Kawhi Leonard po planifikon të luajë përsëri për Gregg Popovich dhe të ndjekë një medalje të artë.

Tha Leonard të dielën në Lojë All-Star në Atlanta se ai po planifikon të garojë me USA Basketball këtë verë në Olimpiadën e riplanifikuar të Tokios – e cila do ta ribashkonte atë me Popovich.

Leonard kaloi shtatë sezonet e tij të para në NBA me Popovich dhe San Antonio Spurs, para se të kalonte te Toronto Raptors dhe tani Los Angeles Clippers. Popovich do të shërbejë si trajner kryesor për herë të parë në Olimpiadë.

“Plani im është të shkoj”, tha Leonard. Ai ndihmoi Popovich dhe Spurs të fitonin kampionatin 2014 NBA dhe ishte MVP i finaleve të atij sezoni.

Lojërat Olimpike mund të jenë një plan shtrëngimi potencialisht i ngushtë për Leonard. Clippers ka të ngjarë të jetë një nga pretendentët për të fituar finalet e Konferencës Perëndimore dhe për të luajtur në finalet e NBA – të cilat, nëse kalojnë shtatë ndeshjet e plota, aktualisht janë planifikuar të përfundojnë në 22 korrik.

Olimpiada e Tokios fillon më 23 korrik dhe SH.B.A. luan ndeshjen e saj të parë kundër Francës më 25 korrik.

“Nëse e ndiej mirë dhe ndihem i gatshëm ta kaloj atë kohë, atëherë do të luaj”, tha Leonard.

Basketbolli USA pritet të finalizojë një grup lojtarësh me rreth 60 emra – shumë prej tyre mbajtës nga 44 të shpallur si anëtarë të pishinës vitin e kaluar, një grup që përfshin Leonard – në një të ardhme jo shumë të largët. Nga atje, do të zgjidhet një ekip dhe plani aktual është ta sjellim atë grup në Las Vegas rreth 1 korrikut për të filluar kampin stërvitor dhe një seri lojërash ekspozuese kundër ekipeve të tjera kombëtare.

Stafi amerikan, duke përfshirë drejtorin menaxhues Jerry Colangelo, drejtorin e ekipit kombëtar të burrave Sean Ford, Popovich dhe ndihmës trajnerët Lloyd Pierce, Steve Kerr dhe Jay Wright kanë folur për muaj në lidhje me planet dhe kontigjencat – përfshirë cilët lojtarë ata mund të dëshirojnë të presin edhe nëse klubet e tyre NBA hyjnë thellë në play-off.

Shumë lojtarë të lartë të NBA thanë duke hyrë në sezonin 2019-20 se po konsideronin planet olimpike, para se të goditej pandemia dhe Lojërat Olimpike të tërhiqeshin pas një viti.

“Shumë njerëz ishin në pritje për vitin 2020, por vetëm pandemia vrau gjithçka,” tha Leonard.

Shikoni më të rejat në Lojërat e Tokios

Në mes të një sezoni intensiv, planifikimi i Basketbollit në SHBA për Lojërat Olimpike të Tokios vazhdon Basketbolli USA duke konsideruar flluskë para-Olimpike në Las Vegas me Australinë, … USA Basketball raportohet se dërgon ftesa për lojtarët e interesuar në …

Kawhi Leonard thotë “plani im është të shkoj” në Lojërat Olimpike të Tokios, të ribashkohet me Popovich fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu