Playoff-i i Shoqatës Kombëtare të Basketbollit do të fillojë me një pamje të re më 18 maj, dhe tifozët do të marrin një pamje të skenës që ndryshon të premten në mbrëmje kur Dielli Feniks të presë New York Knicks.

Phoenix nuk ka qenë në playoff që nga viti 2010, dhe Knicks nuk e kanë arritur që nga viti 2013. Suns, me rekordin e dytë më të mirë në Konferencën Perëndimore me 47-19, tashmë kanë fituar një vend. Knicks, duke u kapur në vendin e katërt në Lindje me një notë 37-29, janë në prag.

Knicks nuk kanë fituar asnjë NBA titull që nga viti 1973. Suns kurrë nuk kanë fituar, duke shkuar pa titull që kur ata hynë në kampionat si një ekip zgjerimi në 1968.

“Ne jemi të ngazëllyer, por nuk jemi të kënaqur, nuk jemi duke u zgjidhur”, tha trajneri i sezonit të dytë të Suns, Monty Williams javën e kaluar, në natën kur Suns fituan një vend ku duke mundur Los Angeles Clippers në shtëpi në një fitore të shpejtë 109-101.

“Unë nuk dua të marr asgjë si të mirëqenë,” shtoi ylli roje i xhirimit Devin Booker. “Unë e di se sa e vështirë është të fitosh në këtë kampionat në çdo nivel, vetëm një lojë. Ne kemi pasur ngritje. Ne kemi pasur ulje. Ne vazhdojmë të bëhemi më të mirë dhe të rritemi përmes gjithë kësaj. ”

Phoenix dhe New York po luajnë të Premten për herë të dytë këtë sezon, këtë herë në rinovuar Phoenix Suns Arena. Knicks tashmë kanë siguruar sezonin e tyre të parë fitues në tetë vjet.

“Supershtë shumë bukur thjesht të jesh në një ekip fitues,” tha këtë javë roje veteran i Knicks, Derrick Rose. “Ne jemi duke bërë diçka mjaft unike këtu, duke luajtur me një ndjenjë urgjence”.

Knicks janë në një udhëtim me gjashtë ndeshje perëndimore që mund të vendosë për të ardhmen e tyre të menjëhershme. Ata u hapën me fitore në Houston dhe Memphis, por u shqetësuan të Mërkurën mbrëma në Denver. Me gjashtë ndeshje për të shkuar në këtë sezon 72-ndeshjesh të shkurtuara nga COVID, ata po përpiqen të shmangin rrëshqitjen nën vendin e gjashtë dhe në raundin e sapo-krijuar play-in, i cili do të përcaktojë dy vendet e fundit të playoff-it në secilën konferencë.

Koncepti i play-in u miratua vitin e kaluar në një format tjetër kur playoff-et u luajtën gjatë dy muajve në flluskën e Orlandos.

“Kushdo që doli me këtë duhet të pushohet nga puna,” tha LeBron James, ndërsa kampioni i tij mbrojtës Los Angeles Lakers javën e tij filloi të rrëshqiste në renditjen e Perëndimit. “Por çfarëdo.”

Kush doli me të ishte komisioneri Adam Silver dhe 30 pronarët miratuan, duke u dhënë dy të tretave të ekipeve në kampionat një goditje në sezonin pas dhe një arsye për të mos kërkuar rezervë për zgjedhjet e niveleve të nivelit të lartë. Gjashtëmbëdhjetë skuadra në fund të fundit do të kualifikohen në katër raundet e shtatë më të mirëve, ndërsa 14 të tjerët do të drejtohen në lotari.

It’sshtë një eksperiment një vjeçar i aprovuar nga Shoqata e Lojtarëve të NBA, që vjen në fund të sezonit të dytë të NBA që është goditur nga tifozët e kufizuar në tribuna dhe mungesa të mëdha të të ardhurave. Ndërsa James dhe lojtarë të tjerë, duke përfshirë yllin e Dallas Mavericks, Luka Doncic, janë grindur në lidhje me formatin e lojës, është siguruar një ekip si Golden State Warriors me yllin e tyre Stephen Curry një e shtënë për të luajtur në playoff.

Warriors, të cilët fituan tre tituj NBA dhe ishin në finale pesë herë radhazi nga 2014-19, e përfundojnë sezonin me pesë ndeshje para një moduti tifozësh në Chase Center në San Francisco dhe mund të kontrollojnë fatin e tyre.

“Më pëlqen vibe që kemi tani në mënyrën se si po përpiqemi të luajmë dhe intensitetin që po përpiqemi të vijë çdo natë”, tha Curry, klubi i të cilit 33-33 është në vendin e nëntë. “Ne e dimë që ngadalë po afrohemi gjithnjë e më afër lojrave që kanë vërtet rëndësi.”

Kështu që askush nuk po pushohet nga puna, dhe formati i ri mund të qëndrojë rreth.

“Unë e shoh këtë si diçka që ne do ta përqafonim duke shkuar përpara”, tha Silver verën e kaluar para votimit të ligës. “Siç e dini unë kam folur për të për një kohë. Ne e pamë këtë si një mundësi për të krijuar një formë të saj. Nuk jam i sigurt nëse ky do të ishte formati i saktë që do të shkojë përpara. Por kjo është diçka që ne do të dëshironim të shihnim të qëndronte. ”

Formati i lojës me tre lojëra funksionon kështu:

– Gjashtë ekipet e para me rekord në secilën konferencë janë në.

– Ekipi shtatë pret ekipin tetë. Fituesi është në.

– Humbësi i ndeshjes shtatë ndaj tetë pret fituesin e ndeshjes midis ekipeve nëntë dhe 10.

– Mbijetesa e asaj fiton vendin e tetë. Dy ekipet e tjera shkojnë në shtëpi dhe në lotari.

Tani për tani, Boston Celtics, me 35-31, është barazuar me Miami për vendin e gjashtë në Lindje. Nëse bien në të shtatën, ata do të presin ndeshjen e parë play-in kundër Charlotte.

Diellët janë të lumtur që po shmangin të gjitha ato. Vetëm dy vjet më parë ata fituan vetëm 19 ndeshje me një thelb të ngjashëm – pa roje Chris Paul, i cili duket se i bën të gjitha ndryshimet. Në ndeshjen Clipper, kur LA tërhoqi një pikë në fund të çerekut të katërt, Paul u fut përsëri dhe rrëzoi 12 pikë në pesë minutat e fundit në një grup kërcimesh të shkurtra, shtrembërime dhe shtrirje të kundërta.

“Nuk është kot”, tha Booker rreth kontributeve të Palit. “Ai është një mbrojtës i shkëlqyeshëm dhe një nga udhëheqësit më të mirë për të luajtur këtë lojë. E gjitha buron nga dëshira për të qenë më i miri. Ju mund ta shihni se ai po e ndjek atë çdo ditë. Contshtë ngjitëse dhe frymëzuese në të njëjtën kohë ”.

Suns kanë qenë vetëm dy herë në finale në historinë e tyre të 53 sezoneve, hera e fundit në 1993 kur i ndjeri Paul Westphal ishte trajner dhe Charles Barkley ishte ylli. Chuck nuk ishte i mjaftueshëm për të shuar Chicago Bulls të udhëhequr nga Michael Jordan, i cili mbizotëroi në gjashtë ndeshje.

Suns do të luajnë ndeshjet e tyre të fundit në shtëpi me kapacitet 50% në arenën e tyre me 18,422 vende dhe mund të jenë me kapacitet të plotë për playoffs. Kufizimet për turmat më të mëdha se 50 në Arizona janë hequr nga guvernatori Doug Ducey, dhe Arizona Diamondbacks e bejsbollit thanë të mërkurën se do të shkojnë me kapacitet të plotë në Chase Field ngjitur që nga 25 maj.

Knicks janë një anëtar themelues i NBA në 1946, por kanë fituar titullin vetëm dy herë, në 1970 dhe 1973 kur Willis Reed, Bill Bradley, Dave DeBusschere dhe Walt Frazier, ndër të tjera, punuan për përsosjen e zbatuar nga trajneri i lojës në dysheme Red Holzman .

Ata kanë qenë në finale vetëm dy herë që nga ajo kohë, hera e fundit në 1999 kur Jeff Van Gundy ishte trajner, Latrell Sprewell ishte ylli i skuadrës dhe San Antonio Spurs i mundi ata në pesë ndeshje.

Kështu, ka shumë në linjë për të dy ekskluzivitetet këtë sezon pas, duke filluar të Premten mbrëma ndërsa Knicks përpiqen të marrin hak për një humbje 118-110 ndaj Suns më 26 Prill në Madison Square Garden që këputi një seri nëntë ndeshjesh fituese në New York.

“Ka shumë luftë në këtë skuadër,” tha trajneri i sezonit të parë të Knicks, Tom Thibodeau pas humbjes ndaj Nuggets. “Por ka shumë gjëra që mund t’i bëjmë pak më mirë.”

Më shumë nga Sportico.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu