Sezoni i NBA është në gjysmën e tij të dytë, dhe ne do të jemi këtu çdo ditë jave me përmbledhjen ditore të NBC Sports Three Things to Know – gjithçka që mund të keni humbur në Shoqatë, çdo moment kyç nga një natë më parë në një vend.

1) Kjo është Paul XhorxhClippers Nevoja në play-off, 33 shkëndijat e tij fitojnë

Nëse Clippers do të jetë më shumë se një tigër letre, disa gjëra duhet të bashkohen për ta në play-off. Kawhi Leonard duhet të jetë i shëndetshëm dhe të luajë si vetja e tij MVP në Finale (ka shumë të ngjarë që të ndodhë nga të gjitha këto gjëra). Rajon Rondo duhet të jetë Playoff Rondo (jo Atlanta Rondo nga fillimi i këtij sezoni) dhe t’u japë atyre dikë për të organizuar më mirë sulmin në tufë. Treshet e Clippers duhet të vazhdojnë të bien në një shkallë të lartë (41.6% si skuadër për sezonin, më e mira në kampionat). Los Anxhelos ka nevojë për mbrojtjen e tij për t’u shfaqur natën.

Dhe ata kanë nevojë për këtë Paul George.

Ai që shënoi 36 kundër Portland të Martën dhe u kthye të Enjten me 33 pikë – duke goditur 7-të-9 nga tre, plus duke kapur 7 kërcime – për të udhëhequr Clippers pas Suns.

“Pandemic P” mori shumë nxehtësi nga tifozët ndërsa ai u përpoq në flluskë vitin e kaluar – si brenda dhe jashtë gjykatës – por Clippers e konsiderojnë atë si një të kaluar të njëhershme nga një situatë e paparë. Ata nënshkroi George në një zgjatje maksimale të kontratës në jashtë sezonit, dhe ai tha se u detyrohej atyre një trofe. Ai filloi sezonin e nxehtë para se protokollet dhe lëndimet e COVID-19 të ngadalësonin sezonin e tij në pikë.

George është dukur si një lojtar që gjen brazdën e tij në dy ndeshjet e kaluara, dhe Los Angeles do të ketë nevojë për atë version të George përpara. Clippers në kundërshtim kanë nevojë për shumë gjëra për t’u bashkuar gjatë muajit të fundit të sezonit, por kjo është ende një ekip me një listë të aftë për t’i fituar të gjitha. Të mposhtësh Phoenix të Enjten ishte një fitore cilësore, edhe nëse Suns ishin në natën e dytë të një sulmi mbrapa – kjo ishte një lojë e shkëlqyeshme me pak ndjesi playoff ku George dhe kompania dukeshin rehat.

Ishte gjithashtu një lojë që pa disa Clippers të dëboheshin. Patrick Beverley u hodh i pari për një të shtënë në Chris Paul për të ndaluar një pushim të shpejtë. Pas rishikimit, zyrtarët konstatuan se nuk ishte aq shumë kontrolli i shpatullave, por bërryla e zgjatur që ishte e panevojshme dhe e tepruar.

Në tremujorin e katërt, Marcus Morris mori një palë teknike të shpejta dhe gjithashtu u dëbua.

Nxjerrjet përfunduan duke mos pasur rëndësi, as kur George po luan në këtë nivel (kjo e ndihmoi Leonard të dilte në 27).

2) Jimmy Butler shumë për Lakers të shkurtra

Jepu kredi lojtarëve me role të Lakers: Ekipi ka shkuar 4-6 pa të dy Lebron Xhejms dhe Anthony Davis, dhe madje edhe në humbjet që ata kanë luftuar përgjithësisht. Skuadra është ende duke rrëshqitur renditjen në një Perëndim të pafalshëm – dhe orari është brutal duke shkuar përpara, përfshirë edhe kundër Nets të Shtunën – por Lakers po bëjnë një luftë.

Ata bënë të enjten kundër një ekipi të Miamit që ka luajtur mbrojtje elitare vonë por me gjuajtje dhe sulm në kundërshtim. Sidoqoftë, ai fund i dyshemesë duket shumë më mirë kur Jimmy Butler po shkon për 28 dhe duke gjetur ndeshje kalimi që i pëlqyen – ai u tha Lakers të ndalonin ndërrimin Andre Drummond mbi të.

Butler udhëhoqi Heat në një fitore 110-104 ku Heat mori ekuilibrin prapa Viktor Oladipo duke shënuar 18 në të shtënat 5-të-8 dhe sulmi i tij në prag. Oladipo gjithashtu duhej të linte ndeshjen me një dëmtim në gju, rrezet X ishin negative, por një MRI të Premten do të tregojë më shumë.

Një shënim tjetër nga kjo lojë: Markieff Morris nuk donte që vëllai i tij Marcus të argëtohej – Markieff u dëbua nga loja e tij, gjithashtu. (Markieff filloi argëtimin, ai u dëbua disa orë para vëllait të tij.)

3) Ekzekutivi i Hall of Fame, Rick Welts, largohet nga detyra si president i Warriors

Pronarët e Warriors Joe Lacob dhe Peter Guber sollën drejtuesin e besuar të NBA Rick Welts dhe i dhanë atij një projekt kritik: Merrni Qendrën e Ndjekjes të ndërtuar.

Misioni i kryer, dhe tifozët do të kthehen në ndërtesën që është një lopë e gatshme dhe do të mbajë Warriors si një nga ekipet me të ardhura më të larta në NBA për vite me rradhë.

Me këtë, 68-vjeçari Welts – një Sallë Famer me më shumë se katër dekada që punon në anën e biznesit për skuadrat si dhe zyrën e ligës NBA – ka njoftuar se ai do të tërhiqet pas këtij sezoni.

“Kjo ka qenë udhëtimi i një jete të tërë,” i tha Welts Associated Press. “Të kesh një vend në rreshtin e parë për rritjen e NBA nga ku ishte në fund të viteve 1960 deri në vendin e tij sot si një nga ligat më të respektuara dhe të suksesshme në sport në një skenë globale ka qenë një privilegj i pabesueshëm.”

Welts është ekzekutivi i parë i hapur homoseksual, jo vetëm në NBA dhe por në sportet kryesore profesionale të burrave, një trafik i vërtetë. Ai filloi jetën e tij rreth basketbollit si një djalë topi për Seattle SuperSonics përsëri në ditë, por përfundimisht u bë një forcë e zyrës së përparme rreth kampionatit duke punuar për Suns dhe Warriors.

Warriors pritet të përmendë një zëvendësim para fundit të sezonit.

Këtu ka më shumë për Luftëtarët

Presidenti i Warriors Rick Welts të tërhiqet pas këtij sezoni Renditjet e Fuqisë së NBA: Diellët kalojnë në vendin e dytë pasi Perëndimi dominon në pesëshen e parë Gjatë Curry të javës së Masters, lojtarë të tjerë të NBA kanë shikuar te Augusta

Tri gjëra për të ditur: Ky është Paul George për të cilin Clippers ka nevojë në play-off fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu