Mund të duhet pak kohë për Brooklyn Nets për të luajtur me listën e tyre të plotë, por të paktën ata morën yllin e tyre të yjeve përsëri të Mërkurën. Dhe ishte gati sikur të mos ishte larguar kurrë.

Kevin Durant ishte perfekt në kthimin e tij në formacion pasi humbi 23 ndeshje radhazi me një tendosje të kërcellit. Ai shënoi 5-për-5 për fushën, duke përfunduar me 17 pikë, shtatë kërcime dhe pesë asistime në fitoren 139-111 të Nets ndaj New Orleans Pelicans.

Durant nuk kishte luajtur që nga 13 Shkurt për shkak të një kërcitje të majtë. Ai erdhi nga pankina dhe luajti 19 minuta.

“Unë prisja të dilja këtu dhe të luaja siç kam luajtur,” tha Durant. “Nuk po përpiqesha të lehtësohesha në lojë. Thjesht doja të dilja atje dhe të zhytem në veprim. Ndeshja ishte e shpejtë tashmë, kështu që duke e parë atë nga stoli e dija saktësisht se si kisha nevojë ta afroja. Por ishte shumë bukur duke dalë nga stoli, nuk mund të gënjej ”.

Sulmuesi i Brooklyn Nets, Kevin Durant (7) drejton në shportë kundër New Orleans Pelicans.

Sulmuesi i Brooklyn Nets, Kevin Durant (7) drejton në shportë kundër New Orleans Pelicans.

Nets shpresonin se mund të fillonin të merrnin ca kohë cilësore me listën e tyre të plotë përpara fillimit të sezonit pas muajit të ardhshëm. Këto plane goditën një bllokim rrugor këtë javë kur ekipi njoftoi atë James Harden, i cili një kthim jetëshkurtër të hënën, do të dalë të paktën katër ndeshje të tjera për shkak të ngushtësisë së kërcellit.

Durant, Harden dhe Kyrie Irving kanë luajtur vetëm shtatë ndeshje së bashku. Dhe trajneri i Nets, Steve Nash gjithashtu dëshiron të bashkojë të sapoardhurit Blake Griffin dhe LaMarcus Aldridge.

Por kjo është një çështje për një ditë tjetër. Tani për tani, Nash thjesht donte të festonte kthimin e Durant.

“Unë mendoj se të gjithë janë të ngazëllyer për ta parë atë,” tha Nash. “Të gjithë e dinë se çfarë pjese e madhe e ekipit tonë është ai, dhe ai është një nga të mëdhenjtë e të gjitha kohërave. Prandaj mendoj që djemtë tanë ta shihnin atje ishte padyshim emocionuese dhe u dha atyre një hov. Unë mendoj se kemi pasur shumë nga kjo këtë vit, djem brenda dhe jashtë, kështu që ishte mirë ta kisha përsëri. Ka qenë një mungesë e gjatë që askush nuk e parashikoi, edhe kur ndodhi për herë të parë, kështu që ne jemi thjesht të entuziazmuar që ai u ndje mirë, luajti mirë dhe u kthye, dhe duke parë atë buzëqeshje në fytyrën e tij ishte e rëndësishme edhe për mua. ”

Dielli duke u ngritur në Perëndim

Phoenix Suns kanë pasur një kthesë të jashtëzakonshme nga vetëm dy vjet më parë.

Suns mundën të mërkurën në krye të Konferencës Perëndimore Utah Jazz, 117-113, në kohën shtesë për të kaluar në 1½ ndeshje të epërsisë së konferencës.

Kjo është shumë larg nga kur Suns përfundoi 2018-19 me një rekord 19-63, sezoni i dytë më i keq në historinë e ekskluzivitetit. Në fund të këtij sezoni, ata pushuan nga puna trajnerin e vitit të parë Igor Kokoskov. Ai ishte trajneri i tyre i katërt në një hark gjashtëvjeçar.

Suns vendosi skenën për këtë sezon me lojën e tyre në flluskën e NBA afër Orlando verën e kaluar. Ata shkuan 8-0, dhe megjithëse nuk kaluan në playoff traineri Monty Williams foli për mësimet e vlefshme që morën nga ajo përvojë.

Ai gjithashtu tregoi bronzin e Suns që me një shkelje të vogël të thelbit të tyre të ri Devin Booker, Deandre Ayton dhe Mikal Bridges se ata mund të konkurrojnë për një vend në playoff. Kështu që ata morën 10-herë All-Star Chris Paul në një tregti jashtë sezonit me Oklahoma City.

Numrat ofensivë të Palit janë në ose mbi nivelet që shihen në kohën e parë (16.3 pikë, 8.8 asistime, 4.7 kërcime, 37.2% gjuajtje nga 3). Ai mbetet një mbrojtës i guximshëm i perimetrit. Dhe në momente të tensionuara në një lojë të ngushtë, ai ka përvojën që do të dëshironit.

Kundër Jazz-it, i ashtuquajturi Point God përfundoi me 29 pikë në 12-të-24 gjuajtje në fushë, katër kërcime dhe nëntë asistime. Paul gjithashtu goditi dy gjuajtje të lira me 7,8 sekonda të mbetura që vulosën fitoren. Booker ishte gjithashtu mbresëlënës me një performancë prej 35 pikësh.

“Ishte shumë e fortë”, tha Booker. “Të dy ekipet luajtën shumë fort. Mbrohet shumë mirë. Vetëm një betejë gjatë gjithë kohës. Ishte vërtet kënaqësi të isha pjesë e saj. Ndoshta më e afërta me një atmosferë të tipit playoff mendoj se jemi përballur këtë vit, por ishte kënaqësi ”.

Russ duke qenë Russ

Russell Westbrook kishte triple-dyfishin e tij të 20-të të sezonit të Mërkurën, gjë që ndihmoi Wizards të mposhtnin Magjinë, 131-116.

Russell Westbrook me një tjetër stat-line të çmendur në një fitore: 23 pikë, 14 kërcime dhe 16 asistime … me 73% gjuajtje në FG. Ai ka pesë triple-dyshe në gjashtë ndeshjet e tij të fundit dhe është lojtari i vetëm i NBA me mesatare dyshifrore në pikë, kërcime dhe asistime. Westbrook tani është 15 triple-dyfish pas Oscar Robertson (181) për rekordin e të gjitha kohërave.

“Russ është një lojtar dinamik, por ai ka nevojë për qitës përreth tij dhe të mëdhenj që mund të rrokullisen dhe të përfundojnë rreth cakut”, tha Brooks. “Loja e tij e kërkon atë. Me shumë lojëra tona ishin 3 sekonda në çelës (për mbrojtjen kundërshtare), dhe do të vazhdonte të ishte kështu derisa të bënim goditje.”

Tristan Thompson u kthye nga protokolli COVID

Njeriu i madh i Celtics, Tristan Thompson u kthye në formacion të Mërkurën për herë të parë që nga 14 Mars. Ai zbuloi se ishte jashtë sepse kishte kontraktuar COVID-19.

Thompson kishte qenë jashtë karantinës që nga java e kaluar, por ai po kalonte procesin e rritjes për t’u rikthyer në shpejtësinë e lojës. Ai mund të shihej duke kaluar stërvitje dhe paragojë pune, por ai nuk ishte gati të kthehej deri të Mërkurën kundër Knicks.

Ai ishte në një kufizim prej 22 minutash dhe përfundoi me 7 pikë, 8 kërcime dhe 3 bllokime gjatë fitores së Celtics me 101-99.

“Kur pata COVID, kisha pak nga të gjitha simptomat”, tha Thompson të Mërkurën. “Të paktën mbaja shijen dhe erën time që të mund të shijoja ushqimin tim, por kjo (shpjeguese) nuk ishte shaka. Kështu që, patjetër që do të marr vaksinën kur kam të drejtë ta marr. ”

Lojë e Natës

Dielli në Clippers: Në prapavijën e tyre më pasuese të sezonit, Suns udhëtojnë për t’u përballur me Clippers pasi kishin mundur Jazz në kohën shtesë një natë më parë.

Suns (36-14) janë tre ndeshje përpara Clippers për garën Nr.2 në Konferencën Perëndimore, dhe të dy po përpiqen të qëndrojnë përpara Nuggets akuzuar, të cilët kanë shtatë radhazi. Clippers (34-18), të cilët mund të fitojnë serinë e sezonit dhe të zotërojnë barazuesin ndaj Phoenix me një fitore në Staples Center.

Ky artikull fillimisht u shfaq në SHBA SOT: Kevin Durant i Nets arrin përsosmërinë në kthim pas tendosjes së hamstringSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu