Çfarë LeBron vërejtur në ndeshjen e parë me Patrick Williams fillimisht u shfaq në NBC Sports Chicago

Harrojeni një mirëseardhje në momentin e NBA. Provoni një mirëseardhje në muajin NBA. Ose dy.

Pesëdhjetë e një ditë pasi Bulls e zgjodhën atë të katërtin në përgjithësi në draftin e vitit 2020, Patrick Williams është 10 startime dhe dy detyra mbrojtëse në të gjitha kohërat, në karrierën e tij në NBA. Së pari, në një humbje të 1 janarit ndaj Milwaukee Bucks, afrohej Giannis Antetokounmpo.

Të Premten, LeBron James përfaqësoi detyrën në fjalë.

Williams hapi konkursin përballë James, dhe, me Otto Porter Jr u ​​largua pas çerekut të parë me spazma në shpinë, mbylli natën duke e mbrojtur atë. Ylli i Lakers përfundoi me 28 pikë, shtatë kërcime dhe shtatë asistime.

“Në të vërtetë nuk mund të them shumë, përveçse u bëra më mirë. U bëra më mirë sonte si mbrojtës, si lojtar. Vetëm duke qenë pranë tij, duke e parë, duke e ruajtur, u bëra më mirë, ”tha Williams për mbrojtjen e James. “Në ndeshjen e 10-të të sezonit, kjo është gjithçka që mund të kërkoni. Unë e mora sfidën. ”

Sfida është e drejtë. Në pak më shumë se tetë minuta përputhet me Williams, për të dhënat e ndjekjes së NBA.com, James shënoi 19 pikë në gjuajtje 8-për-12, bëri tre asistime, barazoi tre gabime gjuajtjesh dhe bëri tre xhirime.

Kishte një lëvizje rrotulluese që e la Williams në pluhur herët, një dhe një shtrirje nëpër gjoksin e rishtarit në fund të çerekut të katërt, dhe pa u mbrojtur pa u mbrojtur nga zbehjet e panumërta. Kishte edhe një Williams heq dorë – zyrtarisht kreditohet si një vjedhje – në fillim të tretë, dhe një top ajror të detyruar te James me pak më shumë se tre minuta lojë dhe vizitorët zvarriten me pesë.

Në fund të fundit, Bulls garuan, por Lakers mbizotëruan. Dhe, edhe sikur të ishte përballur vetëm një herë me të, James u largua i impresionuar nga përroi i 19-vjeçarit.

“Unë mendoj se ai do të jetë një talent i jashtëzakonshëm,” tha James për Williams. “Armë të gjata. Ai ka duar të tipit Kawhi që i vura re në dysheme, kështu që e dija që nuk mund të luaja shumë me topin. Dhe mund të thuash që ai është thjesht i mprehtë me lazer në përpjekjen për t’u bërë më mirë dhe më mirë “.

Williams goditi katër vjedhje në lojë. Komentet e tij pas ndeshjes përqendroheshin pikërisht në atë që James aludoi në sekondën: Përdorimi i detyrës mbrojtëse si një gur shkalle.

“Unë gjithmonë mund të bëj më mirë. Kishte një çift që luante herët, ku ai ishte në gjendje të shkonte në vendet e tij. Ai ishte disi shumë komod dhe kjo e bëri atë të ishte më agresiv, ”tha Williams. “Por siç e thashë, është një përvojë e të mësuarit 10 lojëra. Dhe kemi të paktën 62 të tjerë ”.

Loja e tij në gjykatë i përshtatet sjelljes së tij tipike. I qetë.

“(Ai) Nuk tha aspak shumë,” tha James. “Ai vetëm qëndroi i mprehtë në planin e lojës. Unë mendoj se ai do të vazhdojë të bëhet gjithnjë e më i mirë. Ka një lojë të shkëlqyer në mes. Por nëse i vini re duart e tij, sidoqoftë, ai ka, siç thashë, duar si Kawhi. Kjo do t’i sjellë dobi shumë gjatë gjithë këtij sezoni, gjatë gjithë karrierës së tij. “

Kështu do të marrin mësimet delikate të mësuara në ndeshje të tilla si ky. Për shembull, pasi mori supet nga Antetokounmpo, Williams plasi se “gjoksi i tij ishte në flakë”.

Ndonjë efekt të zgjatur nga James?

Jo, jo në të vërtetë, ”tha Williams. “Isha në gjendje të mbaja ca rezistencë dhe të mos i bëja ato të shtëna në gjoks sikur të isha nga Giannis. Nga Giannis mësova se kinda nuk mund të mbështetesh tek ai. Ju nuk mund të luani vërtet me gjoksin tuaj, duhet të luani me duart për ta bërë atë të pakëndshëm. Une mesova. Dhe unë mësova nga LeBron sonte. U bëra më mirë sonte ”.

Ndërsa ai tha se lehtësia me të cilën James zgjedh pikat e tij dhe vendos shokët e skuadrës është diçka që ai e hoqi menjëherë, Williams e kupton që procesi i internacionalizimit të mësimeve nga ndeshja sapo ka filluar.

“Do të mësoj shumë më tepër nga filmi dhe kështu do të bëjmë edhe ne si ekip”, tha Williams. “Filmi është me të vërtetë nga ajo që do të mësojmë, kështu që unë jam thjesht gati të zhytem në këtë.”

Billy Donovan ishte i kënaqur me këtë përpjekje.

“Mendova se ai bëri një punë të shkëlqyeshme duke garuar. Ai luftoi vërtet,” tha Donovan. “Dhe ai do të përmirësohet nga një lojë si kjo.”

Një tjetër provë e mundshme e pret Williams për të përfunduar udhëtimin në Kawhi Leonard, Paul George dhe Los Angeles Clippers. Pastaj Jayston Tatum, Jaylen Brown dhe Boston Celtics të martën në Çikago.

Goditjet vazhdojnë të vijnë. Por në çdo hap, Williams vazhdon të bëjë përshtypje. Siç tha James, për të kapur reflektimet e tij në ndeshjen e tij të parë me përroin:

“Unë mendoj se Çikago ka një të mirë”.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu