SHTYPI I SHOQRUAR – Lebron Xhejms i tha botës në vitin 2020 se jeta e zezë ka rëndësi. Ai ndihmoi të bindte shumë që nuk kishin votuar kurrë që më në fund të drejtohen në votime. Ai gjeti më shumë mënyra për të vazhduar ngritjen e jetës së njerëzve në vendlindjen e tij.

Nëse kjo nuk do të mjaftonte, ai fitoi një tjetër kampionat NBA.

Performanca e James në fushë këtë vit ishte përsëri spektakolare. Një titull i katërt NBA dhe trofe i katërt NV Final Final ishin të tijat, ndërsa ngriti Los Angeles Lakers përsëri në majë të botës së basketbollit. Dhe pas një viti ku ai ishte i shkëlqyeshëm, në fushë dhe jashtë tij, James u shpall të Shtunën si fituesi i çmimit Atlet i Vitit i The Associated Press për një herë të katërt me barazim rekord.

“Unë ende e di se çfarë bëj në dysheme dhe padyshim, i jap gjithçka lojës,” tha James për AP. “Por unë mund të bëj një ndikim më të madh nga dyshemeja tani, më shumë sesa mund të jem në dysheme. Dhe unë dua të vazhdoj të frymëzoj njerëzit me mënyrën sesi e luaj lojën e basketbollit. Por ka kaq shumë gjëra që unë mund t’i bëj jashtë dyshemesë për të ndihmuar kultivimin e njerëzve, frymëzimin e njerëzve, afrimin e njerëzve, fuqizimin e tyre. “

Shikoni më të rejat në Lakers

Salto e Montrezl Harrell ishte pjesa më e mirë e Ditës së Krishtlindjeve të NBA Lakers, Dennis Schroder flasin për vazhdimin e kontratës (në shkurt) Bah Humbug: Lojërat e Krishtlindjeve të NBA-së ishin historikisht të pakontestueshme

Çmimi AP u dha për herë të parë në 1931. Fitorja e katërt e James u ndesh me Lance Armstrong dhe Tiger Woods për më shumë nga burrat. Tre gra kanë fituar çmimin AP të paktën katër herë; Babe Didrikson ishte një gjashtë herë fituese, Serena Williams ka fituar pesë dhe Chris Evert katër. (Atletja Femër e Vitit e AP do të shpallet të Dielën.)

Asnjë lojtar i NBA nuk shënoi më shumë pikë ose kishte më shumë asistime në vitin 2020 se James. I vetmi lojtar tjetër gjatë jetës së tij që drejton kampionatin në pikë dhe asistime në të njëjtin vit kalendarik? Vetë, në 2018.

James gjithashtu u bë lojtari i parë që ishte MVP i NBA Finals për tre ekskluzivitete. Ai kaloi Kobe Bryant për Nr. 3 në listën e shënimeve me të gjitha kohërat, duke e bërë këtë një ditë para se Bryant të vdiste Janarin e kaluar në një përplasje helikopteri; cicërima e fundit që Bryant dërgoi ishte një mesazh urimi për James.

“Ai është lojtari më i mirë që universi i basketbollit ka parë ndonjëherë,” tha trajneri i Lakers Frank Vogel për James në tetor. “Dhe nëse mendoni se e dini, nuk e dini derisa të jeni pranë tij çdo ditë, po e stërvitni atë, po shihni mendjen e tij, po shihni rregullimet e tij, duke parë mënyrën se si ai e udhëheq grupin. Ju mendoni se e dini. Ju nuk e dini ”.

James përfundoi me 78 pikë në votim nga një panel prej 35 klientësh dhe redaktorë të AP. Qendërmbrojtësi i Kansas City dhe Super Bowl MVP në pushtet Patrick Mahomes ishte një i dyti i ngushtë me 71 pikë. Formula 1 shtatë herë kampion Lewis Hamilton ishte një i treti i largët me 14 pikë.

James – gjithashtu atlet mashkull i AP në këtë dekadë të fundit – gjithashtu fitoi çmimin vjetor AP në 2013, 2016 dhe 2018. Michael Jordan, një tre herë fitues, është i vetmi basketbollist tjetër që fiton çmimin AP më shumë se një herë.

“Ai është një nga drejtuesit më të mëdhenj në sport”, thotë Lakers Kyle Kuzma tha për James.

Kjo vlen brenda dhe jashtë gjykatës.

Organizata James ‘More Than A Vote tërhoqi më shumë se 42,000 vullnetarë për të punuar në qendrat e votimit për zgjedhjet e Nëntorit, ndihmoi disa të fitojnë të drejtat e tyre të votimit dhe u shtynë për pjesëmarrje midis zezakëve dhe votuesve të rinj.

Votuesit zezakë përbënin 11% të elektoratit kombëtar dhe 9 në 10 prej tyre mbështetën Presidentin e zgjedhur Joe Biden, sipas AP VoteCast, një sondazh i më shumë se 110,000 votuesve në të gjithë vendin. Kur u krahasua me Hillary Clinton në 2016, Biden tërhoqi më shumë votues në zona kritike me popullsi të madhe të Zezë – të tilla si qytete të NBA si Detroit, Milwaukee dhe Atlanta. Kjo u tregua masive.

“Vdekja tragjike e George Floyd, të gjithë kanë një shans për të parë atë, dhe gjithashtu duke dëgjuar historinë e Breonna Taylor, historinë e saj tragjike dhe Ahmaud Arbery në Georgia … njerëzit e mi kanë pasur mjaft dhe unë kam mjaft”, tha James. “Kjo është arsyeja pse unë thirra për veprim dhe me platformën time, unë besoja se mund t’i bëja njerëzit të bashkoheshin me mua.”

Ai gjithashtu u përqëndrua, si gjithmonë, në qytetin e tij të lindjes Akron, Ohio.

Shkolla I PROMISE që ai hapi në 2018 tani ka mbi 450 nxënës në klasat e treta deri të gjashta. Kur pandemia u mbyll në atë kohë shkollën, James dhe ekipi i tij siguruan që studentët të merrnin ushqime të nxehta në shtëpitë e tyre – madje edhe vakte të plota të Falënderimeve. Një projekt strehimi i përballueshëm për 50 familje shpërtheu këtë vit. Dhe këtë muaj, u njoftuan planet për House Three Thirty (një dremitje e kodit të zonës së Akron), duke detajuar se si James do të ofrojë gjëra të tilla si programimi i shëndetshëm financiar i familjes, trajnimi i punës dhe një hapësirë ​​për mbledhjen e komunitetit.

“Pandemia ka qenë e ashpër për të gjithë ne,” tha James. “Pavarësisht situatës tuaj, pavarësisht se ku jeni në jetë, ka qenë e ashpër. Dhe gjëja e parë për të cilën kam menduar, përveç ndaljes së sezonit, kur hiti pandemik ishte “Çfarë do të bëj për fëmijët e mi përsëri në shkollën time?” “

Ai tashmë po shikon 2021. Lakers presin që përsëri të jenë pretendentë. Xhirim i tij i “Space Jam” pritet të dalë këtë verë. Dhe James, i cili mbush 36 të mërkurën, nuk ka përjashtuar të luajë përsëri për USA Basketball në Lojërat Olimpike të Tokios në ekipin që do të trajtohet nga Gregg Popovich.

“Stillshtë akoma e mundur,” tha James. “Nuk është një shans prej 0% për qind, unë do ta them atë. Unë e dua trajnerin Pop. ”

Por, ndërsa 2020 u përmbys, James i lejoi vetes një moment për të reflektuar në një vit si askush tjetër.

“Ashtë një nderim për njerëzit me të cilët unë punoj, për njerëzit në fondacionin tim, për sponsorët që vazhdojnë të na mbështesin dhe atë që ne bëjmë dhe atë për të cilën përpiqemi,” tha James. “Unshtë e pabesueshme. Nuk mund të ulem këtu dhe të them se në kohën kur u ndalëm në Mars, unë mendova se e gjithë kjo do të ndodhte dhe ne do të ishim në këtë pikë në Dhjetor. “

Megjithatë këtu është ai, përsëri.

Ende Mbreti: LeBron James fiton çmimin AP Sportist i Vitit fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu