Immanuel Quickley e shtyn topin lart në dysheme
Immanuel Quickley e shtyn topin lart në dysheme

Disa shënime nga Nike‘fitojë mbi Cavs te merkuren:

Knicks kanë shumë roje që garojnë për një vend në Tom Thibodeaurrotullimi. Immanuel Quickley bëri një çështje të fortë për veten të Mërkurën.

Rishtari ndihmoi New York-un të vinte nga prapa në pjesën e dytë për të mposhtur Cavs të Mërkurën. Knicks i kaloi Cavs me 19 në 25 minutat e Quickley. Ai kishte nëntë pikë dhe shtatë asistime, duke mbrojtur dhe duke bërë lojëra në ndeshjen e tij të parë NBA në Madison Square Garden.

“Ne morëm mbrojtjen tonë dhe mendova se Quick ishte i mrekullueshëm”, tha Tom Thibodeau. “Presioni (i tij) i topit, fakti që ai mund të gjuajë siç mundet, hap hapësirën”.

Quickley luajti 10 minuta në dy ndeshjet e para para sezonit të New York-ut, duke luajtur pas grupit të madh të rojeve që garonin për disa minuta. Frank Ntilikina ishte i padisponueshëm të Mërkurën për shkak të një Akili të lënduar. Lëndimi mund të ketë hapur një mundësi për Quickley – dhe ai përfitoi.

“Unë nuk e di nëse ai është një roje apo roje qitjeje. Por ai është një roje ”, tha Thibodeau kur u pyet për pozicionin e Quickley. “Ai është shumë i zgjuar dhe është i fortë. Unë mendoj se ju mund ta vendosni topin në duart e tij. Ai mund të drejtojë sulmin, ai mund të luajë jashtë topit. Dhe kjo është ajo që e bën atë të vështirë për t’u ruajtur. Ju do të duhet ta ruani atë nga driblimet dhe do t’ju duhet ta ruani atë gjithashtu nga kapja dhe gjuajtja. Ai po bëhet gjithnjë e më i mirë. Shumë produktive ”.

Quickley luajti topin në Kentucky sezonin e kaluar, por kishte luajtur roje në pjesën më të madhe të karrierës së tij amatore. Ai mund të luajë topin në NBA për shkak të gjuajtjeve të tij. Por Quickley, 6-3, e bëri të qartë se ndihet mirë me topin në duar kur u pyet për të luajtur roje gjatë intervistës së tij pas ndeshjes të Mërkurën.

“Duke ardhur, unë po përpiqesha t’u tregoja të gjitha ekipeve të NBA-së se unë jam dikush që rastësisht luajti topin në Kentucky atë vit, viti im i dytë”, tha Quickley. “Unë me të vërtetë mund t’i bëj të dyja (të luaj në dhe jashtë topit)”.

Uncleshtë e paqartë se ku Quickley përshtatet në rotacionet e Thibodeau. Por trajneri duket se ka besim te 21-vjeçari. Quickley, marrë 25th në përgjithësi nga New York në Draftin e NBA 2020, ka të ngjarë të konkurrojë Elfrid Payton, Dennis Smith Jr., Ntilikina dhe RJ Barrett për minuta në kopshtin e New York-ut.

Të mërkurën, Quickley ishte roje kryesore në një formacion që përfshinte Barrett, Kevin Knox, Obi Toppin dhe Mitchell Robinson. Kjo formacion ndihmoi në ndezjen e New York-ut në çerekun e katërt, kur klubi shkoi në një seri vendimtare 19-2 kundër një ekipi të Cavs që po luante rezervat e tij.

Mitch efektiv pavarësisht nga telashet e ndyra

Robinson filloi në qendër të Mërkurën. Ishte fillimi i tij i parë i para sezonit. Në dy ndeshjet e para të New York-ut, Robinson doli nga stoli prapa Nerlens Noel. Të Mërkurën, Robinson mori dy faulle të hershme në çerekun e parë dhe çerekun e tretë. Ai ishte në gjendje të kishte një ndikim në pjesën e dytë ndërsa luajti nëpër telashe. Qendra e vitit të tretë përfundoi me 13 pikë, 10 kërcime dhe katër bllokime dhe ndikoi në lojë gjatë çerekut të katërt të Nju Jorkut.

“Më pëlqen fakti që ai ishte në gjendje të luante 32 minuta (por) ne kemi për të eleminuar gabimet e pakta”, tha Thibodeau. “Ai është një djalë i vështirë për të shënuar. Mbrojtës i shkëlqyeshëm i buzës. Unë mendoj se ndërsa ai vazhdon të kuptojë pozicionin dhe të rritet, ai ka bërë një punë të shkëlqyer në praktikë. Unë mendoj se ai do të bëhet gjithnjë e më mirë. Sky është kufiri për të. ”

Para ndeshjes, Thibodeau tha Robinson vazhdon të punojë në gjuajtje nga perimetri në praktikë. Thibodeau beson se Robinson po bën përparim drejt të qenit në gjendje të zbatojë gjuajtjen e tij në një lojë.

“Ajo që ai po bën tani është duke u përgatitur ta bëjë – ai po vjen herët, duke punuar për të në praktikë, duke qëndruar vonë. Ai është kthyer në mbrëmje, ”tha trajneri. “ Unë mendoj se prekja e tij rreth shportës po përmirësohet tani. Unë mendoj se është një ndjenjë dhe do të ketë një progres në të. Por nëse ai vazhdon të punojë ai ka qenë duke punuar, ai do të përmirësohet. Dhe bëhu mirë me të. ”

Knox, DSJ bëjnë ndikim

Kredia Thibodeau Kevin Knox për lojë të fortë në pjesën e dytë. Knox kishte 16 pikë, katër kërcime dhe dy asistime në 22 minuta. Ai goditi tre nga pesë përpjekjet e tij me 3 pikë. Thibodeau gjithashtu përgëzoi Dennis Smith Jr. për ndihmën në nxitjen e Knicks në mbrojtje. Smith Jr kishte pesë vjedhje, katër asistime dhe ishte kredituar me dy goditje të bllokuara. Ai ishte jokonsistent në skajin tjetër të dyshemesë, por Thibodeau dukej i kënaqur me performancën e Smith Jr. në mbrojtje.

“Mendova se Dennis na nxori me një presion të mirë,” tha trajneri.

Më herët të mërkurën, Smith Jr. tha se ai do të përfitonte nga puna me trajnerin e asociuar Johnnie Bryant.

“Ai sapo mori një njohuri të të dy skajeve”, tha Smith për Bryant. “Ai thjesht e kupton lojën aq mirë dhe e studion atë aq shumë. Janë gjëra të vogla që ai do të më tregojë dhe unë jam ashtu si, nuk mund të mos buzëqesh sepse nuk e kam menduar kurrë kështu.

“Unë jam si një sfungjer, unë dëgjoj gjithçka që ai thotë dhe përpiqem ta fus në lojë dhe të jem efektiv me ato që po mësoj. Unë jam mirënjohës, burrë, ai është gjithmonë i gatshëm të japë lojë kështu që unë të dëgjoj sa më shumë që të mundem. “

RJ playmaking

Këtu është Thibodeau për diçka që ai dhe trajnerët kanë punuar me Barrett në: “Diçka që ne me të vërtetë po e theksojmë me të – ai është i shkëlqyeshëm për t’u futur në bojë dhe më pas për të bërë që buza të lexohet. Kur arrini në buzë, sa djem janë me ju? Nëse ka 2-3 djem mbi ty, bëj lojën. Thjesht bëj leximin e duhur dhe bëje lojën më të lehtë për të gjithë ”.

Kur u pyet për të Mërkurën, Thibodeau tha se ai beson se Barrett mund të jetë një lojtar-lojë në nivelin NBA.

“Mendoj se ajo që po shihni tani është se po shihni shumë krahë në dysheme. Zakonisht është një roje pikë, një dy, një tre dhe një katër – dhe të gjitha ato pozicione janë vërtet të këmbyeshme, ”tha Thibodeau. “Dhe në disa raste, të pesë djemtë janë të këmbyeshëm – ku është pa pozicion. Dhe ne po shohim Julius (Randle) bëj lojëra nga driblimi. Dhe unë mendoj se RJ mund të bëjë shfaqje. “

Randle kishte tre asistime të Mërkurën dhe arriti në 11 asistime në dy ndeshjet e para para sezonit të Nju Jorkut. Thibodeau tha se trajnerët kishin debatuar për kohën më të mirë për t’u parë Reggie Bullock në formacionin fillestar. Alec Burks ishte jashtë të Mërkurës për arsye personale, kështu që Bullock filloi në vend të tij.



Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu