway Jr, në ijë. (AP / Tony Gutierrez)

Më shumë nga Yahoo Sports:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu