Los Angeles Lakers janë duke pritur me padurim për të rindërtuar një traditë post-kampionatin e vizitës në Shtëpinë e Bardhë në një moment gjatë sezonit 2020-21 pasi Presidenti i zgjedhur Joe Biden është betuar në zyrë si Presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara, thanë burimet e ligës për Yahoo Sports.

Transferimi ceremonial i pushtetit nga Presidenti Donald Trump në Biden zhvillohet në 20 Janar.

Anëtarët e ekskluzivitetit – nga lojtarët te menaxhmenti – e shohin si një kënaqësi dhe një nder të njohin arritjet e tyre nga presidenti i ardhshëm, por rindërtimi i traditës këtë sezon do të varet nga logjistika, thanë burimet.

Në pritje për të parë nëse orari i Biden do të lirohet për rastin e vetëm që Lakers udhëtojnë për të marrë ndeshjen Magjistarët e Uashingtonit, dhe mbledhja e informacionit se si do të duken protokollet e Shtëpisë së Bardhë COVID-19 janë të gjithë faktorë përcaktues, thanë burimet.

Presidenti Obama nderoi kampionin e NBA 2016 Cleveland Cavaliers, në Lëndinën Jugore të Shtëpisë së Bardhë në Uashington, DC, më 10 nëntor 2016. (Cheriss May / NurPhoto përmes Getty Images)
Presidenti Obama nderoi kampionin e NBA-së 2016 Cleveland Cavaliers, në Lëndinën e Jugut të Shtëpisë së Bardhë në Uashington, DC, më 10 nëntor 2016. (Cheriss May / NurPhoto përmes Getty Images)

Lakers nuk ishin në gjendje të festonin titullin e tyre në një paradë të zakonshme të qytetit për shkak të pandemisë së vazhdueshme, e cila shton më tej dëshirën për të festuar me Biden, i cili Lebron Xhejms miratuar publikisht për president.

Ekipet e NBA të freskëta nga një sezon kampionati zakonisht vizitojnë presidentin në Zyrën Ovale vitin e ardhshëm kur ata udhëtojnë në kryeqytetin e vendit për të luajtur Magjistarët.

Në këtë pikë, NBA ka lëshuar vetëm gjysmën e parë të orarit të NBA – 22 dhjetor 2020 deri më 4 mars 2021 – dhe Wizards që presin Lakers nuk bënë pjesën e parë të orarit.

Liga nuk planifikon të zbulojë gjysmën e dytë të sezonit deri disa javë para fundit të pjesës së parë të ndeshjeve, thanë burimet.

Asnjë ekip i NBA nuk ka vizituar Shtëpinë e Bardhë gjatë administratës Trump. Ekipi i fundit që bëri një vizitë në Shtëpinë e Bardhë ishte Cleveland Cavaliers i udhëhequr nga James më 10 nëntor 2016, kur Barack Obama ishte në detyrë.

Më shumë nga Yahoo Sports:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu