Gjatë gjashtë sezoneve të tij të para në Detroit, Ben Wallaceflokët ishin diçka për të parë. Megjithëse ai ishte renditur si 6 këmbë 9, ai thotë se të paktën dy inç të kësaj ishte në të vërtetë Afro i tij i patëmetë.

Nga viti 2000-06, tifozët e Pistons ishin aq të çmendur për pastrimin e tij të egër, saqë vinin në lojëra në shtëpi duke veshur paruke të mëdha për haraç. Ndonjëherë, pasi bënte një bllok ose një lojë tjetër kthyese të lojës, Wallace ngrinte krahët në gongun ndalues ​​të ziles së “Big Ben” që rebelonte përmes Pallatit dhe i bënte të njohur kundërshtarët e tij se ai po luante atë që ai e quajti “Frika e tij ‘Për’ mbrojtje.

Mbi 16 sezone NBA shpesh të ngritura në flokë, Wallace tregoi se nuk duhej të merrje shumë pikë për të qenë një yll me kohë të madhe në lojën pro.

Me të ankoruar në gjykatën e përparme, Detroit fitoi dy finalet e fundit të Konferencës Lindore dhe titulli i ligës 2004 mbi Los Angjelos Lakers.

Ben Wallace tërheq një kërcim kundër Lakers në ndeshjen 4 të finaleve të NBA 2004 në Palace.

Ben Wallace tërheq një kërcim kundër Lakers në ndeshjen 4 të finaleve të NBA 2004 në Palace.

“Në një kohë të qendrave të mëdha si Shaquille O’Neal, Yao Ming dhe Jermaine O’Neal”, kujton Larry Brown, ish-trajneri i tij i Pistons, “Benit iu desh të përballej me një të tillë çdo natë dhe t’i kalonte të gjithë në lojë”.

Më 16 maj, Wallace ka një shans të shkëlqyeshëm për t’u bërë lojtari i parë pro në epokën moderne që shkon pa u tërhequr dhe bëjeni atë në Sallën e Famës të Basketbollit Naismith Memorial. Ai është një finalist, por historia, pa dyshim, nuk është në anën e tij. Nderimi tradicionalisht u takon lojtarëve që mbledhin pikë si magjistarët e pinball, dhe gjatë këtyre 16 sezoneve, Wallace kurrë dyshifrore mesatare – karriera e tij e lartë ishte 9.7 pikë në 2004-05. Megjithatë, unë kam besim se ai do të zgjidhet.

“Për sa kohë që ju dilni atje dhe bluani dhe shkoni fort, gjërat e mira do të vazhdojnë të ndodhin për ju,” tha ai.

NGA: Ben Wallace shpjegon sekretin për 2004 Pistons, uron që Larry Brown të ​​mos largohet kurrë

OFERTA SPECIALE: Fito akses në përmbajtjen tonë më ekskluzive Pistons gjatë gjithë sezonit. Përfitoni nga oferta jonë e re me $ 1 për gjashtë muaj.

Ben Wallace detyron një miss nga Orlando Drew Gooden në Pallat, 20 Prill 2003 në playoff.

Ben Wallace detyron një gabim nga Orlando Drew Gooden në Palace, 20 Prill 2003 në playoff.

Unë isha agjent i lojtarit të Wallace gjatë dy periudhave të tij në Detroit. Nga qindra atletë që përfaqësova gjatë karrierës time 35-vjeçare si agjent, askush nuk bëri më shumë përpjekje ose ishte më profesionist. Asnjë nuk ishte në përputhje më të madhe me ndjeshmëritë e një qyteti.

“Nëse merrni dikë që nuk kishte kurrë asgjë, dhe gjithçka që ata dinin ishte punë e madhe dhe vendosmëri dhe atëherë u jepni diçka, kjo është arsyeja pse unë bëj atë që bëj”, tha ai.

Asnjë lojtar nuk mishëroi kredon “Going To Work” të asaj skuadre kampionati 2004 më shumë se Wallace. Karriera e tij ishte praktikisht një himn për etikën e punës. Jo vetëm që ishte Pistoni i parë që arriti në praktikë, por ai gjithashtu shpesh kthehej për një seancë të dytë.

“Çdokush mund të mësohet të jetë një lojtar ofensiv,” tha ai. “Ju duhet të keni zemrën dhe dëshirën për të qenë një lojtar mbrojtës.”

Wallace është një nga dy lojtarët në historinë e NBA që ka fituar çmimin Lojtari Mbrojtës i Vitit katër herë, dhe ai arriti pesë herë nderime në All-NBA. Ai ishte lojtari i parë i papërkulur që u votua si titullar i All-Star dhe katër paraqitjet e tij në All-Star janë më së shumti nga çdo lojtar i pa-tërhequr, ashtu siç janë 10,308 kërcime dhe 1,088 ndeshje në karrierë.

Dhe megjithëse Salla e Famës rrallë nderon sturwarts mbrojtës të NBA, karriera e Wallace krahasohet në mënyrë të favorshme me Dennis Rodman, Bobby Jones dhe Dikembe Mutombo, tre lojtarë të mëdhenj të zgjedhur në bazë të bllokimit të tyre D.

[ Want more Pistons news? Download our free mobile app on iPhone & Android! ]

Pak sportistë kanë hequr dorë për të arritur atje ku janë siç bëri Wallace. I 10-ti nga 11 fëmijët që rriten në Sallën e vogël të Bardhë, Ala., Ai dhe vëllezërit e tij morën pecans dhe bënë kasanë për të fituar para për të blerë një rrjet basketbolli.

“Nëna ime kaloi shumë me ne – vetëm shumë sprova, mundime dhe dështime – dhe ne nuk kishim shumë asgjë përveç dashurisë,” tha ai. “Kështu që, kur erdhi koha ime për të bërë diçka, ajo refuzoi të më linte të dështoja. Ajo nuk donte që unë të bija në gjurmët që ndiqte familja jonë për të qëndruar në Alabama. ”

Sadie Wallace, nëna e Pistons & # 39;  Ben Wallace, shikon trofetë që i janë dhënë djalit të saj gjatë shkollës së mesme dhe kolegjit në shtëpinë e saj në Hayneville, Alabama, 21 Mars 2002.

Sadie Wallace, nëna e Ben Wallace të Pistons, shikon trofetë që i janë dhënë djalit të saj gjatë shkollës së mesme dhe kolegjit në shtëpinë e saj në Hayneville, Alabama, 21 Mars 2002.

Në vitin 1990, pas vitit të dytë të shkollës së mesme, Wallace kaloi fundjavën e katërt të korrikut duke prerë flokët e miqve dhe fqinjëve për 3 dollarë. Me fitimet e tij, ai ishte në gjendje të përballonte tarifën 50 dollarë për të marrë pjesë në një kamp basketbolli njëjavësh, i shkëlqyeri Charles Oakley i New York Knicks për fëmijët në Jorkun e afërt, Ala.

Një pasdite, Wallace dhe Oakley shkuan një për një në fushë. Hunda e Wallace ishte përgjakur, ashtu si buza e Oakley. Oakley ishte aq i impresionuar saqë e mori adoleshentin nën krahun e tij, duke e inkurajuar atë të regjistrohet në Kolegjin Komunitar Cuyahoga të Cleveland dhe duke i dhënë atij një punë me kohë të pjesshme në një nga larjet e makinave që ai zotëronte.

Më vonë, Oakley mori një telefonatë nga trajneri në materin e tij në Alma, Virginia Union, duke pyetur nëse ai dinte për një njeri të madh në dispozicion. Oakley rekomandoi Wallace, duke thënë, “Ai nuk është aq i madh, por ai është një burrë”.

Pavarësisht se u emërua MVP i turneut Divizioni II NCAA 1996, asnjë ekip i NBA nuk zgjodhi Wallace në draftin e kolegjit atë vit. Boston Celtics e ftoi atë në Ligën e Verës, por trajneri ML Carr i tha Wallace se ai nuk ishte i gjatë dhe i fortë sa të luante në qendër të pro.

I prerë nga Celtics, Wallace luajti për pak kohë në Itali përpara se të merrte një telefonatë nga Wes Unseld, menaxheri i përgjithshëm i Uashington Plumbat (magjistarët më vonë), të cilët vetë ishin shkarkuar herët si një qendër e vogël. Wallace kaloi tre vjet me Wizards, kryesisht si njeriu i 12-të, dhe një me Orlando, para se Pistons ta merrte atë në vitin 2000 së bashku me roja i mbrojtjes Chucky Atkins në marrëveshjen e nënshkrimit dhe tregtisë që dërgoi Grant Hill tek Magjia.

[ How Ben Wallace proved he was heart of 2004 champs in a do-or-die game ]

Ben Wallace mban trofeun e tij të Lojtarit Mbrojtës të Vitit NBA 2003 para një ndeshje playoff në Palace.

Ben Wallace mban trofeun e tij të Lojtarit Mbrojtës të Vitit NBA 2003 para një ndeshje playoff në Palace.

Në Detroit, Wallace u bë i njohur për energjinë e tij dhe vullnetin për të sakrifikuar veten për shokët e tij të skuadrës.

“Beni ishte vetëmohues,” kujton shoku i skuadrës Richard Hamilton. “Ai nuk u kujdes për kredinë ose lavdinë, që i dha tonin ekipit tonë dhe ishte çelësi për të fituar.”

Çdo njeri i madh në NBA kishte frikë nga ‘prapa, e cila Wallace u rrit e palisur për një dekadë solide. Ai kishte bërë një bast prej 100 dollarësh me ish-shokët e skuadrës së Wizards Chris Webber dhe Darvin Ham se kush mund të shkonte më gjatë pa prerje flokësh. Megjithëse Big Ben fitoi bastin, ai ende nuk ka mbledhur asnjë cent.

Mësimi i marrjes në shtëpi: Asnjëherë mos bëni bast kundër Wallace. Ai kapërceu shanset e mëdha për t’u bërë një yll, një kampion, dhe shpresojmë, këtë maj, një Sallë e Famer.

Ky artikull fillimisht u shfaq në Detroit Free Press: Arn Tellem i Pistons: Pse Ben Wallace është një Sallë Familje pa mendSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu