E veçantë për Yahoo Sports

Një nga temat më emocionuese për të debatuar gjatë sezon drafti fantastik basketbolli është fle, por është po aq e rëndësishme të diskutosh lojtarë që janë mbivlerësuar dhe mund të jenë goditje të mundshme.

Le të diskutojmë pesë nga ata lojtarë që mund të shmangen më mirë në 2020-21.

Mund të duket si blasfemi të vendosësh James në këtë kategori duke pasur parasysh sezonin që ai kaloi për Lakers. Ai mori detyrën e rojes së pikës fillestare të ekipit, një lëvizje që i ndihmoi ata të çojnë në një kampionat. Kjo gjithashtu e ndihmoi atë të përfundonte me një mesatare të lartë në karrierë prej 10.2 asistime për garë. Për më tepër, ai mesatarisht shënoi 25.3 pikë, 7.8 kërcime, 1.2 vjedhje dhe 2.2 trepikësh. Zonat e vetme në të cilat ai nuk shkëlqeu ishin blloqet (0.5) dhe përqindja e tij e gjuajtjeve të lira (69.3 përqind).

Edhe pse Lakers shtuan Dennis Schroder, James do të vazhdojë të jetë mbajtësi kryesor i topit i ekipit. Arsyeja pse ai mund të jetë një bust këtë sezon nuk është sepse roli i tij po ndryshon ose sepse ai është një vit tjetër më i madh, por për shkak të sezonit të jashtëm të shkurtuar. Ai do të jetë vetëm për rreth dy muaj që nga mbarimi i sezonit të kaluar, gjë që sigurisht nuk është ideale për një lojtar që hyn në sezonin e tij të 18-të në kampionat.

Lakers duan të mbrojnë titullin e tyre, kështu që ata nuk do të shqetësohen për rekordin e tyre në sezonin e rregullt. Ata duan të sigurohen që James është i shëndetshëm për play-off, kështu që prisni që ai të luajë minuta të kufizuara nga porta dhe të pushojë gjysmën e seteve back-to-back. Sinqerisht, ka një shans që ai të mos luajë në ditë rresht gjatë gjithë sezonit. Numrat e James me siguri do të jenë të jashtëzakonshëm, përsëri, por vlera e tij e fantazisë për lojë ka të ngjarë të tejkalojë atë total vlera Duke qenë se do të duhet të përdorni një nga zgjedhjet e fundit në raundin e parë ose një zgjedhje të hershme të raundit të dytë për të shtuar James në skuadrën tuaj, ai mund të përfundojë të jetë një zhgënjim i rëndësishëm këtë sezon.

Zion Williamson, New Orleans Pelicans

Zhurma përreth rivalëve të Williamson për këdo në kampionat. Zgjedhja e parë në Draftin e NBA-së 2019 ka një kombinim unik të madhësisë dhe atletizmit që mund ta bëjnë atë një yll të mundshëm. Lëndimet e kufizuan atë në vetëm 24 ndeshje sezonin e kaluar dhe ai nuk regjistroi një ton të kohës së lojës kur ishte i shëndetshëm, mesatarisht 28 minuta për garë. Akoma, Williamson shënoi, mesatarisht 22.5 pikë, 6.3 kërcime dhe 2.1 asistime për garë ndërsa shënoi 58.3 përqind nga fusha.

Problemi me Williamson është se buja përreth tij disi maskon faktin se loja e tij nuk përkthehet saktësisht në fantazi tani. Ai mezi kontribuoi në fundin e mbrojtjes me mesatare prej vetëm 0.7 vjedhje dhe 0.4 bllokime. Ai gjithashtu shënoi mesatarisht vetëm 0,3 trepikësh dhe në thelb ndaloi së gjuajturi ata për shtrirje të gjata. Për më tepër, ai gjuajti 64 për qind të shëmtuar nga vija e bamirësisë.

Në thelb, shumica e vlerës së tij vjen nga aftësia e tij për të shënuar dhe për të qëlluar për një përqindje të lartë nga fusha, ndërsa gjithashtu copëtoi në kërcime mbi mesataren. Ndërsa këto kontribute janë të vlefshme në basketbollin e jetës reale, ato nuk janë aq të vlefshme sa të justifikojnë një përzgjedhje të hershme.

Wiggins në të vërtetë zhvilloi një fushatë të vlefshme fantazie sezonin e kaluar. Ai ndau kohën midis Timberwolves dhe Warriors, duke postuar mesatare të kombinuara prej 21.8 pikësh, 5.1 kërcimesh, 3.7 asistimesh dhe 2.1 trepikësh. Shënoi hera e tretë në karrierën e tij që ai ka mesatarisht të paktën 20 pikë në natë dhe mesataret e tij në kërcime, asistime, bllokime dhe trepikësh ishin të gjitha notat më të larta të karrierës së tij.

Sado i mirë sa ishte Wiggins sezonin e kaluar, ai ishte në po aq të mirë të një situate fantazie sa bëhej – me të dy Minesota dhe Golden State. Timberwolves nuk kishin talent dhe më pas humbën Karl-Anthony Towns për shkak të një dëmtimi. Luftëtarët ishin në një gjendje akoma më të keqe me Stephen Curry dhe Klay Thompson të dy mënjanë. Kjo kontribuoi që Wiggins të postonte një normë të kombinuar përdorimi prej 27.4 përqind, e cila ishte gati dy pikë përqindje më e lartë se marka e tij e karrierës.

Wiggins hyn në këtë sezon në rrethana shumë të ndryshme me Warriors. Curry dhe Draymond Green janë të shëndetshëm dhe Kelly Oubre Jr u ​​shtua për të ndihmuar në kompensimin e humbjes së Thompson për një sezon tjetër. Ata gjithashtu u modernizuan në qendër duke hartuar James Wiseman. Nëse të gjithë qëndrojnë të shëndetshëm, Wiggins mund të shohë një rënie të ndjeshme në departamentin e pikëve dhe t’i kthehet vetes së tij të mëparshme, jo konsistente.

Myles Turner, Indiana Pacers

Turner është shpesh një i dashur në botën e fantazisë së basketbollit për shkak të aftësive të tij unike. Ai ka mesatarisht të paktën 1.8 blloqe në secilin nga katër sezonet e fundit dhe ai ka regjistruar fushata mbrapa me tjetrën me një mesatare prej të paktën një tre-treguesish në natë. Sezonin e kaluar, ai ishte veçanërisht me ndikim në të dy zonat me mesatare prej 2.1 blloqesh dhe 1.4 trepikësh.

Problemi me Turner është se pjesa tjetër e prodhimit të tij është kryesisht mbresëlënëse. Ai nuk është një kërcënim i fuqishëm sulmues në asnjë mënyrë, mesatarisht 13.3 pikë ose më pak në katër nga pesë sezonet e tij në kampionat. Efikasiteti i tij gjithashtu ka rënë ndërsa ai tenton më shumë trepikësh, gjë që rezultoi në përqindjen e qëllimit të tij në fushë në 45.7 përqind sezonin e kaluar. Ai gjithashtu nuk është një kërcimues i shkëlqyeshëm për madhësinë e tij, mesatarisht 6.6 borde ose më pak në tre nga pesë sezonet e tij.

Nëse doni të shtoni Turner në ekipin tuaj, ju do të duhet ta tërheqni atë në mes të raundit të katërt në ligat me 12 skuadra. Po, aftësia e tij për të siguruar blloqe dhe trepikësh është tërheqëse, por a është ai trend në drejtim të Brook Lopez? Ashtu si Turner, Lopez ka qenë i vlefshëm në të dy kategoritë, mesatarisht të paktën 1.7 bllokime 10 herë në karrierën e tij dhe të paktën 1.5 tre-shënues në secilin nga katër sezonet e fundit.

Sidoqoftë, siç e pamë nga Turner sezonin e kaluar, ai gjithashtu nuk qëllon për një përqindje të mirë nga fusha për një qendër ndërsa siguron kontribute nën-pikë në pikë dhe kërcime. Turner duhet ende mesatarisht të paktën disa kërcime më shumë një lojë sesa Lopez, por nëse përqindja e tij e golit në fushë vazhdon të ecë në rënie, marrja e tij në raundin e katërt mund të mos funksionojë mirë.

Danilo Gallinari, Atlanta Hawks

Lëndimet shpesh i kanë dëmtuar karrierën e Gallinarit, por ai ishte kryesisht i shëndetshëm sezonin e kaluar në rrugën e tij për të luajtur 62 ndeshje. Ai lulëzoi si një nga opsionet kryesore të shënimit në Thunder, mesatarisht 18.7 pikë dhe një karrierë të lartë 2.9 tre pikësh për konkurs. Thunder arriti tejkalimin në rrugën e tyre për të bërë playoff, por vendosi t’i nënshtrohej një rindërtimi gjatë sezonit të jashtëm, i cili rezultoi në Gallinari të kalonte te Hawks.

Problemi me të cilin përballet Gallinari është se ai kalon nga një ekip me thellësi të kufizuar në një nga skuadrat më të thella në kampionat. Ai është më i përshtatshëm për të luajtur fuqi përpara në gjendjen aktuale të NBA, por ai do të duhet të kalojë shumë kohë përpara me John Collins dhe Clint Capela përpara. Për të filluar sezonin, plani është që Gallinari të dalë nga pankina, dhe mbetet të shihet se sa do të ndikojë ky vendim në ngarkesën e tij.

Aftësia e Gallinari për të siguruar pikë dhe trepikësh përbën pjesën më të madhe të tërheqjes së tij të fantazisë. Ai nuk kontribuon me shumë asistime dhe numrat e tij të vjedhjeve dhe bllokimeve janë në thelb inekzistente. Shtoni në karrierën e tij 42.7 përqind gjuajtje nga fusha dhe Gallinari mund të shohë një rënie të ndjeshme të fantazisë së tij përmbys në Atlanta.

Më shumë nga Yahoo Fantasy SportsSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu