Dan Feldman i NBC Sports po vlerëson sezonin e jashtëm të çdo ekipi bazuar në vendin ku ekipi tani qëndron në krahasim me pozicionin e tij që hyn në sezonin e jashtëm. Një ‘C’ do të thotë që një ekip është në gjendje të ngjashme, me pikë lart ose poshtë nga atje.

Jazz-et kanë kaluar dekada duke operuar si biznes familjar në Utah me treg të vogël. Sado që tifozët e tyre mund të luten për njohje më të madhe, Jazz duket mjaft i kënaqur nga qendra e vëmendjes dhe duke u përqëndruar në ndërtimin e një atmosfere të ngushtë kalorësish. Utah nuk është imune nga polemikat, por temperatura zakonisht mbetet relativisht e ulët.

Pra, stuhia e zjarrit e sezonit të kaluar u ndje veçanërisht e nxehtë. Yjet e Jazz-it dolën pozitivë për koronavirus, dhe Donovan Mitchell inatosur Rudy Gobert për atë. Grindjet e yjeve të një ekipi janë një histori e madhe e NBA. Por natyra unike këtë pasojë mbulimi i tejkaluar sportiv. Utah ishte qendra e dramës ndërkombëtare.

Në rastin e parë, Jazz vrapoi drejt rehatisë.

Mitchell dhe Gobert, grindja e të cilëve i paraprinë provave të tyre pozitive, përmirësuan marrëdhëniet e tyre në flluskë. Kjo i lejoi Utah-it të forconte listën e saj në afatet e afërta dhe të ndërmjetme, duke nënshkruar të dy yjet për zgjatjen e kontratës dhe fortifikimi i stolit me Jordan Clarkson dhe Derrick Favors. Të gjithë janë përsëri në bord dhe ndihen mirë.

Thjesht kushtoi qindra miliona dollarë.

Padyshim që Mitchell po merrte një shtrirja maksimale e shkallës rookie, por Utah pranoi çdo pikë kyçe. Mitchell do të marrë super-maksimumin e plotë nëse bën këtë sezon edhe ekipin e tretë të All-NBA. Ai gjithashtu ka një mundësi lojtari për sezonin e fundit.

Të Gobertit Zgjatje prej 205 milion dollarësh duket lart Po, ai ndoshta do të kishte tërhequr oferta maksimale në 2021 agjenci falas të pakufizuar. Por edhe nëse është plotësisht i ngarkuar plotësisht, zgjatja do të kishte paga më të larta në katër sezonet e para sesa ai mund të kishte marrë një kontratë maksimale diku tjetër. Dhe pastaj kjo do të linte ende një pagë masive, afër- 47 milion dollarë në sezonin e pestë. Unë kam qenë duke nxitur Gobert-është treni i nënvlerësuar për vite. Por edhe unë do të isha i druajtur për ta paguar aq shumë për sezonin e tij nga mosha 29 deri në moshën 33.

Clarkson bëri mrekulli për stolin e Jazz sezonin e kaluar, duke siguruar një shkëndijë mjaft të nevojshme për të shënuar. Por ardhja e tij përkoi me çështje të tjera që kujdeseshin për veten e tyre. Pagimi i Clarkson 51.52 milion për katër vjet është mjaft i shpejtë, dhe ai madje mori një mundësi lojtari.

Një tjetër fytyrë e njohur, Favors kthehet në Utah pas një sezoni me Pelicans. Një marrëveshje tre-vjeçare për përjashtimin e plotë të nivelit të mesëm jo-tatimpagues me një opsion lojtari nuk është e lirë për një qendër rezervë që tashmë tregon rënie atletike. Por favorizimet duhet të përshtaten mirë dhe të ndalojnë gjakderdhjen kur Gobert ulet. Favorizimet dhe Gobert kanë gjithashtu mjaftueshëm kimi luajme mire bashke. Ata janë aq të mrekullueshëm në mbrojtje, sa më shumë që kompenson hapësirën e dobët sulmuese. Përveç kësaj, Mitchell është i aftë për të krijuar mes turmave.

Nr 27 zgjedh Udoka Azubuike dhe zgjedhja nr 39 Elija Hughes ishin zgjedhje mjaft të hollësishme që vonë në një draft me pamje të dobët. Shaquille Harrison është intriguese për një agjent falas që merr një kontratë paga minimale të pa garantuar.

Tregtimi i zgjedhjeve të raundit të dytë për të shkarkuar Toni Bradley, Ed Davis dhe Rayjon Tucker ishte uninspiruese. Por kjo duhet të lejojë që Utah të paguajë taksën e luksit. Ndryshimi më i madh në Jazz ishte ky sezon pronësia, dhe kjo nuk ndihet shumë ndryshe.

Jazz-et duhet të ndihen mirë se ku janë.

Mitchell dhe Gobert janë yje me mirëbesim dhe të mbyllur. Bojan Bogdanoviç, të cilit i ka munguar flluska, duhet të jetë më i shëndetshëm. Pasi kaloi pak kohë për të vazhduar sezonin e kaluar, ish roje i Grizzlies Mike Conley duhet të ketë kimi më të mirë me shokët e tij të rinj. Clarkson mbushi një vrimë, dhe Favors mbush një tjetër.

Por kontratat e Gobert, Clarkson dhe Favors mund të plaken dobët. Opsioni i lojtarit të Mitchell mund të zbërthejë gjithçka.

Thënë kjo, ka gjithmonë kërcënime, përfshirë edhe ato të paparashikuarat. Një vit më parë, kush do të parashikonte që koronavirusi do të përdorte kiminë e një ekipi NBA? Kush kishte dëgjuar madje për koronavirus? Ju nuk mund ta kaloni gjithë kohën tuaj duke u përgatitur për anët negative.

Utah siguroi që ekipi i saj i mirë të qëndronte së bashku. Ky është një sezon pozitiv.

Shkalla jashtë sezonit: C +

Jazz shuan zjarret në sezonin me shpenzime të mëdha fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu