Në një lëvizje që ose do të japë një angazhim afatgjatë me Los Angeles Clippers ose një lëvizje befasuese diku tjetër, Kawhi Leonard refuzoi opsionin e tij të lojtarit prej 36 milionë dollarësh për sezonin 2021-22.

Kjo i mundëson yllit të Clippers të bëhet një agjent i pakufizuar falas, duke filluar nga e hëna.

Shumica në qarqet e NBA besojnë se Leonard thjesht do të kthehet te Clippers me një marrëveshje katërvjeçare me vlerë 176.2 milion dollarë. Por kjo nuk e ka qetësuar shqetësimin e jashtëm që Leonardi mund të largohej diku tjetër pasi kishte kryer një operacion jashtë sezonit në një ACL të shqyer në gjurin e tij të djathtë.

Lëndimi e anashkaloi atë për ndeshjen 5 dhe 6 të serisë së raundit të dytë kundër Utah Jazz dhe të gjithë Finalet e Konferencës Perëndimore kundër Phoenix Suns.

Sulmuesi i Los Angeles Clippers, Kawhi Leonard godet kundër Utah Jazz në ndeshjen 4 të raundit të dytë.

Sulmuesi i Los Angeles Clippers, Kawhi Leonard godet kundër Utah Jazz në ndeshjen 4 të raundit të dytë.

San Antonio Spurs e kishte shkëmbyer Leonardin me Toronto Raptors në sezonin e jashtëm 2018, pjesërisht për shkak të pakënaqësisë së tij me trajtimin e një dëmtimi të krahut të djathtë që e anuloi atë për të gjitha, përveç nëntë ndeshjeve në sezonin 2017-18.

Por pavarësisht se i ndihmoi Raptors në një kampionat NBA, Leonard u nis për në Clippers një sezon më vonë me shpresën për të gdhendur rrugën e tij në LA pasi u rrit në Luginën Moreno aty pranë.

Clippers gjithashtu kanë mbështetur qasjen këshilluese dhe të gjatë të Leonardit me lëndime rehabilituese. Pra, edhe nëse skuadra nuk ka fituar një titull NBA për dy sezonet që Leonardi ka luajtur këtu, presidenti i Clippers i operacioneve të basketbollit Lawrence Frank shprehu optimizëm për të pasur “një marrëdhënie shumë afatgjatë me të”.

“Tani për tani, fokusi ynë për Kawhi, ashtu siç është ai, është shëndeti i tij,” tha Frank pas draftit të NBA të enjten. “Ai kishte një operacion të rëndë. Ai grisi ACL e tij. Pra, kjo do të kërkojë shumë kohë, dhe ne duam ta mbështesim atë në këtë. ”

Clippers nuk kanë dhënë një orar të saktë për kthimin e Leonard. Por gardiani i Golden State Warriors, Klay Thompson humbi gjithë sezonin 2019-20 pasi grisi një ACL në gjurin e tij të majtë në një humbje vendimtare të lojës 6 nga Raptors në Finalet e NBA 2019. Kjo bëri që Frank të fliste për Clippers që ishin “konkurrues” sezonin e ardhshëm, në krahasim me pretendentët e kampionatit.

Ky artikull u shfaq fillimisht në USA TODAY: Agjencia falas e NBA: Kawhi Leonard i Clippers refuzon opsionin e lojtaritSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu