Lakers & # 39;  Dennis Schroder shkon për një goditje si Cleveland Cavaliers & # 39;  Darius Garland mbron 26 Mars 2021.
Lakers‘Dennis Schroder shkon për një goditje si topi Cleveland Cavaliers‘Darius Garland mbron të Premten mbrëma. Schroder kishte 17 pikë dhe shtatë asistime në fitoren e Lakers 100-86. (Mark J. Terrill / Associated Press)

Të enjten në mbrëmje, Lakers ruan pikë Dennis Schroder foli për drejtimin e veprës për një ekip që pothuajse e tregtonte atë orë më parë.

“It’sshtë një biznes i çmendur”, tha Schroder.

Si është kjo për t’u vërtetuar?

Të Premten, orë para se të humbnin nga Lakers 100-86 në Staples Center, Cleveland Cavaliers bëri një lëvizje që mund të anonte garën e kampionatit të NBA dhe t’u siguronte kampionëve në mbrojtje një qendër me ndikim të lartë.

Në pamundësi për të gjetur një partner tregtar brenda afatit, Cavaliers paguan dy herë All-Star Andre Drummond të shkoj të punoj për dikë tjetër. Cleveland bleu zyrtarisht qendrën 27-vjeçare nga pjesa e mbetur e kontratës së tij prej 27 milion dollarësh, duke e bërë atë një agjent të lirë të pakufizuar pasi të pastrojë heqjet.

Lakers konsiderohen si kandidatët kryesorë për Drummond, sipas burimeve të ligës, megjithëse ka një konkurrencë serioze nga një listë e ekipeve përfshirë Boston Celtics, të cilët sapo tregtuan qendrën e tyre fillestare.

New York Knicks, Brooklyn Nets dhe Clippers besohet gjithashtu të jenë ndër pretenduesit e Drummond.

Përveç Drummond, ish All-Star LaMarcus Aldridge dhe Gorgui Dieng të Memphis janë liruar. Burimet e ligës besojnë se Miami është favorit për të nënshkruar Aldridge.

Drummond u bë i harxhueshëm pasi Cavaliers blenë Jarrett Allen nga Brooklyn këtë sezon si pjesë e tregtisë së James Harden. Edhe para kësaj, Drummond u pa si një lojtar me një kontratë gati të palëvizshme, Cleveland duke e marrë atë nga Detroit për një zgjedhje të raundit të dytë dhe dy lojtarë që nuk ishin më në NBA.

Në 25 ndeshje me Cavaliers këtë sezon, Drummond shënoi mesatarisht 17.5 pikë, 13.5 kërcime, 1.6 vjedhje dhe 1.2 bllokime. Një gjuajtës me gjuajtje të lira me karrierë 46.7%, ai ishte 47.4% më i keq në fushë. Ai nuk ka luajtur që nga 12 shkurt, kur Cavaliers u angazhuan për të tregtuar ose liruar atë.

Akoma Trajneri i Cleveland, JB Bickerstaff tha se mendonte që Drummond do të ishte një pjesë e vlefshme për një pretendent.

“Ai ka aftësinë të mbyllë vetëm bojën me inteligjencën e tij, duke qenë në vendin e duhur dhe aftësinë e tij për të mbrojtur topin.

“Dhe pastaj në fund sulmues, ai është një kërcënim,” tha Bickerstaff në një videokonferencë para ndeshjes së së Premtes. “Ju duhet t’i dërgoni trupa tek ai kur ai është në marrje e rrokullisje për ta mbajtur atë jashtë xhamit ose për ta mbajtur atë të përfundojë. Kështu që unë mendoj se ai do të ishte një pasuri, kohë e madhe, për çdo pretendent.

“Ne e dimë në playoff, mbrojtja do ta bëj atë të mirë. Siç thashë, ai me siguri mund të ndikojë dhe të ndryshojë një lojë në atë anë të dyshemesë. “

Supozimi është që Lakers mund t’i ofrojnë Drummond dy gjëra që çdo agjent i lirë do të dëshironte: aftësinë për të shfaqur talentet e tij për të fituar një kontratë jashtë sezonit të ardhshëm dhe mundësinë për të fituar.

Me Lakers të zhdukur Lebron Xhejms dhe Anthony Davis për shkak të lëndimeve – Davis, megjithëse u pastrua për të rritur një farë intensiteti në punën e tij në fushë, ende nuk është afër kthimit nga dëmtimi i tij – ka me sa duket një zbrazëtirë fyese që duhet të plotësohet në kabinën e ekipit.

Por për dy ndeshjet e fundit, Lakers kanë pasur shërbimet e dy qendrave që nënshkruan këtë sezon të kaluar, Marc Gasol dhe Montrezl Harrell. Gasol filloi për ndeshjen e dytë radhazi pasi u rikuperua nga COVID-19. Harrell udhëhoqi Lakers me 24 pikë dhe 10 kërcime për t’i ndihmuar ata të kapnin një seri me katër humbje.

Dhe nëse Lakers janë të dëshpëruar për një ndryshim, traineri Frank Vogel nuk po e shet

“Jam shumë i lumtur me të dy ata djem. Pati një fillim të ngadaltë dhe ata njerëz u ambientuan me sistemin tonë, por ne patëm mbrojtjen Nr. 1 në kampionat me ata dy djem që e ankoruan atë, ”tha Vogel. “Marc ka qëndruar jashtë për pjesën më të mirë prej tre javësh apo më shumë. Dhe të dy ata djem do të na ndihmojnë të fitojmë një kampionat. “

I pyetur drejtpërdrejt për burrat e mëdhenj në tregun e blerjeve, Vogel qëndroi prapa lojtarëve që aktualisht ka në qendër të lojës.

“Tani për tani, ne kemi Marc dhe Trezz, dhe ato janë qendrat tona. Dhe ata janë djemtë për të cilët jemi përkushtuar, “tha ai. “Nëse kjo ndryshon, atëherë ne do ta komentojmë atë në atë kohë.”

Shkrimtari i stafit të Times Broderick Turner kontribuoi në këtë raport.

Kjo histori fillimisht u shfaq në Los Angeles Times.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu