Kujdestar

Amber Glenn: Ylli pansexual i patinazhit në Amerikë kur del dhe depërton

Që kur doli si paneksuale, medalistja kombëtare e medaljes së argjendtë të Sh.B.A-së ka realizuar një seri shfaqjesh më të mira në karrierë dhe është futur në bisedë për Lojërat Olimpike të vitit të ardhshëm Amber Glenn besohet të jetë gruaja e parë ndonjëherë që konkurron aktivisht në qarkun ndërkombëtar të të moshuarve. Fotografitë: Étienne Laurent / EPA “Cili është seksualiteti juaj?” Amber Glenn ngriti sytë nga pyetësori terapistja e saj ulur përballë saj në një karrige lëkure kafe, e zhytur në jastëkun e saj ligjor. Glenn u kthye në të gjitha kohërat që ajo dhe patinatorët e tjerë të figurave ishin grumbulluar së bashku në njërin skaj të sheshit, duke biseduar për djemtë që i panë duke kaluar rrëshqitur. Glenn çuditej pse mendoi se disa nga vajzat që kaluan ishin po aq të bukura? Pse barku i saj rrokulliset kur vajza të caktuara ishin afër? A ishte mirë të ndjehesha kështu? Glenn mori frymë thellë dhe shkarraviti diçka që nuk ia kishte zbuluar askujt në jetën e saj – madje as nënës së saj. “Unë mendoj se jam biseksual”, shkroi 15-vjeçarja Glenn. “Çfarë të bëj?” Sytë e terapistes u hodhën poshtë në letër derisa ajo ndaloi në një rresht, me buzët duke u shtrënguar sikur dikush sapo u kishte mbajtur një pykë limoni. “Ju keni mjaft për t’u marrë me tani,” tha ajo, mezi duke ngritur sytë. “Nuk ka rëndësi.” Glenn u mpirë. Për vite me radhë, ajo kishte luftuar për të vepruar aq delikate dhe femërore sa patinatorët e tjerë, si brenda dhe jashtë akullit. Ajo madje do të pretendonte të ishte e qetë dhe e ndrojtur për t’u futur në kutinë që pritej prej saj në një sport konservator, megjithëse të gjithë i thanë asaj se ajo kishte personalitetin e një retriever të artë. Ajo donte përgjigje, por gjithçka që ndiente ishte siklet. “Unë ndjeva sikur do të isha mbyllur”, tha ajo për Guardian. “Unë kisha menduar se ky ishte shansi im për të bërë që dikush të ma shpjegonte. Unë nuk e solla atë përsëri për një kohë të gjatë. ” Për fat të mirë, Glenn kishte mendjen të dinte se ajo që ajo ndjente kishte rëndësi, jo vetëm me shëndetin dhe lumturinë e saj, por edhe me karrierën e saj në patinazh. Kur ajo mori argjendin te shtetasit e SHBA muajin e kaluar në Las Vegas, 21-vjeçarja Glenn u bë gruaja e parë LGBTQ që arriti në podium në historinë 107-vjeçare të konkursit. Dhe tani që ajo ka një kërcim të trefishtë axel në arsenalin e saj, Glenn ka diçka që dukej e paarritshme gjashtë vjet më parë – një shans serioz për të bërë ekipin amerikan për Lojërat Olimpike Dimërore 2022. Amber Glenn vodhi shfaqjen me një patinazh mahnitës falas të shtetasve të SH.B.A.-së në Janar. Shumë të rinj nga Plano, Texas – rrethina e Dallasit ku Glenn lindi dhe jeton edhe sot – ëndërrojnë të bëjnë patinazh në Lojërat Olimpike. Zinxhiri Dallas Stars ka gjashtë pista në zonë vetëm, për të mos përmendur spërkatjen e objekteve në pronësi private të drejtuara nga trajnerë të klasit botëror. Glenn për herë të parë doli në akull në moshën pesë vjeç, kur ajo u mor me motrën e saj të vogël dhe tre kushërinjtë në sheshin e qendrës tregtare për mësime. Glenn ishte një patinator jashtëzakonisht i shpejtë nga porta. “Dëshiron të garosh?” një nëntë vjeçar i parakohshëm Glenn pyeti lojtarët e hokejve, bishti i bishtit bjonde duke lëvizur. Në moshën 10 vjeç, Glenn qëndroi para gjumit dy herë në javë dhe vallëzoi në fonogramin High School Musical nën dritat me ngjyra të ndezura dhe një top disko të shndritshëm, duke tërhequr vëmendjen që mori nga patinatorët e tjerë që ndaluan për ta parë atë. Ajo ndjehej sikur po fluturonte. Si konkurrent, Glenn ishte një forcë e natyrës, një ekuilibër perfekt i shfaqjes optimiste dhe aftësive të forta të kërcimit. “Unë isha atje me makijazh të plotë, të kompletuar me këtë bojë për syrin me shkëlqim blu që nëna ime aplikoi e trashë dhe këtë buzëqeshje të gjerë, në dhëmbët e mi,” tha Glenn. “Unë isha aq i egër dhe ekstra sa mund të ishte një nëntë vjeç.” Vendimi u mor herët në shtëpinë e shkollës Glenn, kështu që ajo të mund të stërvitej shumë herë në ditë. Glenn pa bashkëmoshatarët e saj në shesh patinazhi, por përparësitë e tyre ishin shumë më të ndryshme se sa të sajat. Ndërsa vajzat e tjera garuan për vëmendjen e djemve, Glenn përsosi axelin e saj të dyfishtë. Ndërsa bashkëmoshatarët e saj po lundronin në përplasjet e tyre të para, Glenn po gjuante me armë për shtetasit e rinj. Glenn fitoi titullin më prestigjioz të të rinjve në Amerikë në 2014, dy vjet para puthjes së saj të parë në moshën 16 vjeç – me një patinator mashkull ajo admironte më shumë për aftësinë e tij në akull se sa gjithçka tjetër. Përkundër asaj që tha terapisti i saj, Glenn e dinte se ajo tërhiqej gjithashtu nga gratë. Adoleshenti u kthye në kërkime në internet dhe vendosi në termin “biseksual”. Në moshën 17 vjeç, Glenn puthi një vajzë për herë të parë dhe u ndie po aq e trullosur sikur të kishte qenë një djalë. Kjo është kur ajo e dinte me siguri. “A e puthët atë?” Motra e Glenn pyeti në kuzhinë një natë kur ajo u kthye nga një takim tjetër, pa e ditur që nëna e tyre ishte në vesh. Nëna e Glenn u befasua – jo se vajza e saj po dilte me gra, por që orari i mbushur me një shpresë olimpike lejonte kohë për takime fare. 2017 ishte gjithashtu një vit kryesor për karrierën e patinazhit të Glenn, shënuar nga një ndryshim në trajnerë dhe pista. Atje ajo takoi Tim LeDuc, një patinator çiftesh haptas homoseksualësh dhe kampion i ardhshëm kombëtar 2019, i cili u bë i besuari dhe mentori i Glenn. LeDuc doli si queer në janar 2019 pas shumë vitesh që mbajti një fasadë vetë. Amber Glenn performon në Kupën e Kinës 2017 në Pekin. Fotografitë: Kontribues i AFP / AFP / Getty Images “Ekziston një nivel autenticiteti me të cilin gjithmonë po përballeni kur nuk mund të jeni gjithçka që jeni në një skenë konkursi”, tha LeDuc, i cili çiftëzohet me Ashley Cain, një aleat tjetër i afërt të Glenn. “Duhet një sasi e caktuar energjie për të kontrolluar dhe rregulluar veten për t’u siguruar që jeni duke u përshtatur në çfarëdo kornize hetero-normative ose hetero-patriarkale që po hyni në një hapësirë ​​atletike ose konkurruese. Duhet shumë guxim për t’u shkëputur nga kjo ”. Megjithëse nuk ishte planifikuar, Glenn doli si paneksuale, kështu e përshkruan seksualitetin e saj tani, në një intervistë me Dallas Voice në Dhjetor 2019. Atë muaj, Glenn gjithashtu prezantoi një të dashurën në familjen e saj për herë të parë. E gëzuar nga besimi i sapo gjetur, Glenn u rendit e pesta në shtetasit e SH.B.A.-së në Janar 2020, përfundimi i saj më i mirë deri në atë pikë. Zbulimi i Glenn ka rritur kuriozitetin tek fansat më shumë se çdo gjë tjetër, veçanërisht sepse ajo doli si paneksuale. “‘Biseksuali” është termi i zakonshëm që të gjithë e kuptojnë dhe janë të kënaqur me të, “tha Glenn. “Por dikush mund të lindë femër dhe të identifikohet si mashkull ose e kundërta. Më tërheq personi [first]; jo ajo që është nën rrobat e tyre. Panseksualët janë të verbër nga gjinia. ” Pavarësisht nga një pandemi globale që kufizoi kohën e stërvitjes dhe çoi në një sezon konkurrues të cunguar, Glenn arriti në 2021 shtetas në Janar me një moment të plotë të vrullit. Duke mos provuar një kërcim të ri prej vitesh, ajo u përpoq në programin e shkurtër – por duart e saj prekën akullin me uljen dhe rezultati i saj u zbrit, duke e vendosur atë në vendin e pestë pas një nate. Natën tjetër, Glenn u bë gati për betejë. Veshja e syve të saj u tërhoq në syrin e një mace të mprehtë, si bojë lufte. Armaturat e saj ishin një kostum i gjallë ombre-blu. Glenn nuk e kishte planifikuar axelin e trefishtë në patinën e saj të lirë, por ajo nuk kishte nevojë për të. Kërcimet e saj ishin të pastra dhe sekuencat e hapave të saj ishin pasionantë dhe të qëllimshëm. Kur rezultati që garantonte medaljen e saj të parë kombëtare për të moshuar shkëlqeu në ekran, duart e saj u ngritën për të mbuluar gojën e saj me habi. Glenn u emërua një zëvendësues i ekipit botëror për të garuar në Stokholm në Mars, një tjetër i parë, ku rezultatet do të përcaktojnë numrin e patinatorëve që SHBA do të dërgojnë në Lojërat Olimpike Dimërore të vitit të ardhshëm në Pekin. Për ta bërë atë prerje, Glenn varet nga ulja e axelit të trefishtë me një lloj rregullsie sezonin e ardhshëm për të fituar rezultatet e nevojshme dhe besimin e federatës. Ajo ka në plan të shtojë kërcimin e vështirë, të cilin vetëm katër amerikane dhe 15 gra në përgjithësi kanë arritur në konkurrencë, në programet e saj të shkurtra dhe të gjata. “Ajo e ka mprehur pjesën e fundit të enigmës, e cila po sjell, nën presion, në akullin që patinatori mund ta shohim çdo ditë në praktikë: atë patinator brilant, të lehtë, karizmatik,” tha LeDuc. “Ajo është më në harmoni me veten e saj. Ajo është më e sigurt dhe është me të vërtetë e aftë të sjellë të gjitha ato që është në fazën e konkursit tani, e cila është kaq argëtuese për t’u parë “.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu