Cleveland Cavaliers ishin në gjendje të dilnin nga fola e tyre në gjysmën e dytë të mërkurën mbrëma.

New York Knicks janë duke shpresuar që një kthim në shtëpi pas një udhëtimi të gjatë rrugor të çon në një zgjim të ngjashëm të Premten, kur ata janë planifikuar të presin Cavaliers në takimin e tretë të sezonit midis rivalëve të Konferencës Lindore.

Cavaliers kapi një seri humbjesh me dy ndeshje kur u tërhoqën në pjesën e dytë të një fitoreje 122-107 ndaj vizitorëve Detroit Pistons. Knicks përfunduan një udhëtim me katër ndeshje rrugore me humbjen e tretë radhazi të Martën, kur ata shpërdoruan një epërsi në pjesën e parë të 13 pikëve dhe ranë në Utah Jazz, 108-94.

Të Mërkurën, Cavaliers fillimisht dukej sikur po i ndjente ende efektet e lojës dhe humbjes ndaj një palë ekipeve elitare në ditët prapa. Cleveland ra në Boston Celtics me 38 pikë të Dielën para se të kthehej në shtëpi dhe të humbasë nga LeBron James dhe Los Angeles Lakers, 115-108, të hënën në mbrëmje.

Cavaliers kryesuan 38-30 në fillim të periudhës së dytë para se të binin prapa me tetë pikë pasi lejuan Pistons të shkonin në një vrapim 23-7. Por Cleveland u kthye mbrapa brenda 56-54 në gjysmë dhe nuk zvarritet kurrë pasi Cedi Osman hapi çerekun e tretë me 3-pikë.

“Mendova në pjesën e parë, ne ishim të shkëputur për çfarëdo arsye,” tha trajneri kryesor JB Bickerstaff për Cavaliers, të cilët udhëhoqën me 19 veta në çerekun e katërt. “Por në pjesën e dytë, mendova se bëmë një punë të pabesueshme për të luajtur me njëri-tjetrin.”

Falë një fillimi të pabesueshëm të nxehtë nga Lumenjtë Austin, Knicks dukej sikur mund të ishin në gjendje të shpëtonin një ndarje të udhëtimit të tyre në bregun perëndimor kundër Jazz. Rivers shënoi 25 pikë në pjesën e parë ndërsa shkoi 10-për-10 nga fusha, një i trembur i rekordit të ekipit për shumicën e golave ​​në fushë të bërë pa humbur për të filluar një lojë.

Por Rivers doli pasi mori faullin e tretë me 4:30 të mbetura në çerekun e dytë. Ai nuk u kthye deri gati tetë minuta në çerekun e tretë dhe humbi katër gjuajtjet e tij të fundit.

Zbehja e lumenjve pasqyroi atë të Knicks, të cilët ishin në rrugë për herë të 12-të në 19 ndeshje. New York hyri në çerekun e katërt me një epërsi 81-80, por hoqi dorë nga 11 pikët e para të periudhës dhe u shënua me rezultat 28-13 në 12 minutat e fundit.

“Unë nuk e di se si një orar mund të jetë më i ashpër se ai që kemi luajtur,” tha Rivers para ndeshjes së së martës. “Fizikisht dhe mendërisht”.

Trajneri kryesor Tom Thibodeau nuk ishte i gatshëm të fajësonte orarin për problemet e fundit të Knicks. New York filloi 5-3, por ka qenë një ngritje dhe zbritje 3-8 që nga kur një rresht me tri ndeshje fitoi midis pesë dhe tre ndeshjeve humbje.

“Orari është orari”, tha Thibodeau. “Ndoshta mund të gjesh një justifikim për çdo ndeshje. Kjo është ajo nga e cila duhet të ruash. Duhet të kesh fortësinë mendore për të kaluar gjithçka me të cilën po përballesh”.

– Media e nivelit të fushësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu