LOS ANGELES, CA.  - Shkurt.  10, 2021. Sulmuesi i Lakers, LeBron James shkon në shportë kundër një treshe mbrojtësish të Thunder në çerekun e parë të një loje në Staples Center në Los Angeles të Mërkurën në mbrëmje, 10 shkurt 2021. (Luis Sinco / Los Angeles Times)

Lakers përpara Lebron Xhejms shkon në shportë kundër një treshe të Oklahoma City Thunder mbrojtësit në tremujorin e parë në Staples Center të Mërkurën. (Luis Sinco / Los Angeles Times)

Kjo tingëllon e njohur?

Filmat “Të shpejtë dhe të Furious” kanë qenë më pak formulë se Lakers gjatë tre ndeshjeve të fundit – kështu që për përpjekjet më të ulta kundër ekipeve jashtëzakonisht inferiore vetëm për t’u rikthyer dhe për ta fituar atë në kohën shtesë.

U desh Lakers dy periudha shtesë për ta bërë atë kundër Detroit të Shtunën dhe një tjetër kundër Oklahoma City të hënën. Dhe disi, duke punuar me të njëjtin skenar, Lakers e gjetën veten në kohën shtesë të Mërkurën kundër Thunder, duke u dashur të ktheheshin nga 20 e poshtë për të detyruar periudhën shtesë kundër një ekipi deri në tetë lojtarë.

Nuk ishte e bukur – ekipi edhe një herë ishte mizor nga thellësia – por trepikësh nga Lebron Xhejms në fund të rregullimit dhe një nga Wesley Matthews në kohën shtesë zgjoi Lakers për fitoren e tyre të gjashtë radhazi me një fitore 114-113 në Staples Center

Shtë hera e shtatë në historinë e NBA një skuadër fiton tre ndeshje shtesë jashtë radhe.

Në fund të fundit, Lakers dëshironin të shmangnin kërkimin nga James për të bërë të gjitha, duke u përpjekur të gjenin mënyra për ta mbajtur atë të freskët gjatë një zgjatje ku ai ka mesatarisht 40 minuta për ndeshje gjatë serisë së fitoreve të Lakers.

“Ne do të jemi të përgjegjshëm dhe do të përpiqemi të fitojmë ndeshjen,” tha trajneri i Lakers Frank Vogel për planin e ekipit të tij për James. “Kjo është gjëja më e mirë që mund t’ju them”.

Ata morën fitoren, por minutat e James u zgjeruan edhe një herë në veri të 40, një shenjë shqetësuese.

Ekziston një ndjenjë që James merr, një vibe nga loja që do të luajë, qoftë një natë ku ai ka nevojë për të marrë përsipër ose nëse është një nga shokët e tij të skuadrës që kanë nevojë për të për t’i bërë ata të shkojnë përpara.

Kapiteni i një ekipi që është në një pozicion të çuditshëm – Lakers po fitojnë dhe po bëjnë kaq impresionues – e Mërkura ishte një natë ku James vendosi që ai do të përpiqej të mbështetej në ndihmën e tij.

Poshtë Anthony Davis për ndeshjen e dytë radhazi kundër Thunder, ylli i Lakers ‘udhëhoqi ekipin në përpjekje për të goditur por ishte shumë më aktiv si ndihmës, duke u përpjekur të gjente dorën e nxehtë që do të nxirrte Lakers.

Kërkimi ishte më i vështirë nga sa do të dëshironte dikush, Lakers gjuanin për dikë vazhdimisht në një ritëm sulmues.

Montrezl Harrell shënoi 20 pikë, Dennis Schroder kishte 19 dhe Kyle Kuzma shtoi 15 pikë dhe nëntë kërcime.

Por në fund ishte James – 25 pikë, gjashtë kërcime, shtatë asistime dhe një devijim kryesor në ndeshjen përfundimtare të lojës – që i mbajti Lakers fitues.

Tre vëzhgime

Shigjetari ishte i pari që gjuajti

Matthews, të shtënat e të cilit ndihmuan Lakers për të kapërcyer Thunder të hënën në mbrëmje, u kthye përsëri në një dridhje imagjinare, tërhoqi një shigjetë dhe shpejt ngarkoi dhe gjuajti – festimi i tij i firmës pasi thau një tre.

Ai ishte një nga të vetmit Lakers që mund të festonte nga thellësia, gjuajtja e kalbur e ekipit nga dy javët e fundit duke vazhduar t’u shkaktojë probleme ndaj ekipeve më të pakta të ligës.

Lakers hapën ndeshjen e së Mërkurës duke bërë vetëm dy nga 13 nga distanca para se Matthews të kullojë trepjesësh mbrapsht për të injektuar pak jetë në Lakers të përleshur.

Në pesë ndeshjet e tyre të fundit para të Mërkurës, Lakers bënë vetëm 31.1% nga diapazoni i tre pikëve, me vetëm Uashingtoni dhe Cleveland që patën fat më të keq nga pesë të fundit.

Në 20 ndeshjet e tyre të para këtë sezon, Lakers po shënonin 38.8% nga tre pikët, i pesti më i miri në kampionat.

Të mërkurën, ata bënë 10 nga 35 (28.6%).

Fillim i ngadaltë

Lakers dukeshin saktësisht në mënyrën që ata donin të shmangnin, një tjetër fillim i ngadaltë që i bëri ata në një vrimë të shpejtë drejt një inferioriteti të rëndësishëm.

Para se dikush të mund të thyejë një djersë, Lakers ishin poshtë 13-4, skuadra humbi gjashtë nga tetë gjuajtjet e saj të para, ndërsa James mori vetëm një përpjekje.

Lakers do të përfundonin pas me 17 në çerekun e parë, pasi ekipi mezi bëri 30% të gjuajtjeve të saj.

It’sshtë ndeshja e pestë radhazi që Lakers u shënuan më shumë në çerekun e parë.

AD ulet përsëri

Për ndeshjen e dytë radhazi, Lakers luajtën pa Davis.

“Ai ishte me shpresë për të luajtur,” tha Vogel para ndeshjes. “Ai e ngrohu atë këtë mëngjes … ende ka ca hidhërim atje. Pra, përsëri, ne jemi duke qenë të kujdesshëm me të, dhe nuk është një shqetësim afatgjatë.

“Por me atë që ende ka siklet, ne do ta mbajmë përsëri.”

Gameshtë ndeshja e pestë këtë sezon që Davis e ka humbur dhe hera e parë që i është dashur të ulet dy me radhë.

Kjo histori fillimisht u shfaq në Los Angeles Times.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu