Kujdestar

Debutimi i Michael Jordan në Daytona 500 ishte po aq mahnitës sa gjuajtja e tij e lirë

Legjenda e Bulls dhe ekipi në pronësi të zezë të Bubba Wallace thyen barrierat në një sport me një histori të intolerancës. Por shpengimi i Nascar nuk është i plotë Makina Nr 23 e Bubba Wallace drejton fushën gjatë së Dielës Daytona 500. Fotografitë: Mark J Rebilas / USA Today Sports Me një xhiro të mbetur në Daytona 500 të Dielën, Bubba Wallace bëri lëvizjen e tij. I mbështetur pas 15 veturave të rregulluara në një rresht të hijshëm në brazdën e sipërme të ovalit prej 2.5 miljesh të Daytona, Wallace u fut në korsinë e poshtme pas Kevin Harvick me shpresën për të vrapuar drejtuesin e garës Joey Logano. Pikërisht kur Wallace dukej se po mblidhte katastrofë me avull. Brad Keselowski, i goditur nga një goditje tepër e fortë nga Michael McDowell, e goditi atë në parakolpin e majtë të Loganos, duke shkaktuar një grumbullim të automjeteve. Wallace mund të kishte depërtuar nëse Ford-i i erës së Loganos nuk do ta kishte goditur Toyota e tij në hundë. Në fund Wallace përfundoi një të 17-të të zjarrtë ndërsa McDowell vodhi flamurin me kuadrate nën kujdes. Eshtë e panevojshme të thuhet, ju mund të prisni që Michael Jordan ta marrë këtë personalisht. Përveç ndoshta Harry dhe Meghan, do të ishit i vështirë të përmendni një çift tjetër për të cilin njerëzit rrënjosen më vështirë sesa Jordan dhe Wallace – Mbreti i ri garues i Nascar. Wallace është shoferi jashtëzakonisht i talentuar i Nascar i cili ndodh të jetë një trafik anti-racizmi. Dhe Jordan është një tifoz i garave gjatë gjithë jetës i cili më në fund ka një lëkurë në lojë pas dekadave të ulur me gardh. Shtatorin e kaluar ata do ta bënin marrëdhënien e tyre zyrtare, duke formuar një operacion me një veturë të quajtur 23XI Racing (shqiptohet njëzet e tre njëmbëdhjetë). Wallace nënshkroi si një agjent i lirë, Jordania si një bashkë-pronar së bashku me shoferin veteran të Kupës dhe ambasadorin e vjetër të Brand Jordan, Denny Hamlin. Së bashku, Jordan dhe Wallace i japin Nascar folkut jo një, por dy miq të zinj për të treguar herën tjetër kur sfidohet historia e zymtë e intolerancës e sportit. Në fund të fundit, nuk kaloi shumë kohë para njoftimit të këtij “Ekipi ëndrrash” të ri që dëgjuam Kyle Larson, ylli gjysmë-japonez-amerikan i programit të diversitetit të shoferit të Nascar, duke hequr fjalë-fjalë gjatë një gare në internet. Pasi u braktis nga të gjithë sponsorët e tij dhe u nis nga makina e tij e Kupës, Larson kaloi 10 muajt e ardhshëm në mërgim duke kaluar trajnimin e larmisë ndërsa ai vazhdoi të fitonte një jetë të rehatshme garash pistë garash – vetëm për të përfunduar në një vend më të mirë të Kupës Nascar me Hendrick Motorsport tetorin e kaluar. Në një intervistë para garës me Emmanuel Acho të FS1 të Dielën, Larson u shpreh i paditur për turpin ndërsa fajësonte një rreth të vogël miqsh për “lejimin e vetes që të isha mjaft mirë me atë grup për ta thënë atë”. I bërë presion nëse këta ishin njerëz Nascar, të cilit ai po i referohej, Larson, më në fund, ishte i qartë. “Oh jo, aspak në Nascar,” tha ai. “Mendoj se garat në përgjithësi e kanë pasur ndoshta atë reputacion, por nuk besoj se është e vërtetë. Në 10 muajt e fundit apo më shumë, ne kemi parë shumë ndryshime në këtë sport ”. Dhe ndërsa është e vërtetë që intervistuesit e hip hopit dhe atletëve të zinj u futën në transmetimin e Daytona të Fox, Pitbull zotëron një pjesë në ekipin që drejtohet nga shoferi i lindur në Meksikë Daniel Suarez dhe garën e Dielën me flamur të gjelbër Sasha Banks të WWE, ndryshimi thelbësor në këtë Nascar sezoni përfundon te dy burrat e zi të kualifikuar absurde, të cilët ende duhet të provojnë se i përkasin. NJ W E FDMIJIL PSRDORIMI ABSOLUTISHT N TO # DAYTONA500Michael McDowell largohet me fitoren, të gjithë në përplasje arritën të dilnin të sigurt nga makinat e tyre. (🎥: @NASCAR) pic.twitter.com/bBuR1HJ49J— TSN (@TSN_Sports) 15 shkurt 2021 Wallace natyrisht e bindi Nascar të ndalonte shfaqjet e flamurit të Konfederatës, vetëm për të gjetur një lak në garazhin e tij – një incident shumë një mashtrim përkundër reagimeve të rënda të Nascar dhe FBI. Dhe pastaj është çështja e garimit të Wallace në Kupë në radhë të parë, çfarë me vetëm katër top-dhjetë përfundime në dy vitet e tij të para garën kryesisht për Richard Petty të famshëm. Vitin e kaluar, megjithatë, ai e dalloi veten si një lloj sfiduesi i qëndrueshëm që mund të drejtojë garat me pajisje më të mira – dhe të gjitha ndërsa dilte jashtë personalitetit të tij të ulët për të shembur simbolin më kokëfortë të epërsisë së bardhë të Amerikës, edhe kur presidenti i SHBA e denoncoi atë . Tani në një ekip me burime shumë më të mira në 23XI, nuk do të jetë e mjaftueshme që Wallace të vazhdojë më me trafikun më. Urrejtësit e tij do të hidhen nëse ai bie edhe pak nga pritjet reale të vendosura nga shefi i tij i çmendur konkurrues. Po kështu, Jordan është ndjerë më i detyruar t’u japë zë – dhe para – kauzave të drejta politike në mënyra që nuk i kishte pasur kurrë më parë. Hedhja e mbështetjes së tij pas shoferit të vetëm të zi në nivelin më të lartë të Nascar nuk është në përputhje vetëm me mendimin e tij të evoluar, por edhe prirjen e tij për lojëra të mëdha. Por kjo mund të jetë më e rrezikshmja e tij akoma. Një numër atletësh të famshëm zezakë kanë provuar ekipet garuese në fushë vetëm për të parë përpjekjet që rrëzohen dhe digjen: Tim Brown. Jackie Joyner-Kersee. Në fund të viteve ’90, idhulli i Jordanisë, Julius Erving, bashkëpunoi me ish-NFL që drejtoi Joe Washington për të filluar një ekip të Kupës. Por përpjekja kurrë nuk mori formë pasi Erving dhe Uashingtoni kryesisht nuk arritën të sponsorizonin. Në vitin 1998 ata u paraqitën në Daytona me një makinë të Serisë Busch dhe u përpoqën të bënin garat e mëvonshme. Dy vjet më vonë ata ishin jashtë biznesit. Jordan, megjithatë, nuk e kupton se do të zhduket me butësi. Për një gjë, ai është një miliarder dhe pronar i Charlotte Hornets të NBA-së. Për një tjetër ai nuk po fillon një ekip nga e para aq sa po kalon një ekip motër të Joe Gibbs Racing, një favorit shumëvjeçar i Kupës me burime të konsiderueshme për të mbajtur – jo më pak një aleancë teknike me Toyota. Jo shumë kohë pasi Wallace nënshkroi në vijën me pika, McDonald’s, Columbia Sportswear dhe DoorDash ndoqën shembullin. Në një intervistë para garës me Michael Strahan të Fox Sports, Jordan tha se ai besonte se Wallace mund të fitonte “të paktën në dy gara”. Deri atëherë kontrolli mbi makinën e tyre Nr 23 rrezikon të arrijë nivelet e intensitetit të Danica Patrick. Pa dyshim, urrejtësit e Wallace u inkurajuan të shihnin makinën 23XI që filloi të Dielën në një fillim të ngjashëm me Erving. Pas kualifikimit të një të gjasti të karrierës së lartë në Daytona, Wallace u dërgua në pjesën e pasme të rrjetit pasi Toyota e tij dështoi në mënyrë të përsëritur inspektimin dhe rrezikoi të gërvishtej nga gara plotësisht. Por një rrugë drejt fitores dukej e mundur pas një përplasjeje në xhiron e 14 që pastroi 16 makina nga mesi i fushës pak para një vonese prej pesë orësh shiu. Sapo gara rifilloi nën dritat rreth orës 21.30, Wallace u rishfaq në majë të fushës, jo më keq që veshja të ngatërrohej me makinat më të mira dhe madje të bënte një xhiro – hera e parë që një shofer zezak e ka bërë ndonjëherë në Daytona. Ai qëndroi pezull deri në fundin e hidhur përpara se McDowell – një humbës 100-1 – të merrte fitoren e parë të karrierës së tij të Kupës 14-vjeçare, përndryshe të shquar pas mesnate. Dhe ndërsa vendi i 17-të mund të mos duket si një punë e madhe për Wallace, i cili zakonisht përfundon aty për aty, një perspektivë e vogël është e dobishme. Siç e pranoi vetë Jordan në intervistën për Fox, aq shumë nga ky sport është jashtë kontrollit të shoferit. “Kur jam në fushë, mund të kërcej, mund të shkoj të gjuaj. Unë mund të luaj mbrojtje, ”i tha ai Strahan. “Këtu, gjithçka që mund të bëj është të pirë e të ngrënë”. Që një pronar i zi dhe një shofer i zi madje u paraqitën në Daytona 500 për herë të parë që nga 1969, qëndroi në gjueti për të gjithë garën dhe do të vazhdojë për pjesën tjetër të këtij sezoni dhe më tej është një arritje e barabartë me gjuajtjen e lirë të Jordanisë linja përplas dunk – thjesht mahnitëse. Që ata, nën drejtimin e zgjuar të Hamlinit, ishin në gjendje të arrijnë kaq shpejt është një dëshmi e qëndrueshmërisë së kësaj sipërmarrjeje të re premtuese. Akoma, do të duhen edhe disa kopjues të tjerë, dhe shumë më pak sinjalizim i virtytit, para se Nascar ta quajë me të vërtetë këtë përparim.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu