DENVER (AP) – Nikolla Jokiq shënoi 13 nga 35 pikët e tij në çerekun e katërt pasi humbi qetësinë e tij më herët në lojë, dhe Denver Nuggets u përpoq vonë për të mposhtur Minnesota me 123-116 të martën në mbrëmje për fitoren e tyre të 10-të radhazi ndaj Ujqërit e drurit.

Jokic shkundi dy faulle teknike të çerekut të dytë – një për varjen në buzë dhe një tjetër për shaka ndaj një zyrtari – për të udhëhequr Nuggets në fitoren e kthimit. Ai gjithashtu kishte 15 kërcime.

Will Barton shtoi 20 pikë dhe rezerva JaMychal Green kishte 17 për Nuggets, të cilët shpërdoruan një epërsi prej 18 pikësh në pjesën e parë dhe ranë prapa me tetë. Ata vazhduan një vrap 15-0 në çerekun e katërt për të marrë kontrollin. Denver mbajti Minnesota pa rezultat për më shumë se pesë minuta gjatë shtrirjes vendimtare.

D’Angelo Russell shënoi 33 pikë dhe Juancho Hernangomez shtoi 25 kundër ish-ekipit të tij. Ishte humbja e pestë radhazi për Timberwolves.

Kjo lojë u shfaq drejt një shpërthimi kur Denver hapi epërsinë 49-31 me 7:30 të mbetur në pjesën e parë. Por Timberwolves morën flakë pas pushkatimit të Hernangomez, i cili u ble së bashku me të Malik Beasley dhe Jarred Vanderbilt në një marrëveshje me Denver shkurtin e kaluar.

Ishte hera e dytë në tre ditë që skuadrat përballeshin me njëra-tjetrën. Denver mundi Timberwolves 124-109 në Minesota të Dielën pas triple-double të Jokic.

Jokic hyri në këtë duke udhëhequr NBA në asistime (12.8 për ndeshje) – dhe xhiro (5.3). Miskujt vijnë me territorin kur ai prek aq shumë topin, pranoi trajneri Michael Malone. Megjithëse, Malone dëshiron të shohë raportin e Jokiç për asistimin ndaj xhiros rreth 3-me-1.

“Ai e kupton që duhet të jetë më i mirë dhe jam i sigurt që do ta bëjë këtë”, tha Malone.

KIPSHILLA

Timberwolves: Roli i Minesotës, Anthony Edwards shënoi 15 pikë. … Beasley kishte 15.

Nuggets: F Michael Porter Jr humbi një lojë të tretë radhazi për shkak të protokolleve të shëndetit dhe sigurisë së ligës që përfshijnë COVID-19. … Nuggets fituan një sfidë të trajnerit vonë në të tretën. Faulli i PJ Dozier në një përpjekje për 3 pikë u përmbys.

Prapa kthim prapa në ’18

Hera e fundit që Minesota mundi Denver ishte ndeshja nr 82 për të mbyllur sezonin 2018. Kjo ishte një situatë fituese-në-play-off, me Timberwolves mbizotërues në kohën shtesë.

“” Unë nuk mendoj se loja jehon aspak me djemtë tanë “, tha Malone.

Që nga ajo kohë, Denver ka kapur tituj të divizionit back-to-back.

“Edhe pse ne e humbëm ndeshjen në vitin tonë të tretë me një shans për të shkuar në playoff, nuk kishte nevojë për panik, nuk kishte nevojë për të bërë ndryshime me shumicë,” shpjegoi Malone. Të gjithë duan skemën e pasurimit të shpejtë. Ndonjëherë duhet ta ndërtoni, lereni të rritet dhe le të bashkohet ashtu si kemi bërë. “

Qytetet azhurnohen

Trajneri i Minesotës, Ryan Saunders tha se qendra Karl-Anthony Towns ka “përparuar në mënyrë të qëndrueshme” nga një dore e majtë e zhvendosur, por nuk do të ishte në dispozicion kundër Denver ose përsëri të enjten në Portland.

“” Ai po bën pak më shumë atje ku mund të trajtojë një basketboll në fushë “, shpjegoi Saunders. “Sapo të kthehemi në Minesota, ne do të vlerësojmë më shumë, dhe do ta sjellim atë rreth ekipit dhe do të shohim se ku është në atë pikë.”

E RRADHES

Timberwolves: Minesota ka humbur shtatë drejt në Portland.

Nuggets: Të presë Dallas Mavericks të enjten në mbrëmje.

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu