SALT LAKE CITY (AP) – Rudy Gobert dhe Jordan Clarkson secili shënoi 18 pikë dhe Utah Jazz shpartalloi Los Angeles Lakers 114-89 të mërkurën në mbrëmje.

Gobert gjithashtu kishte nëntë kërcime për Utah (26-6), e cila fitoi për herë të 22-të në 24 ndeshjet e fundit – me 20 nga ato fitore që vijnë me dy shifra. Bojan Bogdanoviç shtuar 15 pikë, Mike Conley kishte 14 pikë, tetë kërcime dhe tetë asistime, dhe Donovan Mitchell përfundoi me 13 pikë, 10 kërcime dhe tetë asistime.

Lebron Xhejms shënoi 19 pikë dhe Montrzel Harrell shtoi 16 për të kryesuar Lakers (22-11), të cilët humbën të katërtin radhazi dhe të pestën në gjashtë ndeshje.

Shporta mbrapa mbrapa nga James dhe Marc Gasol i dha epërsinë Lakers 17-13 ndërsa Los Angeles qëndroi me Utah për një çerek. Por tre të katërtat e fundit i përkisnin Jazz.

Utah shënoi shporta në katër posedime të drejta – duke filluar me kova mbrapa nga Clarkson – për të kaluar në epërsi 35-25 në fillim të çerekut të dytë. Clarkson, Royce O’Neale dhe Conley secili goditi një tre-tregues në atë shtrirje. Kjo ishte një vështrim i fshehtë i breshërisë së Utah-së në shportat e jashtme.

Jazz bëri tetë pikësh në tremujorin e dytë dhe goditi 14 nga 23 (.609) nga distanca e gjatë në pjesën e parë. Ata ndërtuan një epërsi 63-47 në pjesën e parë pasi Mitchell kulloi një 3 dhe Gobert ndoqi me shporta mbrapa mbrapa mbi tre zotërimet e fundit të pjesës së Utah.

Jazz përplasi derën në fillim të çerekut të tretë kur Gobert hodhi poshtë-mbrapa dunat rrugicë për të zgjatur epërsinë e Utah në 71-47.

K TSHILLA INS

Lakers: Talen Horton-Tucker bëri fillimin e tij të parë të sezonit dhe të dytë në karrierën e tij në NBA. Horton-Tucker kishte pesë asistime në skuadër. . Los Angeles shënoi tetë pikë larg katër kthimeve të para të Utah në çerekun e parë.

Jazz: Mitchell udhëhoqi Utah në kërcime për herë të parë këtë sezon. . Jazz bëri të paktën 20 shënime me 3 pikë për herë të 11-të këtë sezon, duke i zhvendosur në vendin e tretë me Dallas Mavericks 2019-20 për ndeshjet më të tilla në një sezon. Utah goditi 22 nga 48 nga distanca prej 3 pikësh në përgjithësi.

E RRADHES

Lakers: Të Premten të presë Portland Trail Blazers.

Jazz: Vizitoni Miami Heat të Premten.

Lakers, të preferuar për kampionatin Jazz, kryesor në NBA fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu