Edhe në vitet 1980, shenja dalluese e një lojtari të suksesshëm NBA mund të gjurmohet pjesërisht në historikun e ekipit të tij të kolegjit.

Shumë prej yjeve të brezit të tyre fituan kampionate NBA dhe NCAA, përfshirë Michael Jordan, Bill Russell, Kareem Abdul-Jabbar dhe Magic Johnson. Por sapo u popullarizua tubacioni nga shkolla e mesme në NBA, numri i kampionëve amatorë që arritën këtë arritje u zvogëlua në mënyrë profesionale.

Dhe që kur basketbolli i grave u organizua në nivele kolegjiale dhe pro, shanset që një grua të fitojë një kampionat WNBA pas një titulli NCAA janë më të mëdha sesa shanset e një lojtari mashkull.

Tridhjetë e dy lojtarë burrash kanë fituar në të dy nivelet – mbi një madhësi shumë më të madhe të mostrës – sipas hulumtimit të USA TODAY Sports. Në shumë më pak kohë, ka pasur 14 kampione të dyfishta në basketboll për femra.

Ja një vështrim nga afër i trendeve.

‘Një dhe e bërë’, faktorë të tjerë kufizojnë kampionët e NCAA për meshkuj

Kur NBA vendosi atë që ishte bërë e njohur si rregulli “një dhe e bërë” në 2006, lojtarëve iu kërkua të ishin 19 vjeç për të hyrë në draft. Shumica e perspektivave kryesore vazhduan të ndjekin rrugën e kolegjit, pavarësisht joshjes për të ndjekur një sezon në Evropë ose rrugë të tjera profesionale (të tilla si G League).

Superylli i vetëm nga epoka e tanishme për të tërhequr feat e titujve në të dy nivelet është Los Angeles Lakerssulmuesi Anthony Davis, i cili solli John Calipari dhe Kentucky Wildcats kampionatin 2012 për burra NCAA dhe fitoi titullin e tij të parë profesional në tetor.

Davis nuk është i vetmi nga ana e burrave që e bën atë kohët e fundit, por ai është i vetmi All-Star që fiton në të dy nivelet që nga Rip Hamilton (kampionati kombëtar në Connecticut, titulli i NBA me Detroit Pistons) Quinn Cook ka qenë në dy nga tre skuadrat e fundit të kampionatit NBA dhe ishte një anëtar i vjetër në ekipin e kampionatit Duke Blue Devils të 2015.

Lojtarët e tjerë të burrave që arritën arritjen në shekullin 21 përfshijnë Danny Green. Kampioni tre herë i NBA (me tre skuadra të ndryshme – Spurs, Raptors, Lakers) fitoi kampionatin 2009 NCAA në Karolinën e Veriut nën drejtimin e trajnerit të pensionuar kohët e fundit Roy Williams. Stili i Green – mbrojtja e fortë perimetrike, gjuajtja e aftë për tre pikë – e ndihmuan atë të gjente rolin e tij në skuadrat që mund të fitonin.

“Unë mendoj se kam mësuar në një fazë të hershme që në fillim dhe në shkollën e mesme se si të jem ajo pjesë,” tha Green për USA TODAY Sports në telefon të Premten.

Ish-zgjedhja e draftit të raundit të dytë e pa të arsyeshme që ai dhe Cook ishin pjesë e titullit të parë të Davis në NBA. “Unë dhe Quinn kemi pasur disa biseda (biseda) së fundmi para se ta bëjmë atë,” tha ai. “Nuk e kuptova që AD ishte një pjesë e kësaj. Tani ai është një pjesë e asaj bisede. Kjo është mjaft e veçantë “.

Jason Terry (Arizona, 1999) dhe Corey Brewer (dy tituj NCAA në Florida, 2006 dhe 2007) fituan unazat e tyre NBA së bashku me Dallas Mavericks në 2011. Në rastet e Green dhe Brewer, ata ishin pjesë e ekipeve kolegj me bërthama që ngecur rreth ndjekjes së fitores – diçka që nuk ndodh shpesh në peisazhin modern të basketbollit të kolegjit për burra.

Shtë e vështirë të ndërtohet kimia për të fituar në një sezon, veçanërisht nëse lojtari i yjeve është një student i ri 18 ose 19-vjeçar, siç janë shpesh yjet e ardhshëm të NBA.

“Me secilin ekip, ju do të donit të shihnit disa djem që bënë ndonjë kolegj (duke fituar), për ta përjetuar atë në të dy nivelet”, tha Green për USA Today Sports, “por është thjesht të fillosh të zbehet sepse më pak djem po bëjnë kolegj vite, kështu që është më e vështirë për të gjetur ato. ”

Danny Green mban trofeun e kampionatit NCAA pasi ndihmoi Karolinën e Veriut të mundte Michigan State për të kapur titullin 2009.

Danny Green mban trofeun e kampionatit NCAA pasi ndihmoi Karolinën e Veriut të mundte Michigan State për të kapur titullin 2009.

Projekt rregullat nënkuptojnë që lojtarët e grave kanë më shumë kohë për të fituar tituj të NCAA

Turneu i basketbollit për femra NCAA nuk filloi deri në vitin 1982; WNBA do të fillojë sezonin e saj të 25-të më vonë këtë vit. Të dy këta faktorë janë arsye pse lista e grave është shumë më e shkurtër se ajo e burrave, megjithëse frekuenca sigurisht që është më e lartë.

Ngjashëm me fazat e hershme të NBA, emrat e lidhur me basketbollin e grave shpërthyen në skenë si lojtarë kolegji dhe vazhduan madhështinë e tyre në pro. Lojtarët e grave nuk mund të largohen pas vitit të tyre të parë. Rregullat e drafteve të WNBA specifikojnë që lojtarët “të jenë të paktën 22 vjeç gjatë vitit në të cilin zhvillohet drafti dhe nuk ka asnjë të drejtë të kolegjit ose të heqë dorë nga ndonjë kualifikim i ardhshëm i kolegjit”.

Sue Bird fitoi katër tituj WNBA me Seattle Storm pasi fitoi dy tituj NCAA me UConn.

Sue Bird fitoi katër tituj WNBA me Seattle Storm pasi fitoi dy tituj NCAA me UConn.

Pastaj është faktori Connecticut. Trajneri Geno Auriemma ndërtoi një central elektrik që tërheq talentin më të lartë të shkollës së mesme, disa prej të cilëve janë bërë fytyrat e basketbollit për femra. Sue Bird është një kampion i 11-të All-Star dhe katër herë WNBA. Swin Cash fitoi tre tituj pro dhe bëri katër skuadra të All-Star të WNBA. Diana Taurasi është një MVP, nëntë herë All-Star dhe tre herë kampione e WNBA. Të tjerë Huskies Maya Moore, Asjha Jones, Breanna Stewart, Kara Wolters dhe Renee Montgomery gjithashtu u dalluan si kampione në shumë nivele.

Nuk janë vetëm të mëdhenjtë e UConn që arritën majat e sportit në nivelin tjetër. Sheryl Swoopes, e cila fitoi një titull NCAA gjatë vitit të saj të vjetër në Texas Tech, vazhdoi të ishte një katër herë kampione dhe gjashtë herë All-Star. Cynthia Cooper, një katër herë MVP në Finalet e WNBA me Houston Comets (ajo ishte një sezon i rregullt MVP dy herë), kapi një palë tituj NCAA me Trojans USC në 1983 dhe 1984.

Yjet më të fundit si Candace Parker (Tennessee), Britney Griner (Baylor) dhe Tamika Catchings (Tennessee) janë gjithashtu në listë. Të gjithë, përveç njërit, nga 14 (Wolters) u emëruan WNBA All-Stars.

Lista e lojtarëve me NCAA, kampionate profesionale

Burra

Kareem Abdul-Jabbar (UCLA 1967, 1968, 1969; Milwaukee Bucks 1971, Los Angeles Lakers 1980, 1982, 1985, 1987, 1988)

Lucius Allen (UCLA 1967, 1968; Milwaukee Bucks 1971)

Bob Cousey (Kryqi i Shenjtë 1947; Boston Celtics 1957, 1959, 1960, 1961, 1962, 1963)

Arnie Ferrin (Utah 1944; Minneapolis Lakers 1949, 1950)

Danny Green (Karolina e Veriut 2009; San Antonio Spurs 2014, Toronto Raptors 2019, Los Angeles Lakers 2020)

Frank Ramsey (Kentucky 1951; Boston Celtics 1957, 1959, 1960, 1961, 1962, 1963, 1964)

Marreese Speights (Florida 2007; Golden State Warriors 2015)

Bill Russell (San Francisco 1955, 1956; Boston Celtics 1957, 1959, 1960, 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1966, 1968, 1969)

Shane Battier (Duka 2001; Miami Heat 2012, 2013)

Magic Johnson (Michigan State 1979; Los Angeles Lakers (1980, 1982, 1985, 1987, 1988)

Glen Rice (Michigan 1989; Los Angeles Lakers 2000)

KC Jones (San Francisco 1955, 1956; Boston Celtics 1959, 1960, 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1966)

Richard Hamilton (Connecticut 1999; Detroit Pistons 2004)

John Havlicek (Ohio Ohio 1960; Boston Celtics 1963, 1964, 1965, 1966, 1968, 1969, 1974, 1976)

Jason Terry (Arizona 1997; Dallas Mavericks 2011)

Michael Jordan (Karolina e Veriut 1982; Chicago Bulls 1991, 1992, 1993, 1996, 1997, 1998)

Gail Goodrich (UCLA 1964, 1965; Los Angeles Lakers 1972)

Antoine Walker (Kentucky 1996; Miami Heat 2006)

Bill Walton (UCLA 1972, 1973; Portland Trail Blazers 1977, Boston Celtics 1986)

Isiah Thomas (Indiana 1981; Detroit Pistons 1989, 1990)

James Worth (Karolina e Veriut 1982; Los Angeles Lakers 1985, 1987, 1988)

Jerry Lucas (Ohio State 1960; New York Knicks 1973)

Henry Bibby (UCLA 1970, 1971, 1972; New York Knicks 1973)

Keitch Erickson (UCLA 1964, 1965; Los Angeles Lakers 1972)

Jamaal Wilkes (UCLA 1972, 1973; Los Angeles Lakers 1975, 1980, 1982, 1985)

Tom Thacker (Cincinnati 1961, 1962; Boston Celtics 1968)

Quinn Buckner (Indiana 1976; Boston Celtics 1984)

Billy Thompson (Louisville 1986; Los Angeles Lakers 1987, 1988)

Corey Brewer (Florida 2006, 2007; Dallas Mavericks 2011)

Clyde Lovellette (Kansas 1952; Minneapolis Lakers 1954, Boston Celtics 1963, 1964)

Anthony Davis (Kentucky 2012; Los Angeles Lakers 2020)

Quinn Cook (Duke 2015; Golden State Warriors 2018, Los Angeles Lakers 2020)

Gratë

Sue Bird (Connecticut 2000, 2002; Seattle Storm 2004, 2010, 2018, 2020)

Diana Taurasi (Connecticut 2002, 2003, 2004; Phoenix Mercury 2007, 2009, 2014)

Swin Cash (Connecticut 2000, 2002; Detroit Shock 2003, 2006, Seattle Storm 2010)

Asjha Jones (Connecticut 2000, 2003; Minnesota Lynx 2015)

Maya Moore (Connecticut 2009, 2010; Minnesota Lynx 2011, 2013, 2015, 2017)

Candace Parker (Tenesi 2007, 2008; Los Angeles Sparks 2016)

Tamika Catchings (Tenesi 1998; Indiana Fever 2012)

Britney Griner (Baylor 2012; Phoenix Mercury 2014)

Breanna Stewart (Connecticut 2013, 2014, 2015, 2016; Seattle Storm 2018, 2020)

Sheryl Swoopes (Texas Tech 1993; Houston Comets 1997, 1998, 1999, 2000)

Cynthia Cooper (USC 1983, 1984; Houston Comets 1997, 1998, 1999, 2000)

Ruth Riley (Notre Dame 2001; Detroit Shock 2003, 2006)

Kara Wolters (Connecticut 1995; Houston Comets 1999)

Renee Montgomery (Connecticut 2009; Seattle Storm 2015, Minnesota Lynx 2017)

Ky artikull fillimisht u shfaq në SHBA SOT: Jordan, Russell, Magic fituan tituj NCAA, NBA, por është bërë një veprim i rrallëSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu