Jerry West, i pari Lakers ylli dhe arkitekti i gjashtë ekipeve fituese të kampionatit, kohët e fundit u ul në shtëpinë e tij me reporterin e Times Broderick Turner për të diskutuar Kobe Bryant si legjendën e Lakers induksion pas vdekjes në Memorialin e Naismith Salla e Famës e Basketbollit u afrua.

West krijoi një tregti ditore me Charlotte në 1996 për të blerë Bryant, i cili sapo ishte jashtë shkollës së mesme, një lëvizje e guximshme që i kushtoi qendrës popullore të Lakers Vlade Divac. West e dinte që Bryant nuk do të ishte i disponueshëm kur Lakers tërhoqi numrin 24.

“Ju shihni mijëra lojtarë në jetën tuaj”, thotë West, në videon më sipër, të vlerësuesve të talenteve si ai vetë. “Të gjithë thonë nëse mund të hartosh njërën prej tyre [like Kobe] … Asnjëherë nuk jeni në gjendje të hartoni njërën prej tyre. “

West e dinte që, në 17 vjeç, Bryant ia vlente të rrezikohej.

“Kur Kobe ishte këtu në qytet, ai punoi dy herë”, thotë West. “Unë thashë se nuk ka asnjë mënyrë që të kemi një shans për ta marrë atë. Nuk ka asnjë mënyrë. Dhe, siç doli.… Ai duhet të ishte zgjedhja nr. 1 në draft. Ai ishte aq i mirë.”

Bryant, sidoqoftë, rrëshqiti poshtë bordit drafti, i cili lejoi West të ofronte Hornets një lojtar për të cilin kishin më shumë nevojë: një qendër si Divac.

Kush u ul West në nr. 24? Derek Fisher. Lakers kishin bashkimin e fushës së tyre për të ardhmen brenda një nate.

Kjo histori fillimisht u shfaq në Los Angeles Times.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu